Obrzeża,bordery,krawężniki w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża grys/trawnik

Post »

rabatki widząc pomysł jaki chciałbyś zaaranżować w swoim ogrodzie myślę że najbardziej odpowiednie byłyby obrzeża polbord, bordeo, eko-bord. Bardzo duży wybór jest w tej chwili na rynku, tylko z własnego doświadczenia wiem że najlepiej takie rzeczy kupować w specjalnych sklepach ogrodniczych nawet internetowych niż w supermarketach.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Obrzeża grys/trawnik

Post »

A czym kosisz wokół obrzeży? Kosa/podkaszarka? Pytam, bo trawa się wydaję bardziej zniszczona bliżej tego obrzeża. U mnie efekt ten sam, ale ja używam "ostry kant" i byłoby to super rozwiązanie gdyby nie wiatr. Zmieniam to niedługo na kostkę by zmusić korę do pozostania na swoim miejscu.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża ogrodowe

Post »

A co myślicie o obrzeżach betonowych - jako wykończenie ścieżki z kostki brukowej. Przy ścieżce sprawdziłyby się lepiej niż obrzeża, które żeście pokazywali wcześniej. np. coś takiego?

Obrazek

Fot. Bruk Bet
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Obrzeża ogrodowe

Post »

W przypadku kory i trawnika to zawsze musi być jakaś granica żeby to się dało jakoś okiełznać. Natomiast widoczny plastik nigdy mi się nie kojarzył z urokiem, więc chyba wolę ostry kant jak w angielskich ogrodach, niż widzieć kawałek plastiku. Druga sprawa to jak długo ten plastik wytrzyma naszą polską pogodę i inne mechaniczne uszkodzenia? Ja w tym roku stawiam na kostkę, bo już miałem plastikowe obrzeże i kompletnie nie dało rady (i.e. użyłem obrzeża falistego, które nie nadaje się do używania w Polsce gdy mamy przymrozki -20C etc - po prostu samo pęka!).






Oczywiście każdy ma inny gust i szczerze powiedziawszy nie było moją intencją by próbować wpływać na zdanie kogolowiek z forum w temacie obrzeży. Sam zastanawiałem się nad użyciem tego konkretnego obrzeża, ale niestety potrzebuję czegoś co wystaje ponad trawnik by kora nie fruwała wszędzie przy silniejszym wietrze. Największym atutem kostki, poza trwałością, jest to, że można ją zainstalować wyżej niż murawa i kosiarka będzie mogła po niej jeździć, co oczywiście nie jest możliwe w przypadku plastikowego obrzeża. Gdyby nie wiatr to nawet bym się nie zastanawiał nad instalowaniem jakiegokolwiek obrzeża tylko pozostał przy tym co mam.

A tak poza tym to tutaj zdjęcie trawnika z ostrym kantem (to oczywiście nie mój ogród, ale wygląda pięknie moim zdaniem):

http://www.serwer1309029.home.pl/gt/pub ... 5/09/7.jpg

Na forum nie publikujemy zdjęć nie swojego autorstwa/Adm.
donald333
50p
50p
Posty: 69
Od: 13 kwie 2013, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża ogrodowe

Post »

No właśnie, ale na tym zdjęciu wydaje mi się, że połączono jedno z drugim, bo granica trawy przebiega dalej od kostki. Natomiast pytanie czy można to połączyć? Bo obrzeże betonowe to wykończenie, można zalać cementem i trawa wgryzać się nie będzie, ale wydaje mi się, że tańsze będzie zastosowanie tego patentu, o którym piszecie. Jak zrobić takie 2 w 1?
wogrodzie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

jakie najlepsze obrzeża ogrodowe oddzielające trawę od rabat
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Ja u siebie bym widział coś takiego:

Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Zrobiłem w 2016 obrzeża z kostki brukowej. Wrażenia jak dotąd pozytywne. Trawa nie wrasta w rabaty a koszenie znowu jest przyjemnością. Estetyka ogrodu znacznie się podniosła.

Obrazek
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Może innym wolą dołożyć 1,23 zł za sztuce by mieć oryginalny granit niż betonowe klocki w tym samym wymiarze ?.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Rożnica jest natury finansowej jak raczyłeś zauważyć. Głupie 1,23 zł. na sztuce zrobi różnicę liczoną w tysiącach zł. a dla niektórych nadal jest to argument wykluczający droższe rozwiązanie.
Mówimy jak sądzę o obrzeżu zwykłego trawnika. Gdyby była mowa o materiale na schody nie miałbym wątpliwości co wybrać.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Oczywiście obrzeża to nie podjazd ale nic nie zmieni faktu że kostka betonowa po paru latach zielenieje lub z czarnieje bo glony uwielbiają się tam osiedlić. Trudno przy trawnikach stosować środki chemiczne, pozostaje demontaż i moczenie w sodzie kaustycznej.
Praktyka dowodzi że kostka betonowa jest kilka razy tańsza od obrzeży drewnianych czy plastykowych. Liczy się czas ile obrzeże wytrzyma. Jednak posiadając obrzeża betonowe gdybym miał robić to jeszcze raz to pewnie wybrałbym wariant droższy ale bardziej estetyczny.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Oczywiście nie mam wątpliwości, że prawdziwy granit jest bardziej estetyczny (i trwalszy) niż sztuczny granit czyli kostka betonowa imitująca granit. Jednak ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie kompromisowe. Może kiedyś....
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
wogrodzie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

ja używam obrzeży limiteo i jest bardzo zadowolona, i cena też była jak dla mnie przystępna.
Pięknie oddziela mi powierzchnie trawnika od moich małych aranżacji ogrodowych
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”