Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Poproszę jakies fotki :D - opisujecie interesujące rozwiązania :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
uio2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 wrz 2007, o 14:14
Lokalizacja: Opole

Post »

Tani i efektowna byłaby ścieżka z drewnianych pieńków, o ile takie rozwiązanie cię interesuje.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Na mojej działce zlikwidowałem wszelkiego rodzaju ścieżki , były wykonane z płytek chodnikowych , grysu i pieńków drewnianych . Po likwidacji ścieżek działka zrobiła sie większa . Dosiana trawa zrobiła swoje . Wydaje się że działka zrobiła sie przytulniejsza .Nawet na drodze wewnętrznej posiałem trawę .Po prostu dywan . :D
Awatar użytkownika
Bicuś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 10 lis 2007, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Szybką i efektowna ścieżkę można zrobić wykorzystując skruszony kamień. Wygląda "delikatniej" niż wyłożenie wielkich kamieni no i oczywiście jest tańszy :)
zezo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 paź 2007, o 21:50

Post »

No to może ja opiszę co planuję :oops:
- zebranie odpowiedniej warstwy ziemi,
- zasypanie 5 cm żwirem + zagęszczenie,
- podsypka piaskowa 5 cm +zagęszczenie,
- bruk z drewnianych okrąglaków,
- wolna przestrzeń między okrąglakami zasypana drobnym żwirkiem,

jeszcze jedna sugestia co do bruku drewnianego, wiadomo że najlepsze do takich celów jest drewno dębowe, dąb oczywiście troszkę kosztuje :evil: a jak można zdobyć dęba w przyzwoitych pieniądzach ????
Kupując dęba jako drewno opałowe do kominka, następnie tniemy na plastry o wymaganej grubości np. 10 cm, tak więc z 1 m3 drewna kominkowego mamy 10 m2 bruku dębowego jeśli jeszcze przyjmiemy że wolna przestrzeń między plastrami drewna to 30% powierzchni to wychodzi jakieś 13m2
muślę że będzie OK
wiara czyni cuda
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Zezo, niezłe, niezłe, ale powiedz gdzie kupujesz drewno kominkowe NIE rozłupane na szczapy? Ja nie widziałam :? Poza tym, to chyba nie jest tania ścieżka, metr dębiny kominkowej kosztuje już setki złotych, a drewniana ścieżka w naszym klimacie starcza raptem na kilka, góra kilkanaście lat, potem trzeba ją robić od nowa. Zresztą szkoda, bo pomysł przedni i wygląda to bardzo fajnie. (A może się czepiam ;:24 ?)

Bicuś, a masz zdjęcia takiej "kruszonej" ściezki? Jeśli tak, to pokaż, proszę :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
zezo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 paź 2007, o 21:50

Post »

Nalewka napisała

Kod: Zaznacz cały

 metr dębiny kominkowej kosztuje już setki złotych
te setki złotych to lekka przesada, jasne dąb jest drogim drewnem ale nie taki na ścieżkę ja się spotkałem z ceną wyższą od brzozy o 20-30 zł,

Kod: Zaznacz cały

powiedz gdzie kupujesz drewno kominkowe NIE rozłupane na szczapy 
ja właśnie tylko takie kupuję, sam łupę, rozłupane są o wiele droższe,
[/quote]drewniana ścieżka w naszym klimacie starcza raptem na kilka lat,
z tym poglądem mogę się zgodzić ale jeśli zainwestujemy w tanie drewno jak sosna lub świerk, dąb jest drewnem któremu wilgoć nie przeszkadza, ja myślę że jakieś 20-30 lat nam poleży, ale gwarantował nie będę
Poza tym, to chyba nie jest tania ścieżka
Ja sobie tak liczę:
jeśli kupię takiego dęba w całych klocach w cenie 200 zł/mp /myślę że to maksymalna cena, są regiony gdzie takie dębowe drewno kupuje się od 120-150 zł/mp,
z drewna uzyskam około 13-14m2 chodnika, to metr takiego bruku dębowego mam w cenie 15 zł/m2 - myślę że to jest bardzo kusząca cena :D :D

Powodzonka życzę
wiara czyni cuda
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

zezo pisze: ja się spotkałem z ceną wyższą od brzozy o 20-30 zł
Tiaa, a brzoza to takie tanie drewno, tak?
ja właśnie tylko takie kupuję, sam łupę, rozłupane są o wiele droższe,
No właśnie, o to pytałam, bo ja niełupanego nie wiedziałam. Gdzie kupujesz niełupane? Może w Lasach Państwowych można takie kupić?
dąb jest drewnem któremu wilgoć nie przeszkadza, ja myślę że jakieś 20-30 lat nam poleży, ale gwarantował nie będę
Z innego forum wiem, że 10-15 max. Dobra do wkopywania w ziemię jest akacja, ale i olcha nie jest zła. Dąb też, ale ta cena!
Ja sobie tak liczę:
jeśli kupię takiego dęba w całych klocach w cenie 200 zł/mp /myślę że to maksymalna cena, są regiony gdzie takie dębowe drewno kupuje się od 120-150 zł/mp,
z drewna uzyskam około 13-14m2 chodnika, to metr takiego bruku dębowego mam w cenie 15 zł/m2 - myślę że to jest bardzo kusząca cena :D :D
Na Warmii cena kubika drewna liściastego różnej grubości dochodzi gdzieniegdzie do 200,- zł, ale nie jest to dąb. 140 - 150 było rok temu. W szczapach (ćwiartki pniaka), na placach firm handlujących drewnem, jako drewno kominkowe. Gdzie szukać tańszego?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
zezo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 paź 2007, o 21:50

Post »

Nalewka napisała

Kod: Zaznacz cały

    Gdzie szukać tańszego drewna?  
Dziwi mnie bardzo że na Warmii cena drewna liściastego dochodzi nawet do 200,- zł, :shock:
Nie wiem czy grzanie kominkiem drewnem w takiej cenie będzie ekonomicznie uzasadnione, jeśli przyjmiemy że średnio do ogrzania domu na rok potrzeba 12-15 mp to przy ceni 200 zł potrzebujemy nawet 3000 zł ?????
To w/g mnie takie ogrzewanie jest za drogie, nie ma sensu wydawać tyle kasy i jeszcze trzeba się napracować, jak w takiej kasie można mieć inne ogrzewanie.
Ja osobiście unikam kupowania drewna w składach drewna, wiadomo cena, pytam tu i tam który rolnik, właściciel lasu sprzedaje, obecnie czekam na dostawę 5 mp pociętych na odpowiednią długość w cenie 120 zł za metr przestrzenny, miesiąc temu kupiłem 2 metry za 150 zł kłody długości 120 cm.
Tak wiec musisz pytać i szukać w swoim regionie, 200 zł to cena nie do przyjęcia.
Co do żywotności dębu to raczej nie chce mi sie wierzyć aby taki bruk dębowy wytrzymał tylko 10-15 lat, raczej jest to nie możliwe.
Powodzonka
wiara czyni cuda
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Aaaa, to tu jest pies pogrzebany :) Ty kupujesz świeże, a ja podaję ceny za suszone. Ja też nie kupuję u pośredników, ani na stacji benzynowej, jak zobaczyłam ceny, to mnie przewróciło! Kupuję w Lasach Państwowych i sezonuję. Po roku, dwóch, pniaki są rąbane na części i tym właśnie palimy. Jak na razie nikt nam tego drewna nie ukradł, co mnie bardzo dziwi, ale niedługo przeniesiemy cały sąg do piwnicy, po co ma dłużej kłuć w oczy głodnych kłusowników :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Również mam mały dylemat odnośnie ścieżki.

Chciałbym żeby była to ścieżka trawiasta z wkomponowanymi w nią kamieniami.

Otóż, jak wykonać taką ścieżkę, żeby po jakimś czasie kamienie nie wybijały się ponad trawę?
Jakie kamienie zakupić, aby idealnie wpasowały się w ścieżkę (rozmiar max 40x40 cm)?

Dodam że obok będą rabaty z kwiatami, borówki amerykańskie i wrzosy.
Ścieżkę chciałbym wykonać niskim kosztem i wezmę się za nią dopiero na wiosnę, więc czekam na waszą pomoc.

Mały, orientacyjny szkic ścieżki:

Obrazek
Wejmutka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 24 lip 2008, o 12:10
Lokalizacja: Trójmiasto

Post »

Witam,
chcemy z mężem zrobić ścieżkę w ogrodzie, prowadzącą od tarasu do altany z rozwidleniem do ogródka warzywnego. Zastanawiam się nad wzorek ułożenia kostki brukowej. Pewnie macie takie chodniczki w swoich ogrodach. Jeśli możecie to pokażcie zdjęcia, może podsuną mi jakiś pomysł

:D .

Pozdrawiam
Basia
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7940
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Witaj Wejmutko!
W tej chwili nie dysponuję zdjęciami swoich ścieżek, są ułożone z cegieł,starych kafli, z kory i grubego, marmurowego żwiru. Z kostki mam tylko obrzeże rabaty.
Jedyne, co mogę doradzić, to konieczność zrobienia podsypki, najpierw z grubszego, potem drobniejszego piasku (trzeba ubić, najlepiej zagęszczarką), potem ułożyć kostkę, ponownie posypać piaskiem.Myślę,że najciekawiej wyglądają zróżnicowane ścieżki, część z dużych plastrów z piaskowca, kostkowe mogą być z drobniejszej i dużej kostki, mogą mieć ozdobne wstawki z innych kolorowych materiałów, może być jednolita szara kostka, co jakiś czas przecięta poprzecznym pasem z np. klinkieru. Tak więc radzę zrobić zróżnicowane ścieżki, żeby nie było monotonnie, wzór może się zmieniać kilka razy na jednej długości. Kostka pasuje do naturalnych ogrodów.
Pozdrawiam.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”