Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
gloff
1000p
1000p
Posty: 1130
Od: 2 gru 2011, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Ścieżka z podkładów i żwiru vs listwy z egzotycznego drzewa.

Post »

A jak sobie radzisz z utrzymaniem czystości takiej ścieżki ?Żona też namawia mnie na taką ścieżkę tylko z owalnych kamieni i mam to być główna alejka.Gresem białym mam wysypane miejsca gdzie rosną iglaki tuje itp i za nic nie idzie tego utrzymać w czystości.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ścieżka z podkładów i żwiru vs listwy z egzotycznego drzewa.

Post »

Moja działka jest minimalistyczna - na razie nie ma tam wiele i wiele nie planuję. Mam dwa wielkie "iglaki" - pierwszy to czarna sosna, drugi to modrzew (niechciany, ale jest), reszta to drzewa owocowe i żywopłot liściasty. Iglaki stoją w takiej odległości od ścieżki, że nie ma tam igieł. Czasami trafiają tam liście itp. I wtedy... Wtedy i-d-e-a-l-n-y-m rozwiązaniem jest odkurzacz ogrodowy. Grys nie wchodzi do środka, bo jest za ciężki, jest podrywany do góry na kilka centymetrów i opada - a i to wtedy, gdy rurę przyłożę prostopadle do powierzchni - tak więc wszystkie brudy się filtrują. A tak poza tym to idealnie ciąga wszelkie liście, suchą trawę, małe gałązki itp. Ale w rzeczywistości nie mam tego prawie wcale.
Mam odkurzacz Skila z Urban Series i świetnie się sprawdza.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

z czego tanio ścieżki w ogrodzie i krawężniki

Post »

Kochani z czego można najtaniej zrobić krawężniki i ścieżki w ogrodzie i warzywniku? Chciałabym by wytrzymały kilka lat. Nie mam zbytnio funduszy a muszę coś zrobić.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Ścieżka z płyt chodnikowych

Post »

Witam. Przepraszam jeśli taki temat już istnieje. Oczywiście proszę o ewentualne przeniesienie postu w odpowiedni dział.
Chciała bym zrobić ścieżkę na trawniku z płyt chodnikowych. Czy wystarczy "zatopić" płyty w ziemi która jest, czy trzeba jakoś przygotować ją pod płytki? Zaznaczam że trawnik jest na piaszczystym i suchym podłożu. Wybrałam taką aranżację, gdzie płytki są od siebie nieco oddalone, ponieważ nie trzeba do tego robić obrzeża a poza tym można śmiało nie omijać ich kosiarką.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Nie jestem fachowcem od układania płytek. Luźno ułożyłam płytki chodnikowe jako ścieżkę na dużym kwietniku. Podłoże piaszczyste, suche. Po roku płytki krzywo się pozapadały, chyboczą się, a nornice mają super schowanko. Dlatego będę musiała dać jakąś zaprawę pod te płytki. :(
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Mam ścieżkę z płyt chodnikowych od pięciu lat. W trawniku zostały wycięte kawałki darni i nasypany piasek, który lekko zagęściłam grubszym klockiem. Na tym ułożyłam płyty. Wokół uzupełniłam darń. Płyty ułożone są równo z trawnikiem, więc nie trzeba ich omijać przy koszeniu. Dopiero w tym roku po raz pierwszy zostały ponownie uniesione i podsypane piaskiem, bo trochę się zapadły. Mam nadzieję, że kolejne cztery lata wytrzymają. Miejsce uczęszczane często, bo to główne wejście do ogrodu.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Podejrzewam, że moje płyty są ruchome, bo nie trzyma ich darń :D :D
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Na samej glebie chyba trudno utrzymać płyty w poziomie. Chudy beton z pewnością byłby świetnym podłożem, tylko na rabacie to nieciekawe rozwiązanie. Mam kostkę bez obrzeży, tylko podtrzymywaną chudym betonem. Warstwa gleby w tym miejscu jest niewielka i żadna roślina nie rośnie dobrze w pobliżu.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Witam
mam na działeczce zniszczony betonowy chodnik, chciałbym go odnowić tylko nie wiem czym.
Myślę o odnowieniu struktury, co kupić, klej, jakąś zaprawę?
Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
gloff
1000p
1000p
Posty: 1130
Od: 2 gru 2011, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Rozumiem że chciała byś uzyskać efekt gładkiego betonu?Jeśli tak ta nie uzyskasz go w żaden sposób bez nowej wylewki betonowej bo każde łatanie odparzy się.Może warto pomyśleć żeby coś na beton położyć np kostkę brukową 4cm ewentualnie jeśli chodnik nie jest spękany to klej i kafelki choć i one w przyszłości odpadną.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

gloff pisze:Rozumiem że chciała byś uzyskać efekt gładkiego betonu?.
Dokładnie mi o to chodzi, nie da się położyć na to klej np. do płytek?
Zastanawiam się jeszcze żeby uzupełnić ubytki a potem to pomalować farbą do betonu.
gloff
1000p
1000p
Posty: 1130
Od: 2 gru 2011, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Nie uzupełnisz żadnym domowym sposobem tych ubytków,wszystko odparzy się.Farba do betonu też jest na jeden sezon bo pod wpływem warunków atmosferycznych blaknie i z nów za rok dwa będzie czekało cię malowanie a na takiej powierzchni nie jest to tanie.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

To mnie załamałeś :( , miałem nadzieję że tanim kosztem ją odnowie.
Druga alternatywa to położenie płytek, ale tutaj wadą jest koszt i to, że chodnik pójdzie mocno w górę. Jaką minimalną grubość piasku sypnąć między betonem a płytką?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”