Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pasieka w ogrodzie

Post »

Noka wkleił(a) linka do wątku "pszczelarskiego" , że niby istnieje taki wątek .No niby istnieje ale ostatni wpis z czerwca.....
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pasieka w ogrodzie

Post »

A jakie ma znaczenie data ostatniego wpisu w wątku?
Temat kontynuujemy, w każdym istniejącym na forum temacie,gdy mamy coś do powiedzenia w sprawie
bez względu na date ostatniego wpisu,
a jeśli stanie się zbyt długi,zostanie zamknięty i utworzymy jego kolejną część
by jego przeglądanie nie stanowiło problemu.

Tematów dot. pszczół mamy na forum kilka
- klik -
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

Nie trzeba mieć żadnego guru, można się uczyć z książek, trochę oglądając youtube itd. Tylko kierować się tym co w książkach, bo nim zaczniemy rozróżniać ziarna od plew, można sobie i pszczołom kuku zrobić kierując się radami i mądrościami internetowych mistrzów co to pierwsze miodobranie w lutym robią, a ostatnie w grudniu ;-)
Rozsądne jest postawić 2 ule, na początek z odkładami (odkłady powinny być nie później niż w połowie czerwca, im wcześniej tym lepiej).
Miodu do spróbowania coś będzie już jesienią, a jeśli wszystko będzie dobrze to od wiosny zaczną pracować i już w maju/czerwcu będzie trochę miodu do odebrania. Na początku ilość miodu na pewno nie powala. W maju można zrobić z tych 2 rodzin jeden albo dwa odkłady i powiększyć pasiekę (to wciąga).
Ja niestety ze względu na zmianę pracy, musiałem trochę odpuścić pszczelarzenie. Ale na propozycję zlikwidowania pasieki sprzeciw wyraziła moja pani i teraz to ona dogląda (z dnia na dzień zajęła się 14 pniami, chociaż teraz zredukowaliśmy do 5) :-)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

Newrom , uczyłeś się pszczelarstwa zupełnie sam i wyłącznie z książek ? Nie mając nigdy wcześniej żadnego kontaktu z pszczelarstwem ?
No to gratuluję !
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

Zrobiłem kurs nim miałem pszczoły. Kurs byłby przydatny, gdybym nie poszedł tam zielony :) reszta to jak pisałem. Pomoc się przydaje, ale nie jest niezbędny
Awatar użytkownika
agabos
50p
50p
Posty: 78
Od: 27 cze 2012, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

Witam pszczelarzy,my dość niespodziewanie 3 lata temu stalismy sie właścicielami 5 uli.Nie wiedzieliśmy nic o pszczelarstwie,przez okres zimowy uczyliśmy się tylko oglądając filmiki,czytając ksiązki.Nie jesteśmy znawcami,ale z roku na rok nabieramy wiedzy i doświadczenia a chyba właśnie własne doświadczenie jest najbardziej potrzebne,bo właściwie każdy pszczelarz ma własne metody.Najwięcej problemów mamy z rojeniem.
A jak tam tegoroczne zbiory? U nas kiepsko,zima długa,wiosna zimna,przymrozki zniszczyły dużo kwiatów,miodu mało.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

U nas mimo rozmaitych perturbacji zanosi się nie najgorzej.Ale jak jest naprawdę odpowiem po miodobraniu.A to wygląda , że odbędzie się po pierwszym lipca .
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
mirek_z
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lis 2007, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

Od lat żona mnie "molestuje" o pszczoły w naszym 1.5 ha ogrodzie. Kwiatów miałyby mnóstwo, ale właściciel ogrodu mimo że pracuje w nim codziennie, ma nieustające tyły i wyjące zaniedbania + inne nieogrodowe hobby. Czy przy odwiecznym niedoczasie i braku wiedzy w temacie warto się wpuszczać w 1-2 ule ?
Dodam że chodziłoby bardziej o sztukę dla sztuki niż produkcję miodu.
Gardening isn't a hobby, it is an obsession and a lifestyle.
My tent is my second home.
Nasz ogród
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

Jak najbardziej, ale musisz mieć świadomość że rój żyje i musisz się dostosowywać do jego życia.
Dwie rodziny to kilkanaście minut roboty tygodniowo, chyba że jak większość zaczniesz na początku grzebać dla frajdy, przedłużać przeglądy żeby się naoglądać robaczków itd
Jak nie popełnisz dużych błędów to już w drugim roku kilka słoików 0,9L z każdego ula odwirujesz.
Wszystkie książki i doświadczenie wskazuje że 2 rodziny na początek jest lepsze niż jedna. Ciągle bardzo dobrą podstawą jest książka Pani Ostrowskiej.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pszczoły - pasieka w ogrodzie

Post »

W ubiegłym roku miodu było mniej niż w poprzednim a w tym nie będzie w ogóle.A jak tam u was po zimie ? Pszczoły przetrwały ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”