Pompa do studni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka pompa do studni na zraszacz oscylacyjny - prośba o konkretną poradę.

Post »

Membranowa na takiej odległości nie da ciśnienia. Osobiście kupiłbym np. omnigenę WZ 250, cena ok. 150 zł. Tylko trzeba by ją chować przed deszczem. Wąż ssący koniecznie z filtrem i zaworem zwrotnym. Tylko pytanie, jakie źródło.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jaka pompa do studni na zraszacz oscylacyjny - prośba o konkretną poradę.

Post »

Jak zwykle opinie podzielone :wink: mam starą taką pompę [4lata] i studnię z lustrem wody na ok. 6m. i mniej :( tłoczy 70 metrów do zraszacza itp. co do ciśnienia [różnica minimalna przy studni i na końcu] zaletą jest to, że nie przegrzewa się bo jest zanurzona w wodzie i praktycznie niema silnika 'wirnikowego' , niema problemu z zasysaniem bo jest zanurzona w wodzie . Ale ma też wady nie jest tak trwała jak [wirnikowa z wysokim ciśnieniem tłoczenia]
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do studni

Post »

Wydajność zasysającej jest ok. 2 razy wyższa przy podobnej cenie.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pompa do studni

Post »

Wydajność to nie wszystko :) do zraszaczy itp. bardziej liczy się ciśnienie.
Dubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2016, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pompa do studni

Post »

Przeprowadziłem test zraszacza. Włożyłem go do wiadra z podziałką i liczyłem ile naleje w ciągu 1 minuty. W trakcie testu na wężu ogrodowym 3/4 wciągu 1 minuty zraszacz nalał ok 13L czyli daje to wydajnośc ok 800L/h. Ciśnienie na hydroforze wynosiło 1,5 bara czyli ok 1.5 atm/20 PSI. Czy te dane wystarczą do wyboru pompy?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pompa do studni

Post »

Ciśnienia trochę zgubisz na słupie wody w pionie [ w studni ] , włącz zraszacz na dworze i zobaczysz czy 1.5 atm. jest wystarczające jeśli tak to pompa musi dać min. 2 atm .[ najlepiej z zapasem wiadomo]
Dubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2016, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pompa do studni

Post »

W mojej studni jest 75cm wody przy kręgach (chyba) średnicy 1,2m co daje jakieś 800l. Zraszacz bierze 800l/h ale będzie lał tylko przez 15 minut (200l) czyli wody powinno wystarczyć. Na podstawie mojej powierzchownej wiedzy wybrałem kilka pomp, co o nich sądzicie?

1. OMNIGENA WZ250 + BRIO Sk-13 230V https://sklephypo.pl/pompa-wz250-z-brio ... id291.html
2. OMNIGENA WZ750 + BRIO Sk-13 230V https://sklephypo.pl/pompa-wz750-z-brio ... d1888.html
3. Pompa Multi1100 INOX 230V OMNIGENA + Brio SK - 13 (Trochę drogo) https://sklephypo.pl/pompa-multi1100-in ... d1909.html

4. Pompa Garden Jet 750 230V T.I.P. https://sklephypo.pl/pompa-garden-jet-7 ... pid63.html
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Pompa do studni

Post »

Dziś kupiłem coś ala. pompę Ruską/Białoruską jednak polskiej produkcji PowerUP w promocji za 99 PLN. Porównam ją do Ruskich/białoruskich z których zawsze korzystałem.
Jest głośniejsza po wrzuceniu do studni pod samo dno (studnia kopana około 6m) wyraźnie ją słychać, jednak nadrabia:
- wydajnością
- 2 letnią gwarancją
Po podłączeniu do zraszacza z którego zawsze korzystałem, woda leci o około 1m dalej, po zdjęciu zraszacza woda leci trochę intensywniej.

Na dniach przemoszę pompę do strumienia 60m dalej podłączę wężem strażackim 1" na końcu redukując 1" do 3/4" wysokość podnoszenia zwiększy się o około 3m. Jednak spadek wydajności wg. producena nie zmieni się do 10m h podnoszenia ma dawać 1100-1000l/h. Jednak nie oszukujmy się pompa ogarnia jeden opryskiwacz więc czeka nas przenoszenie zraszacza, a nie łączenie do istniejącej instalacji kilku zraszaczy.

Dla mnie liczy się 2 lata gwarancji i tak za rok ją zajadę i pojadę po nową. Choć wuwaga producent zakłada korzystanie z pompy 30 min a później 15 min przerwy. Dla mnie to bez różnicy mogę jechać jak producent zakłada wszak muszę przenieść zraszacz.
korek123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 lut 2018, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka pompa do podlewania ogródka ze studni ?

Post »

Cześć :) jaka pompa do studni chodzi mi o cenę (jak najtaniej) do studni. Tafla wody jest na poziomie ok 4/5m zależy jakie jest lato nieraz nawet i na poziomie ok 6 metrach. Do ogródka mam 70/80m, chodzi mi o ciśnienie żeby ta woda nie sikała tylko miała jakieś ciśnienie. Mam jeszcze taki pomysł aby kupić jakąś pompę i podłączyć do hydroforu w piwnicy mam 300l hydrofor ocynkowany jest ok nadaje się. I od hydroforu podłączyć kran od studni do piwnicy jest 12m. Więc jak zrobić ?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pompa do studni

Post »

Ponoć do studni kopanej można zastosować pompę głębinową,chyba nawet są specjalne pompy głębinowe do takich studni.
Jak woda ma być używana nie tylko do podlewania ale i do domu to moim zdaniem warto to rozważyć.
Kiedyś miałem studnie abisyńską z hydroforem i po przejścia na głębinową rachunki za prąd są dużo mniejsze i nic nie hałasuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”