Wąż ogrodowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Brysiak
100p
100p
Posty: 143
Od: 30 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Nie wiem czy u Ciebie by się to sprawdziło ale ja na działce 2 ary zamontowałem wąż na stałe wkopany w ziemię (taki ze sztywnego tworzywa stosowany do rozprowadzania wody w instalacjach wodociągowych) cena porównywalna z gumowym wężem ogrodowym. Na całej długości działki wstawiłem trójniki - co 10m - z wyprowadzonymi na powierzchnię ziemi szybkozłączkami co zminimalizowało mi ilość węża ogrodowego z 50m do 5 czy 10m. Teraz przemieszczam się po działce z krótkim wężem 3/4" i tylko wpinam go tam gdzie zamierzam coś podlać. Po pierwsze zdecydowanie większa żywotność takiej instalacji a po drugie wygoda - polecam.
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Rozwiązanie dobre ale no właśnie jest ale moja działka ma nieregularny kształt i do tego stoją na niej dwa budynki (mieszkalny i garaż). W związku z tym Twoje rozwiązanie się nie sprawdzi byłoby za dużo zakrętów i łączników.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Nie widzę związku. Przecież zakręt to nie musi być kolanko i dwa łączenia. Taki wąż to jak kabel, sam tworzy łuki na zakrętach. Warto pomyśleć tylko o możliwości odwodnienia węża na okres zimowy, by czasem długotrwały mróz nie uszkodził przewodu gdy grunt przemarznie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Nie za bardzo znam się na wężach, nawet tych ogrodowych ale mam ograniczniki, pozwalające mi prowadzić nawadnianie ogrodu w taki sposób by nie szkodzić rabatkom.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 63#p847263
Z lenistwa nie chowam węża na zimę już od kilku lat, a odziedziczyłam go po poprzednich właścicielach, więc ma na pewno co najmniej 8-10 lat, możliwe że kilkanaście.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Wojtek są węże i wężyki oraz wężyska . Dobre są takie :
http://www.toya24.pl/waz-ogrodniczy-flo ... l-20m.html

nie skręcają się, można po nich skakać łazić , przeginać itp.Jedyny minus to cena :roll:

bo ja to mam taki zwykły zielony

http://www.ceneo.pl/17448041

ile się naklne jak mi się skręci i woda nie leci i łączony z kawałków bo już swoje lata ma. :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
nippon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 wrz 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

WAZ OGRODOWY

Post »

Witam mam nastepujace pytanie:CHce kupic waz gardena 3/4 ale nie weim czy bedzie mi pasowal do kranu ogrodowego.Czy waz 1/2 i 3/4 maja takie same przylacza kranowe tylko srednica weza jest wieksza zcy zawsze wieksza srednica weza=wieksza srednica kranu?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: WAZ OGRODOWY

Post »

Takie same - jedynie strona złączki od strony węża jest inna ma szersze wejście na wąż 3/4"
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Mariola fajne rozwiązanie z tymi prowadnicami przyznam się, że widzę taki wynalazek pierwszy raz :wit
Robert za ten zielony to ja podziękuję mam taki właśnie no i dlatego mam zamiar go wymienić.
:wit :wit :wit
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Dzień dobry,
Na balkonie w bloku uprawiam sporo roślin, w związku z czym latem codziennie muszę taszczyć 10-15 l. wody w butelkach i wiadrach z łazienki do pokoju i na balkon. Nie mam możliwości zamontowania kranu na balkonie. Dlatego pomyślałam o kupieniu węża, który założyłabym na kran w kuchni (drugi koniec musiałby być w jakimś pojemniku, by woda się nie lała na chodnik w czasie pomiędzy odkręceniem kranu w kuchni i dobiegnięciem na balkon). Wąż poprowadziłabym po ścianie w kuchni i oknem na balkon tuż obok. No i pytanie. Czy taki wąż się jakoś specjalnie nazywa? Czy otwór 1/2 cala to odpowiednia średnica na kran w kuchni - taki zwykły, wąski? Czy potrzebuję jakiś dodatkowych złączy i uszczelek na łączenie kran/wąż? Czy to w ogóle dobry pomysł?

Będę wdzięczna za pomoc, gdyż jestem zupełnie niezorientowana w temacie.
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Wąż ogrodowy

Post »

wąż 1/2 moim zdanie nie wejdzie na kran kuchenny raczej większy. Ewentualnie jeśli masz zmywarkę w kuchni lub inne wyjście w kranowe w kuchni założyć rozgałęziacz z kranem na 2 żeby jeden był do zmywarki drugi do balkonu. Aby woda nie leciała z końca węża w czasie między odkręcenie a wyjściem na balkon założyć szybkozłączke ze stopem lub pistolet do podlewania ale wtedy wąż musi być solidnie zamocowany na kranie.
Dla ciekawostki możesz sobie zerknąć do produktów gardeny mają taki system do podlewania doniczek nazywa się gardena automatyczna konewka. Sprawdza się w szczególności jak wyjeżdżamy na wakacje i nie trzeba bać się że roślinki nie dostaną wody. niestety takie rozwiązanie nie kosztuje mało bo w katalogu to cena ok 400zł 500zł
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Dzięki Mateuszu za pomoc ;:196
Nie mam zmywarki. Czy mimo tego mogę sobie gdzieś na rurze do baterii zlewowej zamontować ten rozgałęźnik? Pewnie bez pomocy hydraulika się nie obejdzie, prawda?
Zostając przy opcji zakładania węża na kran - jak się mierzy światło kranu? Bo rozumiem, że ten wąż ma mieć taka średnicę, co kran, tak? A jak się montuje węża do kranu? Na jakąś gumową uszczelkę?
Widziałam taki system greenmill, w prenumeracie Mojego pięknego ogrodu był chyba jako gratis. Tylko właśnie potrzebny jest kranik. Wyobrażam sobie, że jak się ten system montuje do rury to automatycznie pobiera wodę, tak jak pralka. Natomiast, jakbym podłączyła do kranu kuchennego, to musiałabym odkręcić kran. Trochę ryzykowne, jak się wyjeżdża na dłużej.
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Wąż ogrodowy

Post »

no tak na rurze od baterii kranowej na pewno Sobie będziesz mogła wstawić kran no ale to zajęcie dla hydraulika bo to jednak trzeba wyciąć kawałek rury nagwintować i wstawić kran, więc jak mąż nie ma przyrządów to trzeba uśmiechnąć się do hydraulika, założy odejście plus kran, kawałek węża z szybkozłączkami i montaż i demontaż węża zajmie Ci parę sekund.
Ten system z gardeny polega na tym że na balkonie masz jakiś większy zbiornik na wodę i z tego zbiornika dopiero pobiera wodę. więc nie jest on montowany bezpośrednio do rur z wodą. gwarantuje to to że nie zostanie dom zalany jeśli nastąpi jakaś awaria.

po obserwacji kranu przyszło mi na myśl bo to też zależy od rodzaju kranu, jak przy kranie jest ta długa rurka co leci z niej woda (nie wiem jak to się fachowo nazywa:P) odkręcić tą rurkę(u mnie palcami to się odkręca) i w to miejsce może uda się nakręcić taką plastikową końcówkę jak się nakręca na krany w ogrodzie i w to miejsce wąż z szybkozłączką. Niestety nie mam przy sobie takiej końcówki żeby sprawdzić. może jutro mi się uda ją gdzieś znaleźć i bym to sprawdził
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Wąż ogrodowy

Post »

Teraz często baterie są montowane za pomocą węża w oplocie, który z kolei jest podłączony do zaworu rury dostarczającej wodę i jakby do tego zaworu zamontować takie rozgałęzienie z zaworkiem coś jak do pralki czy zmywarki. http://www.naprawiacz.waw.pl/img/podlaczeniepralki2.jpg a potem to już tylko nakrętka, wąż i woda naprzód.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”