Studnia głębinowa czy wodociągi?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Ja tą studnie do użytku ogrodowego robiłam... Na razie - z tego co Darek mówi - nie mam nawet co do domu podłączać, bo wydajność za mała :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Pompuj, pompuj, wydajność na pewno wzrośnie :) Jak do podlewania ogródka to też warto zbadać wodę - bo może nie nadawać się do podlewania roślin kwaśnolubnych bez uzdatnienia. Sam mam taką sytuacje, że mam twardą wodę a glebę o pH 6,8-7,3, oczywicie pod rododendronami, azaliami i borówka amerykańską mam wymienioną na kwaśną, ale podlewam te rośliny deszczówką lub na 10 l wody ze studni daję łyżke płaską kwasku cytrynowego (kupionego na kg na allegro :wink: ) inaczej gleba uleglaby zasoleniu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Jasne! Tak czy inaczej to z ciekawości i tak ją przebadam...
Niestety miałam 2 dni przerwy w pompowaniu. Dziś 15m wody opróżniłam w 20 min. Wydajność spadła? :cry: :cry: :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
MAKS123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Nie wierzcie w różdżkarza wziąłem jednego stwierdził woda jest na 20m skasował 300zł i pojechał. Ale dla pewności wziąłem drugiego wskazał zupełnie w innym miejscu 20m a tam gdzie ten pierwszy wskazał to ten drugi powiedział że tu to na 50m jest woda a nie na20m. Zgłupiałem ale trzymam się tego pierwszego wynająłem firmę profesjonalną przyjechali i stwierdzili że nie ma co słuchać różdżkarzy bo woda jest na pewnym poziomie i nikt nie jest wstanie stwierdzić na jakiej głębokości jest woda jedynie georadar. Chłopaki zaczęli wiercić i co okazało się że woda jest na 90m. Tragedja koszty niesamowite 27,000zł za odwiert + pompa 3000zł bo musi być taka przy takiej głębokości +reszta kable itp. Wierzyłem że różdżkarz się nie myli a na dodatek dwóch. ;:182
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Jak spadła? Poprzednio było 14 min. Jeli pompa jest taka sama jak poprzednio i na tej samej głębokości to znaczy, że wydajność wzrosła. Bo to jest tak:
- przykładowo pompa na 12 m a lustro wody na 5 m czyli 7 m słupa wody w rurze fi 15 cm: to jest ok. 124 l wody.
pompa (załóżmy tę, której link dałem) ma wydajność 1200 l/h
* pompowanie 1) trwało 14 min - tzn że pompa wypompowała w tym czasie (1200 / 60 x14) 280 l czyli, że w czasie pompowania (14 min) do studni napłynęło dodatkowe 156 l. Stąd mamy wydajność studni 156/14 x 60 = 668 l/h
* pompowanie 2) trwało 20 min - tzn że pompa wypompowała w tym czasie (1200/60x20) 400 l czyli, że w czasie pompowania do studni napłynęło dodatkowe 276 l. Stąd mamy wydajność studni 276/20x60= 828 l/h :)

I tak to się liczy, tyle, że wydajność pompy warto liczyć rzeczywistą, a nie z instrukcji. Robi się to nalewając wodę do dużego pojemnika (np. beczki 200 l) o znanej pojemności i mierząc czas.

Pozdrawiam i życzę dalszego wzrostu wydajności studni ;:333
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Ale namieszałam.... :oops: Za dużo tych liczb podawałam Darku. Zatem krótkie posumowanie:
Pierwsze wypompowanie studni do 12m - 22 min
Ostatnie wypompowanie studni do 15m ( po 2 dniach przerwy i z ustawieniem pompy na głębokości prawidłowej w stosunku do całkowitej głębokości studni) - 20 min.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Nieźle cię wykasowali,mam wrażenie że trafiłeś na oszustów.Z tego co się orientuję,bo tyle płaciłem to koszt odwiertu to 150 zł za metr odwiertu.Chyba że mieszkasz w górach i tam gdy są skały biorą podwójnie.Za dobrą pompę oczywiście Grudfosa musisz zapłacić 3000 zł
marlowe27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2012, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

witam wszystkich
Jestem tutaj nowy, 30 lat mieszkania w bloku to zdecydowanie za dużo :)
Więc zaczynam rozglądać się za działką budowlaną.
Jednym z kryteriów wyboru to właśnie wodociąg czy własna studnia głębinowa....

Trochę się zdziwiłem, że większość proponuje w tym temacie i studnie i wodociąg, wtedy jest się niezależnym.
Bardzo dobrze, też tak bym chciał. ale jedno pytanie bo zaczynam sie interesować tematem działek i budowy domu i z tego co mi powiedziano to jeśli jest przy działce sieć wodociągowa to niemożna mieć studni... trzeba sie podłączyć do wodociągu.
Może źle coś zrozumiałem i ktoś mnie oświeci
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Marlowe27 witaj na forum , skąd jesteś, w jakich okolicach szukasz tej działki ( w mieście czy na wsi?) :D Ja kupiłam dom na wsi, i studnia już była, wodociągu nikt nie chce ze wsi, więc mam wodę ze studni.Poza tym odnoszę wrażenie że w tym kraju są przepisy dla miast, a dla wsi -może i są, ale kto je tam respektuje. :D
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

marlowe27 my mamy wykopaną studnię głębinową oraz mamy zrobiony projekt na przyłącz do sieci wodno-kanalizacyjnej, który jest już w trakcie realizacji. Jeżeli na działce którą kupisz jest już pociągnięty wodociąg, musisz wystąpić do Gminy o zgodę na wykopanie studni na własne potrzeby.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

A jak nie ma wodociągu to kopie sie bez powiadomienia gminy?
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

brzoskwinko jak nie ma wodociągu to w warunkach zabudowy masz określone, iż możesz wykopać studnie do głebokosci 30 metrów bez pozwolenia i zgłaszania Gminie, powyżej 30 metrów trzeba zgłosić do Gminy. Woda zazwyczaj jest na głębokości do 30 metrów, zatem nie ma potrzeby zgłaszania w Urzędzie.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

A ja żyłam w nieświadomości :;230
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”