Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
boru
50p
50p
Posty: 92
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

a ja chciałbym na ogród okolo 5x4m i do szklarenki okolo 3x4m. Więc raczej wystarczy jakaś mała, z któą łatwo będzie się obrócić itp. Do tego myślałem o jakiejś akumulatorowej ze względu na to, że założyłem fotowoltaikę wiec większość narzędzi teraz kupuję na prąd (a nie wyobrażam sobie gebogryzarki i obok kabla). Co byście polecili?
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Do takiej powierzchni to -szpadel.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Akumulatorowa chyba nie będzie miała wystarczającej siły. To już rzeczywiście lepiej szpadel. Werykulator/areator na akumulator nie daje rady, a jednak ma nieco lżejszą pracę do wykonania (pomińmy już na ile to może się równać z wertykulacją/areacją spalinową).
boru
50p
50p
Posty: 92
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

do tej pory używam szpadla.. ale już nie te kolana ;)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

W takiej szklarence to tylko widły amerykańskie. Łatwiej je wbijać niż szpadel. Glebogryzarka nie sprawdzi się na takiej małej powierzchni, ta maszyna jest dość nieobliczalna. Poza tym może oszczędza krzyże i kolana ale wymaga sporo krzepy żeby szła równo, nie skakała, i zagłębiała się równo. Wymyślona została do rozbijania bruzd w ciężkiej ziemi po orce, i na prawdę nie zastąpi szpadla/pługa. Na takiej marnej powierzchni (20 m2) kupowanie spalinówki to na prawdę przesada. Nie zauważyłem aby istniały jakieś glebogryzarki na akumulator. Skuteczna glebogryzarka elektryczna to kilkaset wat (minimum), więc akumulator do takiej maszyny byłby cięższy od samego ustrojstwa. Mam glebogryzarkę Grizzli na kabel, i jedyna niedogodność to konieczność drugiej osoby do pilnowania kabla. Poza tym nie służy do orania tylko do rozruszania chwastów i gleby przed głębszym kopaniem. Oczywiście wystarczy dla aksamitek czy innych płytkich jednorocznych. Do kartofli lub warzyw trzeba rozruszać ziemię na sztych co najmniej. Glebogryzarka ruszy 15 cm w najlepszym razie.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Od kilku dni jestem posiadaczem wspominanej tu wcześniej glebogryzarki Hortmasz HGS X620N. Maszyna przeszła już pierwszy mały test, około 70m2 nieregularnego nigdy nie kopanego trawnika miedzy krzakami i niskimi nasadzeniami owocowymi. Pierwszy przejazd bardzo płytko by rozbić darń a drugi na maksa po same uszy bez ogranicznika głębokości. Zalety to łatwe prowadzenie podczas pracy, gleba spulchniona do takiego stopnia że dosłownie rośnie za maszyną jak ciasto, łatwy rozruch od pierwszego pociągnięcia, stosunkowo cicha, kierownica obraca się dookoła co bardzo ułatwia pracę pod drzewkami. Kopie bardzo głęboko, można utopić maszynę po sam silnik. Nic nie rzęzi i wibruje(duży plus). Maszyna dzieli się na pół, osobno agregat glebogryzarki i osobno ciągnik jednoosiowy( 4 nakrętki, 2 minuty roboty, sprawdzone) każda połówka ma osobne smarowanie i jest szczelna, łączą się za pomocą sprzęgła kłowego. Można domontować konsolę np. do pługa lub też dostępna kosiarka dyskowa. Mieści się w całości w średnim samochodzie (Mokka X). Wady to silnik mógłby być rozmiar większy bo obecne 212cc 4KW ma co robić i nie ma lekko, kilka razy zgasł. Ciężka w manewrowaniu przy nawrotach i między krzakami( ale to przez mój brak wprawy i techniki). Jako praktykujący mechanik i motocyklista kilka rzeczy już tam poprawiłem, jak prowadzenie linek i ustawienie manetek, przestawienie wyłącznika silnika bo był koło manetki gazu i kilka razy omyłkowo wyłączyłem silnik, łożyskowanie kierownicy było do poprawki, olej po pierwszej godzinie pracy był jak srebrzanka (ale to normalne w tego typu silnikach). Załadunek (100kg)na samochód wymaga 3 osób by nic sobie nie porysować. Koła i noże montowane na sześciokąt, więc nie ma żadnego zabezpieczenia, jak coś pierdyknie to w przekładni.Podsumowanie Mimo że po pracy byłem mokry jak szczur, cieszę się że pracowałem tym sprzętem a nie zwykłą glebogryzarką bez napędu, z początku próbowałem odwalić część pracy za glebogryzarkę a dopiero jak pozwoliłem jej pracować i nie walczyć z nią praca stała się lekka. Z tego co widać na stronie importera części są dostępne i w bardzo dobrej cenie, oby jak najdłużej. Za kilka dni sprawdzę ją u siebie na glinie, ale jeszcze dwa dni do ostatniego zbioru pomidorów. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu i mimo że maszyna za duża do moich potrzeb to kupiłbym drugi raz, nawet sobie nie wyobrażam pracować ''taką zwykłą". Jak ktoś ma jakieś pytania to walić śmiało.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Witam, Mam pytanie odnośnie glebogryzarek czy ciągników jednoosiowych pod kątem rodzaju zastosowanego silnika, lepsze diesle czy spalinowe ?
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Diesel jest lepszy ale dużo droższy. Za nowy ciągnik jednoosiowy trzeba by dać z 15 tyś, a za używany z 4-5 tyś.

Ale (pomijając wagę i rozmiary sprzętu) - w amatorskich zastosowaniach trwałość Diesla chyba nie jest zauważalna, gdyż sprzęt się tak nie zmęczy jak np. w przypadku świadczenia usług.

A co do ciągniczków jednoosiowych - to chyba nie warto. Zaorać tym nie zaorasz, za lekki sprzęt, to co widać na filmikach na YT to jest grzebanie w ziemi a nie orka....

A glebogryzarką z napędem, na ciężkiej ziemi, na dwa przejazdy - spulchnisz ziemię na 15-20 cm.

Ja od kilku lat nie kopie szpadlem ogródka - używam tylko glebogryzarki. I nie widzę różnicy czy problemów.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

zenmach....No, maszyna trochę za duża na potrzeby działki 2000 m, ale nawet bym kupił gdybym miał gdzie trzymać! Targać 100 kg do kontenera? Brrr. A zostawić na łasce losu w blaszaku?
Gdzieś na YT widziałem ciekawą glebogryzarkę włoską: traktorek jednoosiowy, ale noże pracują w poprzek! Hm...Ale cena też była "włoska" !
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

No trochę zaszalałem z zakupem, nawet nie przyznaje się do metrażu ;:oj . Ale jak bym miał kupować drugi raz to znowu taką konkretną, lubię zabawki a taki pseudo traktorek zawsze chciałem mieć :heja .
GAZTO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 mar 2021, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Zenmach Witaj,
Chciałbym zakupić urządzenie które używasz (Hortmasz HGS X620N) -chyba że już nie uzywasz:). Czy nadal podtrzymujesz swoją wcześniejsza opinię i generalnie jesteś zadowolony z tego urządzenia? Mam klika pytań b. szczegółowych:
1. Czy jest możliwość demontaży noży zewnętrznych od Glebogryzarki -tak żeby zawęzić pole pracy -mniej niż 62cm (to jest rozumiem szerokość standardowa) -chodzi o pracę pomiędzy rzędami roślin (truskawek),
2. Jaki jest rozstaw kół - chodzi o wpasowanie w rządki?
3. Rozumiem, że można rozłączyć pracę glebogryzarki - od pracy kół transportowych,
4. Sposób podłączenia innych akcesoriów niż glebogryzarka (np. pług) nie jest kłopotliwy? -tak jakby była rozkładana przekładnia - co z olejem którym jest zalana przekładnia
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Istnieje możliwość odłączenia noży zewnętrznych ale maszyna dostaje kopa i wyskakuje do przodu bo wszystko kręci się do przodu, noże zewnętrzne kręcą się do tyłu i to równoważy wszystko i maszyna jest potulna.
Rozstawu nie zmierzę bo mam teraz set do odśnieżania, ale jak Ci zależy to postaram się zmierzyć, daj znać.
Napęd kół i noży niezależny od siebie ale załączany jednym sprzęgłem, czyli działa albo jedno albo drugie albo dwa naraz.
Glebogryzarkę odczepiasz i wszystko jest szczelne i ma swój oddzielny olej. Firma Weima ma bliżniacze modele i ma wiele akcesorii dodatkowych. Jak cos więcej potrzeba to chętnie odpowiem. Ale mozesz znowu przypomniec na maila w razie w.
GAZTO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 mar 2021, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glebogryzarka jaką kupić?Opinie użytkowników.

Post »

Dzięki serdeczne za info,
Rozumiem, że te akcesoria WEIMA to normalnie dostępne w polskiej dystrybucji (zresztą poszukam w net).
a napisz coś więcej o docieraniu maszyny i wymianie w tym czasie olei -po ilu godzinach pracy wymieniałeś, po jakim czasie uznać że maszyna dotarta i wtedy jak zmienić częstotliwość wymiany oleju. Olej zarówno w silniku jak i przekładni - tak samo wymieniać (z tą sama częstotliwością)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”