Pojemniki,doniczki, osłonki - różne sprawy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Arribeth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 wrz 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Marago, pomidory zdążą u ciebie dojrzeć? W jakim regionie mieszkasz?
-Jola-
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Rusalko, lepiej popikować. Wtedy roślinę sadzimy aż pod liścienie, co ją skraca i jest mniej wybujała.
Aby nie cierpiały po pikowaniu należy przesadzać je z bryłą ziemi. Nie wiem ile pomidorów zamierzasz wysiać ale im większe odstępy między nimi tym łatwiej potem pikować.

Marago masz rację, te z siewu w grunt są grubsze ale w maju też mają dużo lepsze warunki świetlne i termiczne. Ja stwierdziłem, że siew do gruntu jest nieopłacalny. Odpada co prawda produkcja rozsady, ale te same karłowe pomidory owocowały mi dopiero w sierpniu - prawie miesiąc później niż te z rozsady. A wtedy już zbieram plony z wysokich :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Suppa
Na dzień dzisiejszy.. chyba będę je siała do doniczek i z nich w takim razie będę pikować znów do doniczek..
Kuwety mi się kończą :)

ALE!!!

Czytając forum czytałam o skrzyneczkach..
i od zaprzyjaźnionej dziewczyny z zieleniaka mam 10 skrzynek po pomidorach - no takie w jakich pieczarki też sprzedają..
Będą mi służyć za "stelaż" do doniczek..
Ale mam same też stelaże do doniczek..i pomyślałam że może w nie wysiać pomidorki.. (dobry to pomysł czy nie bardzo?)
Tyle że nie wiem tylko ile ziemi na głębokość potrzebuje pomidor do wysiania.. bo taki na rozsadę to już wiem że doniczka 9x9

A ile pomidorów nie wiem..
Nie mam jeszcze rozeznania jakiej szerokości sa u mnie grządki i gdzie co posadzę..
Jak mi zabraknie miejsca to w kwiatkach będzie rosła fasolka itp ;)
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Z 5 cm ziemi wystarczy.
Może pomyśl o wysiewie na doniczkopaletę o otworach 2 - 3 cm. Ja zawsze siałem w kuwetę ale w tym roku zamierzam tak zrobić, pikowanie powinno być znacznie łatwiejsze.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Sposób podkradziony z ukorzeniania winorośli :)

Stwierdziłam, że skoro winorośli tak dobrze, to czemu pomidorki miałyby narzekać.

Sadzonki jak najbardziej prawdziwe jak widać :;230 :;230 Tylko raczej przeterminowane, niż świeże, bo z 2009 roku ;:224

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Odświeżam wątek :) super te doniczki po mleku :) chyba zacznę kupować mleko w kartonie :)
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Ja nasiona pomidorów wysiewam do kuwety a rozsadę pikuję do pierścieni dlatego przy wysadzaniu na miejsce stałe nie uszkadzana jest bryła i system korzeniowy. Nie mogę patrzeć jak na targu ludzie kupują pomidory które są wręcz wyrywane ze swojego podłoża a potem widzę na działkach biedne pomidorki które są tak zwiędłe i ledwo żywe że aż mi ich szkoda.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Tak ja też spotkałam się z "wyrywaniem" pomidorów, to straszne, albo w ramach oszczędności pomidory sprzedawane bez doniczek sadzeniówek, po prostu wyjmowane, i z bryłą pakowane do reklamówek, porażka.
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Czy pojemniki po litrowym mleku jako naczynia do rozsady pomidorów(z dziurkami w dnie?) się sprawdziły,były wystarczająco trwałe na czas potrzebny do produkcji rozsady?Ja mam dwa,słownie dwa pomidory okienne,ale chcę spróbować .
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Obrazekchciałem posiać nasionka do takich kubeczków 3cm na 3cm(jeden z tych w paletce) planowałem potem cała bryłkę przenieść(przepikować) do kubeczków 0,5L .W innym temacie część forumowiczów odradziła mi to?Czy w takim kubeczku bedzie za mało ziemi dla jednego nasionka?
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

Ja używam doniczek tzw kaktusiarek. Stosuję je już wiele lat. Sadzę po 6 szt. pomidorów do jednej.
Zaletą jest to, że bardzo szybko całą mają rozsadę mogę przenieść z parapetu wewnętrznego na zewnetrzy
w celu hartowania rozsady.
Obrazek
A z oglądanych podoba mi się metoda smoniki
pozdrawiam
Kazik
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

DamianC,to jest bardzo dobry sposób na wysiewanie po jednym nasionku.Ja tak robię od wielu lat,gdy roślinki wypuszczą listki właściwe,przesadzamy je aż po liścienie do większych doniczek.Nie muszą to być od razu doniczki półlitrowe, można sadzonki przesadzać w miarę wzrostu,to im nie szkodzi,bo nie naruszamy systemu korzeniowego.Pozdrawiam.
DamianC
200p
200p
Posty: 479
Od: 11 mar 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tychy
Kontakt:

Re: W jakich pojemnikach rozsada pomidorów?

Post »

A niektórzy radzą właśnie naruszyć system korzeniowy a nawet uszczknąć część korzenia, bo podobno pobudza to do wzrostu.Trochę się waham czy te pojedyncze nasionka nie będą miały za mało miejsca w tych paletkach?Chyba zrobię pół na pół i wyciągnę wnioski .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”