Studnia.Dziura w ziemi

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

toldi pisze:Czytam o Waszych problemach i robicie kilka błędów. Rurę z przygotowanym filtrem ale nie z włókniny tylko siatki studniarskiej należy umieścić w warstwie grubego piachu lub żwiru, ale nie w kurzawce. Co do ruskiej pompki to wibracje jakie daje bardzo szybko niszczą złoże co prowadzi do utraty wydajności studni.
Studnie się wierci podczas suszy.

Mój POD założył mój zakład pracy u schyłku lat 60-tych. Załatwił teren. Architekt z Urzędu według wytycznych Zarządu Wojewódzkiego POD zrobił projekt. Teren wyrównał spychacz, a po nim zaorał i wybronował traktorzysta z podwrocławskiego PGR-u. Geodeta z Urzędu wytyczył zgodnie z tym projektem punkty odniesienia w terenie i działkowcy pod jego nadzorem wytyczyli aleje i alejki, miejsce na cele socjalne, miejsca na studnie, zewnętrzne bramy i furtki.
Najpierw wykopano podczas letnich upałów studnie z kręgów studziennych, tak rozmieszczone aby do studni nie było dalej jak 100 m.
W zimie mechanicy zrobili świder oraz rurę zamykana elastyczną gumą do wyciągania błota. Z powodu kurzawki na czwartym metrze nie szło głębiej wiercić. Do pięciometrowej rury dospawywano szerszy od rury stożek. Metrowy odcinek rury nad nim gęsto nawiercano wiertłem 10, owijano gazą młynarską i lutowaną tę gazę do rury. Taką studnię do spółki z sąsiadem wywierciłem w upalny sierpniowy dzień. Jak już nie mogliśmy przezwyciężyć kurzawki ile się dało wbiliśmy rurę dużym młotem kowalskim. Udało nam się nie zerwać gazy młynarskiej. Do wywierconego w ziemi otworu nasypaliśmy ile się dało nazbieranych wcześniej kamyczków. Cztery metry rury były w ziemi, metr wystawał. Na gwint na końcu rury nakręcono kołnierz abisynki i miałem wodę na działce.
Na wiosnę i jesienią nie szło wiercenie.
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Pompę masz zacną, nie brakuje wody , nie zasysa powietrza ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

berthold61 dobór siatki na filtr robi się tak żeby przez nią przedostała się najdrobniejsza frakcja z warstwy wodonośnej. Jak masz wątpliwości to wysusz trochę urobku z tego poziomu gdzie będzie siatka i spróbuj przesiać jak przez sito. Powinno przedostać się niewiele drobnego piasku/pyłu. Jeżeli warstwa jest właściwa i jest na niej woda to wysokość 2,5 m słupa wody w rurze w zupełności wystarczy. Moja studnia ma ok 6m w tym ok 3m wody pompa zewnętrzna o wydajności faktycznej przy roboczym ciśnieniu tłoczenia to ok 2,5m3 na godzinę. Od początku jej budowy nigdy nie brakowało wody (woda do podlewania).
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

berthold61 pisze:Pompę masz zacną, nie brakuje wody , nie zasysa powietrza ?
Pompa jest zacna. Wykonana w Przemyskiej Fabryce Pomp. Służy mi do tej pory.
Na zimę zdejmuję z kołnierza. Kołnierz zabezpieczam wiadrem i workami z folii. Wymieniam tylko co kilka, kilkanaście lat uszczelki tłoka. Pod koniec użytkowania nieco zużytej uszczelki podkładam pod nią sznurek konopny.
Aby uszczelki można było wymieniać na samym początku nasmarowałem gwint tłoka smarem grafitowym, który co roku wymieniałem.
Guma między kołnierzem a pompą do tej pory nie sparciała. Kołnierz pod grzybkiem przecieram na jesieni przy demontażu i wiosną lekko papierem ścierny 600-tką naklejonym na tarczę obracaną ręczną wiertarką. Dalej jest błyszczący tam gdzie współpracuje z gumą. Jak pompa jest równo przyciśnięta do kołnierza nie bierze fałszywego powietrza.

Jestem szczęśliwy, że przed laty nie dałem się namówić na chińskie pompki za ćwierć ceny przywiezione na działki przez domokrążcę. Były małe zgrabne, lekko chodziły. Dostawca wymontowywał za darmo stare pompy ludziom, przerabiał kołnierze, a stare zabierał.
Ci co na to dali się namówić po kilku latach kupowali następne lub remontowali kilkudziesięcioletnie abisynki.
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

No właśnie trochę się z tego powodu wstrzymuję z dalszym kopaniem , dopiero jak załatwię pompę tak ok 3 kubiki /godz i da radę to zakończę temat a jak nie to dowiercę jeszcze z metr lub dwa .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

berthold61 jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo przy robieniu studni na mało wydajnym złożu, opadanie wody podczas jej pobierania, siatka powinna być zawsze zanurzona bo w innym przypadku szybko zarasta i traci przepuszczalność. Lepiej zrobić metr siatki u dołu w żwirze niż 3m w byle czym.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Myślę że złoże mam dobre bo woda od 3,40 potem 0,5 metra piasku siwego grubego a od 3,90 do 5,60 jest sam żwir z piaskiem grubym , pompowanie membranówką nie powodowało obniżenia lustra wody ani o centymetr , ale mimo wszystko jak robić to robić więc te dwa metry dobrze byłoby dorobić .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Zgadza się, że jak masz w czym, to warto pogłębić bo w niektórych miejscach są sytuacje że lustro wody opada po suszy w lecie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

dziadek22 pisze:
toldi pisze:Czytam o Waszych problemach i robicie kilka błędów. Rurę z przygotowanym filtrem ale nie z włókniny tylko siatki studniarskiej należy umieścić w warstwie grubego piachu lub żwiru, ale nie w kurzawce. Co do ruskiej pompki to wibracje jakie daje bardzo szybko niszczą złoże co prowadzi do utraty wydajności studni.
Studnie się wierci podczas suszy.

Mój POD założył mój zakład pracy u schyłku lat 60-tych. Załatwił teren. Architekt z Urzędu według wytycznych Zarządu Wojewódzkiego POD zrobił projekt. Teren wyrównał spychacz, a po nim zaorał i wybronował traktorzysta z podwrocławskiego PGR-u. Geodeta z Urzędu wytyczył zgodnie z tym projektem punkty odniesienia w terenie i działkowcy pod jego nadzorem wytyczyli aleje i alejki, miejsce na cele socjalne, miejsca na studnie, zewnętrzne bramy i furtki.
Najpierw wykopano podczas letnich upałów studnie z kręgów studziennych, tak rozmieszczone aby do studni nie było dalej jak 100 m.
W zimie mechanicy zrobili świder oraz rurę zamykana elastyczną gumą do wyciągania błota. Z powodu kurzawki na czwartym metrze nie szło głębiej wiercić. Do pięciometrowej rury dospawywano szerszy od rury stożek. Metrowy odcinek rury nad nim gęsto nawiercano wiertłem 10, owijano gazą młynarską i lutowaną tę gazę do rury. Taką studnię do spółki z sąsiadem wywierciłem w upalny sierpniowy dzień. Jak już nie mogliśmy przezwyciężyć kurzawki ile się dało wbiliśmy rurę dużym młotem kowalskim. Udało nam się nie zerwać gazy młynarskiej. Do wywierconego w ziemi otworu nasypaliśmy ile się dało nazbieranych wcześniej kamyczków. Cztery metry rury były w ziemi, metr wystawał. Na gwint na końcu rury nakręcono kołnierz abisynki i miałem wodę na działce.
Na wiosnę i jesienią nie szło wiercenie.
Po przykręceniu pompy do kołnierza przez kilkanaście godzin wypompowywałem wodę dorzucając do dziury wokół rury dalsze kamyczki. Po kilku dniach woda była już "czysta".
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Ja już zakończyłem dalsze pogłębianie bo pokazuje się glina na 6,40 a woda na 3,30 więc ok 3 metry słupa wody jest, tam gdzie woda o jest sam żwir , rury osłonowe fi 160 będą wyciągane po wszystkim .Ale teraz najważniejsze pytanie w sprawie pompy.
1 rura 110-ka z siatką filtracyjną plus pompa głębinowa
2 rura 25mm z filtrem na dół i zasypać żwirem plus hydrofor
Cenowo podobnie tylko co lepsze .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Jeżeli masz tak płytko wodę to najtańsze rozwiązanie pompa zewnętrzna ze zbiornikiem a do rury 110 rura 1" z zaworem zwrotnym. Przy wyciąganiu rury 160 obsyp przestrzeń między rurami żwirem. Uważaj też żeby nie wyciągnąć razem z osłonową 110-ki, bo lubią iść razem. Najlepiej ją obciążyć wieszając na niej obciążenie. Jak już ruszy osłonowa na ok metr to 110 zaciśnie się na końcu i obciążenie można zdjąć.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Gdzieś czytałem że jak zakłada się pompę zewnętrzną typu hydrofor to wąż calowy z filtrem wkłada się na dno, zasypuje żwirem, wyciąga rury osłonowe i dalej zasypuje piaskiem. Podobno pompa zasysając wodę ma ją ściągać z całego złoża, natomiast wkładanie filtra do rury skazuje na samoczynny dopływ wody. Ja nie mam żadnej pewności ani w tej sprawie ani innej i chciałbym aby ktoś autorytarnie mi doradził.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Chyba chodziło o wytworzenie naturalnego filtra ze żwiru po usunięciu rur osłonowych. Istotne jest miejsce umieszczenia siatki na rurze filtracyjnej. Zostawia się ok 0,5 metra rury od gliny powyżej ok 2 m siatki na perforowanym odcinku i rura do powierzchni gruntu zakończona głowicą. Ważne jest aby filtr był tylko w dolnej części rury zawsze pod wodą. W takiej sytuacji ciśnienie powoduje, że woda do rury napływa z całego złoża. Nie robi się siatki na całej wysokości warstwy wodonośnej bo wtedy woda napływa z góry.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”