Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Te pokrywy mogą być ok na początek. Wietrzniki powinny być bliżej szczytów. Zrobiłeś coś w rodzaju wysokich inspektów. Już niedługo będzie bardzo ciasno w skrzynkach, pomidory trzeba zapalikować, przywiązać troczkami, zaczną kwitnąć i pokrywy będą Ci przeszkadzać. Wystarczy silny podmuch wiatru i pokrywa zniszczy duże już rośliny. Przy takiej ciasnocie chyba poprowadzisz na jeden pęd, więc trzeba usuwać wszystkie wilki. Czeka Cię lektura wątków pomidorowych i paprykowych.
Pozdrawiam! Gienia.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

A ma jakiś sens robić tunel z podwójną folią ? czyli jedna i 2cm nad nią druga czy to raczej fanaberie ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Ograniczenie utraty ciepła jakieś tam będzie, ale marginalne. By takie zabiegi miały sens potrzebne jest przerywanie konwekcji. Dlatego np. styropian jest z mnóstwa maleńkich komór powietrza poprzedzielanych cieniutką otoczką polistyrenu. Jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało folia bąbelkowa byłaby skuteczniejszą osłoną przed stratami ciepła niż folia 2cm nad folią. Rzecz w tym, że jakoś nie mam zaufania do tych niby ze stabilizatorami, dużo kosztują a i tak długo się z tego nie będzie korzystać bo może ze 2 lata. Ale jeśli koniecznie potrzebna jest solidna izolacja cieplna to tylko tego typu rozwiązanie wchodzi w grę, albo poliwęglan komorowy.
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

bobiczek pisze:
rolnik90 pisze: Stosował ktoś z was takie rury niebieskie co się wodę nimi prowadzi oznaczenie maja chyba PE ?
Mój tak wykonałem, właśnie z tych niebieskich PP.
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 6#p4602896
Te rury PE są wystarczająco sztywne i giętkie by zrobić z nich niski tunel do arbuzów bez żadnych prętów? Myślałem o rurach PCV, castoramie po około 8zł za 3 metry tylko nie wiem czy ich nie złamie przy wyginaniu.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Na YT - "wielki tunel za 800zł". Powinno to większość obaw rozwiać i na większość pytań odpowiedzieć. Modyfikacje oczywiście jak najbardziej dopuszczalne. Można też zerknąć na OYR - tam jest dodatkowo wzmocniony drewnem tunel z półkami itp. Można się w ten sposób bawić. Proszę traktować to jak majsterkowanie.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

berthold61 pisze:A ma jakiś sens robić tunel z podwójną folią ? czyli jedna i 2cm nad nią druga czy to raczej fanaberie ?
Między folie ze 2-3 warstwy folii babelkowej o drobnych bąbelkach, wtedy to zacznie mieć izolacyjność.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Szklarnia pokryta folią ;-)

Post »

Witam chcę zrobić szklarnię 3 x 6 metra o konstrukcji drewnianej pokrytej folią. Ściany chcę zrobić z kantówki 50x100 mm. Wpadłem na pomysł żeby pokryć folią od wewnątrz i od zewnątrz. Powstanie taka poduszka powietrzna 10 cm powinno to moim zdaniem podnieść temperaturę w środku, ale czy nie będzie za ciemno?
Czyli moje pytania.:
1. Czy temperatura wzrośnie przy takiej podwójnej folii.
2. Czy nie będzie za mało światła.
3 I czy w ogóle to ma sens ;-)
DOOOMINO
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szklarnia pokryta folią ;-)

Post »

Najbardziej izolują folię jak są około 2 do 5 cm od siebie, wówczas nie ma takiej cyrkulacji powietrza między nimi, że nie ma takiego dużego wychładzania. Może lepiej czasowe podwieszanie dodatkowej folii wewnątrz i w razie potrzeby mieć możliwość zdjęcia jej.
Awatar użytkownika
DOOOMINO
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 cze 2008, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Szklarnia pokryta folią ;-)

Post »

Faktycznie nie pomyślałem że przy dużej odległości foli może być za duża cyrkulacja powietrza.
DOOOMINO
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

:wit
Swój stary tunel ociepliłam od wewnątrz folią bąbelkową. Boki przypięłam do konstrukcji klipami biurowymi 5 cm, a góra mieszana - część przypięta, jak boki, a część cieńszej, starej folii bąbelkowej włożona między konstrukcją a folią.
Trochę cieplej chyba :roll:
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
poprostumateo
200p
200p
Posty: 217
Od: 19 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLB

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Polecacie jakiś tunel 6x3m? Chodzi mi o gotowe konstrukcje, które można zakupić z internetu. Najważniejsze żeby taki tunel nie rozpadł się przy pierwszym, większym wietrze ;:oj
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Nie polecam tunelu foliowego z zieloną lub białą siatką zbrojoną, folia wytrzymała sezon przy próbie reklamacji otrzymałem informację że "nieodpowiednio przechowywałem folię tunrelową". Na pytanie skąd wiedzą w jakich warunkach była przetrzymywana nawet nie odpowiedzieli. Ale z czystym sumieniem polecam ten z plastikowymi rurkami jest odrobinę droższy ale stoi u mnie już 4 rok z rzędu (a kupiłem jako używany).
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Musiałeś trafić na trefny egzemplarz. Mój namiot 2,5x4 m z białą siatką rozpadł się pod koniec trzeciego sezonu, przy czym na zimę nie ściągałam folii. Teraz kupiłam nową folię i zobaczymy ile wytrzyma, tylko za późno zorientowałam się, że pojawiła się wersja folii z drzwiami po obu końcach, no cóż następna będzie z podwójnymi drzwiami. Generalnie to kupiłam ten foliak po to żeby mieć metalowy stelaż, ale jakoś nie chciało mi się go dostosowywać do obciągnięcia folią z metra więc poszłam na łatwiznę. Ta gotowa folia nie jest idealna, okienka z rzepami właściwie zbędne, gromadzi się w nich tylko brud, drzwi na zamek wygodne tylko jak jest sucho, poza tym trzeba bardzo dokładnie wypoziomować konstrukcję żeby dało się naciągnąć folię bez uszkodzeń i żeby zamki ładnie chodziły. No ale było tanio coś ok 300 zł w promocji. Teraz za folię dałam 200 zł.
Dorota
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”