Obrzeża,bordery,krawężniki w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Rożnica jest natury finansowej jak raczyłeś zauważyć. Głupie 1,23 zł. na sztuce zrobi różnicę liczoną w tysiącach zł. a dla niektórych nadal jest to argument wykluczający droższe rozwiązanie.
Mówimy jak sądzę o obrzeżu zwykłego trawnika. Gdyby była mowa o materiale na schody nie miałbym wątpliwości co wybrać.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Oczywiście obrzeża to nie podjazd ale nic nie zmieni faktu że kostka betonowa po paru latach zielenieje lub z czarnieje bo glony uwielbiają się tam osiedlić. Trudno przy trawnikach stosować środki chemiczne, pozostaje demontaż i moczenie w sodzie kaustycznej.
Praktyka dowodzi że kostka betonowa jest kilka razy tańsza od obrzeży drewnianych czy plastykowych. Liczy się czas ile obrzeże wytrzyma. Jednak posiadając obrzeża betonowe gdybym miał robić to jeszcze raz to pewnie wybrałbym wariant droższy ale bardziej estetyczny.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Oczywiście nie mam wątpliwości, że prawdziwy granit jest bardziej estetyczny (i trwalszy) niż sztuczny granit czyli kostka betonowa imitująca granit. Jednak ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie kompromisowe. Może kiedyś....
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
wogrodzie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2018, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

ja używam obrzeży limiteo i jest bardzo zadowolona, i cena też była jak dla mnie przystępna.
Pięknie oddziela mi powierzchnie trawnika od moich małych aranżacji ogrodowych
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Obrzeża/krawężniki

Post »

Witam
Miałem w planach zrobienie obrzeży między trawnikiem a roślinami bo stare plastikowe do niczego się nie nadaje. Niedawno gdzieś w telewizji widziałem reklamę takich bloczków w kształt litery L które się chyba wkopuje bez betonu i trzymają się po prostu pod naciskiem ziemi. Problem w tym, że nie zapisałem sobie nazwy tego cudeńka i nie mogę nigdzie tego znaleźć. Czy ktoś mógłby pomóc?
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: Obrzeża, krawężniki w ogrodzie

Post »

Witam wszystkich

Oczywiście rodzaj zastosowanego obrzeża zależy od konkretnego gustu właściciela czy możliwości.
Ja osobiście preferuję rozwiązania trwałe, które raz wykonane cieszą długo oko, choć może nie są najtańsze (dlatego pewne rzeczy robię etapami :wink: ). Ja u siebie obrzeża trawnika wykonałem z kostki granitowej. Większość osób poleca układać ją na podsypce cementowej. Na podstawie swoich obserwacji uważam, że sama podsypka po kilku latach zaczyna pękać i obrzeże powoli zaczyna się deformować. Ja kostkę u siebie osadziłem na betonie o odpowiedniej gęstości (która nie powoduje "pływania" kostki w betonie zaraz po jej ułożeniu). Beton taki, na całej długości, wcześniej został "zazbrojony" drutem np. fi 5, który zabezpieczy go przed deformacją po ew. jego pęknięciu. Beton był układany na kilkucentymetrowej podsypce z tłucznia. Dodatkowo przed wyłożeniem betonu, co 2-3 metry, wbijałem pionowo w posypkę 30-40 cm kawałki "żebrówki", których górne końce po wyłożeniu betonu były w nim zatopione (ok. 5cm). Zapobiegnie to ew. przesuwaniu się całego obrzeża w poziomie (u mnie celowo wystaje ono ponad poziom trawnika).
Pewnie ktoś powie, że to paranoja układać w ten sposób obrzeże :wink: ale ja odpowiem, że czasowo i kosztowo wychodzi to tylko trochę drożej, niż układanie na samej podsypce cementowej, a jest zdecydowanie trwalsze. Ułożyłem w ten sposób kilkadziesiąt metrów obrzeża i przez 6 lat nic nie pęka, nic się nie deformuje, nic się nie zapada. Można po tym chodzić, jeździć taczką, etc. Raz na rok, na wiosnę, myję ją samą wodą z myjki ciśnieniowej i wygląda cały czas jak nowa.
Warto też pamiętać, że trawnik z czasem zawsze po kilku latach "pójdzie kilka cm do góry" więc górę kostkę należy ułożyć jednak tak czy inaczej kilka cm powyżej poziomu gruntu...

A to "przekrój" jego budowy:

Obrazek

A oto analogicznie wykonane obrzeże skarpy tarasu z piaskowca:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża, krawężniki w ogrodzie

Post »

wotik pisze: Warto też pamiętać, że trawnik z czasem zawsze po kilku latach "pójdzie kilka cm do góry" więc górę kostkę należy ułożyć jednak tak czy inaczej kilka cm powyżej poziomu gruntu...
Chyba, że przytrafi się kret albo inne ryjące towarzystwo, wtedy akurat nie pójdzie w górę a w dół 8-)
Mimo braku kreta nie zauważyłem po 10 latach aby trawnik "poszedł kilka cm w górę". Może to jest kwestia mieszkanki albo typu gruntu? Ja mam trawę gazonową o wolnym wzroście więc rozrost bryły korzeniowej nie jest tak spektakularny aby podnosić trawnik. Poza tym regularne zabiegi pielęgnacyjne typu wertykulacja i aeracja skutecznie pozbawiają trawnik części masy co przeciwdziała "pójściu w górę".
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Bardzo ładnie i estetycznie to wygląda. :)
Pokażę inwestorowi jak wrócę do domu.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Największe obawy miałem czy piaskowiec "nie odleci" po pierwszej zimie od podłoża. Na razie ma jakieś 5-6 lat i wszystko się ładnie trzyma. Kostka granitowa chyba jedna sztuka do tej pory odpadła od podłoża ale to z tego względu, że nie była dobrze dociśnięta do betonu przy układaniu...
Poza tym wszystko ładnie się trzyma, nic się nie krzywi, nic nie zapada, nic nie jest wypychane do góry... :-)
pozdrawiam
Wojtek
Natan29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 sie 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Świetny efekt, chyba rozważę coś takiego u siebie. Myślałem o zakupie takich krawężników palisadowych w jakiejś sieciówce, ale Twoje rozwiązanie o wiele bardziej mi się podoba.
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: Obrzeża,krawężniki w ogrodzie

Post »

Witam.

Cieszę się, że Ci się spodobało.
W razie pytań służę pomocą.

Pozdrawiam
Wojtek
pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Bordery w ogrodzie dzielą się na
- drewniane
- betonowe
- plastikowe
- kamienne
Wyglądają lepiej lub gorzej (przeważnie gorzej) ale o gustach się nie dyskutuje.Są też raczej nietrwałe,co przerobiłem na przestrzeni 20 lat stosując kilka typów i praktycznie wszystkie wymagają po skoszeniu trawnika kosiarki zastosowania jeszcze podkaszarki. ;:110
Wczoraj na Targach Ogrodniczych GARDENIA 2020 zobaczyłam nowy rodzaj BORDERÓW OGRODOWYCH, które wydają się trwałe,bardzo estetyczne i przede wszystkim eliminują konieczność stosowania podkaszarki podczas koszenia trawnika.Muszę sprawdzić,gdzie i za ile można to cudo kupić,bo moje drewniane po dwu sezonach zgniły,betonowych nie chcę, a faliste plastikowe plastikowe wyglądają ohydnie.

Obrazek

Są z grubszego, elastycznego plastiku, dają się wyginać i mogą być albo całe plastikowe albo z widocznym u góry metalowym paskiem.

Obrazek
Nareszcie coś nowego. :D

-- N 16 lut 2020 16:43 --

Ponieważ MUSZĘ w tym sezonie zmienić i uzupełnić bordery w ogrodzie ,doradźcie proszę,w jakie warto zainwestować, żeby starczyły na dłużej ?
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Obrzeża,bordery,krawężniki w ogrodzie

Post »

Jaki producent widać na kilometr. Tylko co z ceną? Na stronie producenta nie ma cen.
Mam jednak wątpliwość czy taki gruby plastyk nie będzie drogi. W ogóle plastyki są bardzo drogie.
Wysokość dopasowana do kostki Bauma ( tej cieńszej).
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”