Jak kupić dobry termometr?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 149
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak kupić dobry termometr?

Post »

Jaki byście nie kupili przyrząd to każdy z nich powinien być co jakiś czas wzorcowany, legalizowany, cechowany czy jak to zwał.
Jak kupicie za 3kpln za jakiś czas też będzie pokazywał bzdury :(

Jeśli macie smykałkę to polecam:
http://www.cyfronika.com.pl/t/product_i ... s_id=10363
http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-051.pdf

Zrobiłem w połowie lat 80 i działa do dziś.
Prosta regulacja dwoma wieloobrotowymi potencjometrami w 0 st/C oraz 100 st/C
Po regulacji różnica pomiaru w stosunku do rtęciowego/lekarskiego 0,3 st/C
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak kupić dobry termometr?

Post »

Smykałka i jest pewnie, ale nima casu na zabawę..../
Powrócę do tematu, bo rozbieżności tej zimy sięgnęły absurdu- tzn. pięciu stopni nawet! Może ktoś kupił kiedyś/ostatnio, gdzie w instrukcji napisali, że ma jakiś certyfikat, abo gwarantują jakąś dokładność. Już by mi wystarczyło.... Najlepiej gdyby to była bezprzewodowa stacja pogody, ale spirytusowy zaokienny też by był krokiem w dobrym kierunku.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Jak kupić dobry termometr?

Post »

Ze swej strony mogę polecić stacje: TFA Vega i TFA Primus. Prowadzę już wiele lat własne pomiary klimatyczne i mierzę się z problemem dokładności pomiarów. Przy tych stacjach błędy wskazań nie przekraczają zwykle dziesiętnych stopnia - porównuję z cieczowymi termometrami min max zakupionymi w wytwórni termometrów we Włocławku. Problem jest tylko z czujnikami zewnętrznymi, które wytrzymują w warunkach polowych zwykle kilka lat. Przy zwykłych termometrach cieczowych można faktycznie wkładać do wody ze śniegiem/lodem i sprawdzać czy będzie 0 C - przynajmniej z grubsza. Ważne jest też, gdzie mierzymy temperaturę (ściany, dachy, okapy, okna) gdyż różnice mogą sięgać czasem kilku stopni C. Ja prowadzę pomiary w klatce meteo (na odkrytym miejscu) na wysokości 2 m nad gruntem - standard - i tylko wtedy takie wartości są porównywalne i miarodajne. W takiej klatce (drewno pomalowane na biało, albo tworzywo) można trzymać termometry min max i czujniki zewnętrzne od stacji automatycznych. U mnie czujniki przesyłają dane bez problemu z odległości ok. 15-20 m od domu - tylko pamiętać, żeby stacja bazowa stała po tej samej stronie domu, w pobliżu okna z którego widać klatkę meteo. Tyle mogę od siebie :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jak kupić dobry termometr?

Post »

Kupiłem spirytusowy Conrada oraz stację TE269NL i włożyłem do pudełka na parę godzin.... Pokazały dokładnie 21,3stC, czujka bezprzewodowa stacji 21,6. Wygląda nadziejnie! ;:63
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”