Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Nalewka pisze:[...]Ale ta robota jest nieprzyzwoicie nużąca, bo wśród łąk nasiona latają i kiełkują w zawrotnym tempie...
[...]
Wczoraj znalazłem szybki sposób na młode chwasty wśród nieubitego żwiru. Przegarniam żwir, np. grabkami, a on sam wyrywa siewki chwastów. I zbieram je odkurzaczem ogrodowym. Szybko i bezboleśnie :wink:
Z ubitym gorzej... :oops:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Dobrą sprawą jest wyłożenie pod zwirem agrowłókniny czarnej o gramaturze przynajmniej 125g/m2. W porównaniu do folii przepuszcza wodę ale nie pozwala przebić się chwastom. Oczywiście trzeba zrobić jakieś krawężniki najlepiej z rolborderów lub betonowe i można się cieszyć ścieżką
A jak zacznie zielsko rosnąć to roundupem potraktować i święty spokój
żyję w zieleni:)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: żwirowe ścieżki

Post »

znowu się przyczepię.... :lol:

jeśli zrobimy krawężniki z rolborderów to niedługo będziemy się cieszyć ścieżką, bo po 3 latach zaczną gnić, przewrócą się i po filipku.... :roll:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Mozna je zaimpregnowac to wytrzymają dużo więcej
zalezy co kto chce osiągnąć - jeden chce mieć ogród bez betonu drugi kocha beton i kostkę
ja tylko podałem propozycję
żyję w zieleni:)
Dahrecki
100p
100p
Posty: 137
Od: 10 maja 2010, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Wies k/Pruszkowa

Re: żwirowe ścieżki

Post »

Witajcie :D ,

Rolbordery nawet dobrze zaimpregnowane wytrzymuja max 5 lat. Posiadam takie przegniłe egzemplarze ;:223 - wygląda to fatalnie, mimo, że przez pierwsze dwa lata było się czym chwalić. Teraz niestety wszystko jest do wymiany.

Ścieżki proponuję ze zwykłych kamieni polnych. Mam takie ścieżki, a kamienie zastosowane do nich mają średnicę między 10 a 20 cm. Co prawda chwasty też przerastają, ale przynajmniej nie trzeba bawić się w Kopciuszka i "wydłubywać" drobnych kamyczków z okolicznego trawnika.

Pozdrawiam,
Iza
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: żwirowe ścieżki

Post »

O tak! Kamienie polne spełniły u mnie swoją funkcję bardzo dobrze. Sama je układałam! Dobre 5,6 lat leżały sobie przed wejściem i były za darmo :lol: Teraz trochę porządkujemy teren przed wejściem i właśnie mamy małą ekipę brukarską :tan Długo się zastanawialiśmy co położyć zamiast kamieni i skończyło się na kostce, tak jak pisałam wcześniej. Ale na początek "kocie łby" były bardzo dobre ;:7
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

Witam serdecznie ;:7 . W tym roku za sprawą pogody i szkodników zniszczone zostały moje roślinki :( . To dało mi powód, by od nowa założyć skalniak, zrobić nowe nasadzenia roślin i przy okazji lepiej zaprojektować trawnik, w ogóle zasiać trawę, zrobić to po prostu od podstaw tak jak powinno być. Wymyśliłam sobie wysypać ścieżki granitem, takim drobnym ;:61 , ale zupełnie nie wiem ile trzeba było by go kupić a zatem ile pieniędzy na jego zakup potrzebuję. Proszę Was o poradę, bo sama nie umiem ni w ząb obliczyć tego rachunku :oops: . Ścieżki będzie łącznie jakieś 50 metrów o szerokości 60cm. Jak grubo ją wysypać? Czy trzeba robić jakieś dodatkowe zabezpieczenie pod spodem, wylewki, czy po prostu wysypać granit na ziemię??
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

A dlaczego granitem? Jest w Twojej okolicy? Według mnie granit jest zbyt twardy i ostry na ścieżki. Ja mam wysypany dolomit, bo akurat koło nas jest kopalnia dolomitu. Myślę, że około 10cm grube powinno być - czyli liczysz: 0,6m x 50m x 0.1m?= 0,3m3 tj objętość. U sprzedawcy pytasz ile kg potrzeba na 1 m3 i mnożysz przez to razy 0,3.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

Wkradł się mały błąd - 3 m3 a nie 0,3 m3

Ścieżki nie powinny mieć wylewki, natomiast dobrze jest zrobić podsypkę z piasku, żeby woda wsiąkała. Na to można dać agrotkaninę lub agrowłókninę - zapobiegnie wyrastaniu chwastów i mieszaniu się tłucznia z piaskiem. Dobrze jest, jeśli ścieżka ma krawężniki, i te dobrze jest zamontować w chudym betonie.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

:oops: , coś mi nie pasowało, że za mało - chyba liczenie w pamięci nie jest moją mocną stroną :oops:
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

a nie lepiej kostka granitowa? do ogrodu nie ma ładniejszego rozwiązania na ciągi komunikacyjne (wg mnie oczywiście) każdemu klientowi próbuję to wytłumaczyć i go przekabacić na kamień naturalny. Ludzie uciekajmy od prefabrykatów i betonu!!! Błagam :-)
Gdyby ktoś był zainteresowany kostką służę pomocą merytoryczną :)


jeśli ma być sypkie to zdecydowanie dolomit, a nie granit. Tak jak pisze olibabka granit gdy jest tłuczony jest zbyt ostry na to by go móc wysypać na ścieżki, automatycznie nie będzie można chodzić po niej boso.
...i robię co lubię.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

Dzień dobry wszystkim :D. Bardzo długo mnie nie było, dla tego dopiero teraz dziękuję Wam za odpowiedzi :). Nigdy nie pomyślała bym by pokryć ścieżkę agrowłókniną :D To super pomysł! I na pewno tak zrobię :D. Myślałam tez nad rodzajem nawierzchni i rzeczywiście drobny kamień naturalny, tez powinien ładnie wyglądać:D. Pozdrawiam cieplutko :).
Awatar użytkownika
bartecb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 cze 2010, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ile granitu zakupić na ścieżki??

Post »

Drodzy Koledzy i Koleżanki.
Z doświadczenia wiem że agrowłoknina więcej nam zaszkodzi niż pomoże. Wiecznie się toto strzępi i gdzieś wyłazi. Moim zdaniem walka z wiatrakami a chwastowiska i tak nie powstrzyma ;:223 Koleżanka mówiła od podstaw czyli również trawnik. Kosiarka z agrowłokniną działa cuda Najważniejszą w tym wszystkim sprawą są solidne obrzeża wypuszczone co najmniej 10 cm nad poziom chodnika a to już trochę waży na estetyce."Degusti degustibus..."
Kolejną kwestią jest żwir. Musi być cholernie ostry żeby wbijał się między siebie i tu kwestia podsypki nie ma wielkiego znaczenia. i Tak to rozwiązanie nie będzie służyło intensywnemu użytkowaniu. Absolutnie mój post jest pozbawiony jakiejkolwiek krytyki, Ja tylko przerabiałem ten temat lat kilka i finalnie zastosowałem płyty kamienne na 5 cm podsypce posadowione w trawie. Kosiarka ogarnia :)
Pozdrawiam
Zainteresowań brak. Mam tylko kilka pasji...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”