Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
AQuatro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 lut 2009, o 12:38

Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Witam.
Czy macie jakieś doświadczenia z poliwęglanem, jako zadaszeniem szklarni?
Z jednej strony poliwęglan wielokomorowy, powinien być dobrym rozwiązaniem, bo doskonale izoluje. Łatwo byłoby taką szklarnię ogrzać i nie tracilibyśmy ciepła.
Z drugiej jednak strony popularna jest opinia, że poliwęglan ma warstwę UV, chroniącą jego samego przed zniszczeniem. Bez tego, poliwęglan szybko stałby się kruchy, jak zwykły plastik.
A przecież UV, potrzebne jest chyba roślinom do życia?
Co sądzicie na ten temat?
Czy ktoś ma szklarnię pokrytą poliwęglanem?
Czy nie ogranicza to UV i nie szkodzi roślinom?
Czy bawić się w to, czy bezpieczniejsze szkło, plus izolacja foliowa?
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Wg. mnie, tak folia, jak i szkło pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe zależnie od swojej grubości. Poliwęglan -potocznie nazywany Plexi- również. Co do promieniowania podczerwonego, to w/w tworzywa nie przepuszczają go prawie wcale. Myślę, że poliwęglan będzie zachowywał się podobnie do szkła.
W sumie, to też kiedyś myślałem o nim jako materiale na cieplarnię i z tego co wiem, nie ma jakichkolwiek przeciwskazań. Co do jego parametrów fizycznych, są one bardzo sprzyjające temu celowi. Na zachodzie spotyka się takie rozwiązania.
Szczerze mówiąc, to jakikolwiek materiał przezroczysty nie zapewni roślinom pełnego widma światła słonecznego, bo po prostu jest swoistym filtrem, zarówno w ultrafiolecie, jak i podczerwieni. Dlatego uprawiamy pod osłonami odmiany roślin predysponowane do takich warunków, czyli typowo szklarniowe. Chociaż, ogólnie rzecz biorąc, to większy wpływ mają pozostałe czynniki, jak m.in. temperatura i wilgotność-zarówno powietrza, jak i gleby, jej zasobność itd.
Ja w przyszłości zamierzam zrealizować pomysł z poliwęglanem i myślę, że Kolega też nie powinien obawiać się tego materiału.
Pozdrawiam!
AQuatro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 lut 2009, o 12:38

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Mam jeszcze obawy co do jego trwałości.
Z doświadczenia wiem, że wszelkie tego rodzaju materiały plastikopodobne, wystawione dłuższy czas na promieniowanie słoneczne po prostu kruszeją.
Nie wiem jak długo wytrzyma poliwęglan? Ale mam nadzieję, że robią go z tą myślą.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Poliw%C4%99glany

Ja mam dach na szklarni z poliwęglanu. :lol:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Poliwęglan to nie plexi - to dwa całkiem odmienne tworzywa.
Dachy przystanków autobusowych sa robione z poliweglanu - jest on trwały w warunkach zewnętrznych.
Szkło nie przepuszcza promieniowania UV, za wyjątkiem szkła kwarcowego
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

bishop pisze:Poliwęglan to nie plexi - to dwa całkiem odmienne tworzywa.
Dlatego napisałem: "potocznie nazywany Plexi" i jeśli by się czepiać, mogłem dodać, że błędnie.
(Plexi= PMMA- Polimetakrylan metylu , Poliwęglan= PC- ang. Polycarbonate )

bishop pisze:Szkło nie przepuszcza promieniowania UV, za wyjątkiem szkła kwarcowego
Dlatego nie opalimy się przez szybę w oknie domu czy samochodu, jak i również w cieplarni. Zato lampy w solarium wykonane ze szkła kwarcowego znakomicie przepuszczają UV.
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Odgrzebuję stary wątek, ale może ktoś doświadczony wypowie się. Czytałem gdzieś, że w przypadku poliwęglanu komowego problemem jest pojawianie się glonów wewnątrz kanalików. Spada jego przejrzystość, robi się brudny. Czy ktoś może to potwierdzić? Chcę na przyszły rok postawić nowy tunel foliowy i zależy mi na płaskim dachu. Poliwęglan wydaje mi się lekkim i sensownym tworzywem, ale ten brud w kanalikach mnie trochę stopuje.
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Mieszkam w domu, w którym prawie 30 lat temu jeden balkon został zadaszony poliwęglanem komorowym (balkon od strony zachodniej). Przez cały ten czas nie był czyszczony i żadnych glonów ani innego brudu w kanalikach nie ma. Tylko jest to daszek, pod którym hula wiatr, może w przypadku zamknięcia takim poliwęglanem jakiejś przestrzeni (= podwyższona wilgotność) sprawa wygląda inaczej.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Krzychoo pisze:Odgrzebuję stary wątek, ale może ktoś doświadczony wypowie się. Czytałem gdzieś, że w przypadku poliwęglanu komowego problemem jest pojawianie się glonów wewnątrz kanalików. Spada jego przejrzystość, robi się brudny. Czy ktoś może to potwierdzić? Chcę na przyszły rok postawić nowy tunel foliowy i zależy mi na płaskim dachu. Poliwęglan wydaje mi się lekkim i sensownym tworzywem, ale ten brud w kanalikach mnie trochę stopuje.

aby tego uniknąć należy odpowiednio zabezpieczyć otwory w płytach , są do tego specjalne elementy w postaci taśmy aluminiowej pełnej i paroprzepuszczalnej oraz profili domykających .
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Witam
Wątek z poliwęglanem ma już swoje latka i liczac na Wasze zainteresowanie tym tematem chciałam się dowiedzieć czy ktoś ma już taką szklarnię z poliwęglanu. Sa one dostępne na allegro ale czy faktycznie się sprawdzają przy uprawie ważyw i kwiatów(sadzonek). Czy może mi ktoś pomóc w tym temacie. Myślę o takiej szklarni lub o foliowej. Z tego co znalazłam w internecie to poliweglan ma nieco niższa przepuszczalność światła niż folia.

Pozdrwiam
Awatar użytkownika
myszaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sie 2013, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Ma niższą przepuszczalność światła, ale jest bardziej trwały i nie masz się czego obawiać podczas burzy :) Według mnie warto zainwestować, jeżeli myślisz o pokaźnej uprawie :)
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

No właśnie wiem, że jest trwały i to jest jego główną zaletą. Jednak czy jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na światło popularnych roslin ogródkowych?
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Przepuszcza ok 98-99%, więc w czym problem. Mam kryty poliwęglanem ogród zimowy. Bez śladu uszkodzeń po 6 latach.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”