Pompa do studni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Negro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lis 2007, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krakow

Pompa do studni

Post »

Witam gorąco wszystkich i proszę o poradę. Jaką zakupić pompę do studni która nie byla czyszczona ponad 20 lat, jest w niej duzo mułu, pływają rozkładające się ślimaki, poziom wody ok. 1 m, odległość lustra wody od powierzchni ok 4,5 m?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

A co chcesz pompować? Muł?
Może lepiej pogłębić studnię i poprawić jakość wody, a dopiero potem zamontować pompę?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Muł też da sie pompować,ale trzeba liczyć się z tym,ze się wykończy pompkę, i stówka
pójdzie na złom.Najpierw trzeba pompkę wpuścić do wody,węża z powrotem do studni,
umyć studnię,robiąc berbeluchę.Węża wyciagnąć,berbeluchę wypompować w krecią
dziurę,pod koniec pompowania pompkę wsadzić od wiadra z wodą,aby się umyła w środku.I tak kilka razy.Błoto i wszelkie świństwa można wybierać rurą z klapką
otwierajacą sie do środka.Trzeba to samemu zrobić.W ten sposób wydłubałem dziurę
głębokości 6m.Może da się wrzucić wiadro na łańcuchu,przy pomocy rurki wciskać
w błoto i wyciągać.Tak bym robił,aby nie włazić do środka.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

popieram Mirzana - studnię najpierw trzeba oczyścić - jeśli nie możesz tego zrobić sam (wg podpowiedzi Mirzana) to popytaj tych, którzy kopią studnie - mają odpowiedni sprzęt i dość szybko powinni się z tym uporać... ale trzeba będzie zapłacić...
Czy wiesz, jaki był poziom wody w tej studni wcześniej ? i jakie ma ona zasoby wody ? bo jeśli 1-2 metry to może nie warta "skórka wyprawki" , choć z drugiej strony - własna woda na działce to skarb. Ja pomimo podpięcia się pod wodociąg (dom) nie zrezygnowałam ze studni - podlewam wodą z niej ogród - i nie płacę :uszy
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Bardzo się opłaca mieć własną wodę.Za wodę z rurociągu trzeba nieźle płacić.
Wydłubałem w ziemi-bo nie da się inaczej tego nazwać- dziurę 6m głęboką.Wsadziłem
w nią rurę średnicy 200 mm.I w tej rurze mieści się beczka wody.Przypływ mam
bardzo słaby,po wypompowaniu trzeba parę godzin czekać,aż się rura napełni.
W rurze mam pompkę,która jest włączana trzy razy na dobę,przez włacznik czasowy za 15 zł.Woda jest pompowana do zbiornika,codziennie mam ponad 300 litrów wody
do podlewania.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Hmmm, super pomysł ;:138
Ja w mojej studni powinnam wywalić co najmniej drynę tzw. kurzawki, bo też coś mi zaczęła słabiej woda nachodzić, a może to wina tego, że w ogóle poziom wód się obniża... dwa lata temu po raz pierwszy od iluś-dziesięciu lat zabrakło w mojej studni wody - a była kopana na krzyżówce...
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

I jeszcze jedna ważna rzecz ...
Woda ze studni jest o wiele lepsza niż z wodociągu bo nie jest chlorowana i rośliny widocznie lepiej rosną.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Ja też mam studnię wykopaną prawie 20 lat temu ,ma około 5-6m głębokości i zawsze jest po brzegi wody :)
Pompę używam sporadycznie,ale muszę napisać,że ma ona 17 lat i działa bez zarzutu.Kupiona na targowisku od Ruskich :wink: ,jest niezawodna.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Ave pisze:Hmmm, super pomysł ;:138
Ja w mojej studni powinnam wywalić co najmniej drynę tzw. kurzawki, bo też coś mi zaczęła słabiej woda nachodzić, a może to wina tego, że w ogóle poziom wód się obniża... dwa lata temu po raz pierwszy od iluś-dziesięciu lat zabrakło w mojej studni wody - a była kopana na krzyżówce...
To chyba błoto nie kurzawka. Kurzawka to bardzo drobny piasek z wodą,może płynąć
jak woda.Krąg studzienny może w kurzawce utonąć.Kurzawka może wypchać wodę
i nie można tego paskudztwa wybrać,bo napływa.Sasiadowi o o mało co altanka
wpadła by do ziemi,bo za dużo kurzawki wybrał ze studni w pobliżu.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Oooo, nie wiedziałam o takich szczegółach Mirku :shock:
Być może masz racje, że to błoto, tym bardziej że na tych głębokościach u mnie jest podłoże gliniasto-ilaste... Jak wbiliśmy w dno rurę to wyciągnęliśmy taką gliniastą maziaję... co byś wobec tego radził ? Wypompować wodę i wybrać to błoto, do końca ? z wnętrza plastikowej rury to badziewo zjeżdżało...

Arabello- gratuluję, mieć studnę ciągle pełną wody - to skarb
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Ave zgadzam się z tobą kochana :D Trafiłam taki punkt,że jeśli nawet wybrałam bardzo dużo wody to po 3-4 godzinach znowu studnia była pełna. Na brak wody nie mogę narzekać.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Ave pisze:Jak wbiliśmy w dno rurę to wyciągnęliśmy taką gliniastą maziaję... co byś wobec tego radził ? Wypompować wodę i wybrać to błoto, do końca ?
Wypompować wodę,ile się da wybrać błoto wiadrem na łańcuchu.W składnicy części
elektrycznych kupić dwie rury 50 mm średnicy.Połączyć przez rozgrzanie jednego końca na grilu i wsadzenie drugiej w to miękkie.Na końcu rury zrobić klapkę w kształcie
elipsy [z ogonkiem do mocowania],otwierającą sie do środka.Poprzez kilkakrotne
wbicie rury w błoto,rura wypełni się dość wysoko.Ale całej rury z błotem nie da się
wyjąć,za ciężka,wiec trzeba ostrożnie.
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Elektryczna pompa do studni

Post »

Negro pisze: Jaką zakupić pompę do studni która nie byla czyszczona ponad 20 lat, jest w niej duzo mułu, pływają rozkładające się ślimaki, poziom wody ok. 1 m, odległość lustra wody od powierzchni ok 4,5 m?
Wrócę do początkowego pytania Negro. Mam studnię o głębokości ok. 5-7 m (muszę zmierzyć dokładnie). Studnia w zasadzie czysta, od czasu do czasu jakiś ślimak. Chciałbym zamontować pompę do zwykłego podlewania ogrodu (wiadra mnie już trochę męczą). Wąż max do 50 m. Dla pomp pływających głębokość trochę spora. Czy nie lepsza by była pompa taka na powierzchni ziemi z wyprowadzoną rurą do zasysania wody ze studni. Wyżej od pompy woda nie będzie pompowana więc ciśnienie na końcu węża powinno być niezłe. Tak sobie wykombinowałem.
Proszę o rady.

Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”