Zrębki drzew jako ściółka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

Żywopłot Bukowy 3 letni , krety wyłapane , chwastów na dzień dzisiejszy brak :) .
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

Cześć, ożywiam wątek :wit

Mam w ogródku wierzbowy szałas i płot z ukorzenionej wierzby. Będę je pewnie ze dwa razy w roku strzyc, a z tego co ostrzygę, chcę zrobić materiał na ściółkę na rabatę kwiatową, pod drzewka owocowe, może pod warzywa.

Mam kilka pytań w temacie, może ktoś podzieli się doświadczeniem?

1) w jakim stadium rozwoju pędów najlepiej ciąć? Już zdrewniałe czy jeszcze zielone?

2) jak upewnić się, że pędy - zrębki - się już nie ukorzenią? Wierzba jest baaardzo żywotna. Wystarczy jej wymuszenie na strychu przez kwartał?

3) na co zwrócić uwagę, kupując rozdrabniacz?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Bielszczanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 maja 2023, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

Dzień dobry,

Czytam na forum, że kolor szybko schodzi. Zamierzam kupić parę kolorów do ogrodu. Natrafiłam na ogłoszenie na olx producenta.
Czy ktoś miał zrębki kolorowe producenta ? Czy kolor się trzyma długo? Czy ona się normalnie rozłoży po kilku sezonach czy raczej będzie do spalenia?
lublinianka
200p
200p
Posty: 202
Od: 18 kwie 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: tajemnica ;))

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

:wit miałam kolorowe zrębki, których kolor utrzymywał się kilka sezonów, ale do warzyw czy owoców to się nie nadaje, tylko pod rośliny ozdobne.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

Próbowałem używać zrębek jako osłona niektórych bardziej delikatnych roślin na zimę. Niestety przyszedł solidny wiater i rozdmuchał wszystko. Same zrębki nie chronią od chwastów. Wręcz przeciwnie, rosną jeszcze lepiej.
lublinianka
200p
200p
Posty: 202
Od: 18 kwie 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: tajemnica ;))

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

;:7
dziad_Jag, właśnie odwrotnie - są zrębki, chwastów brak, a tu dowód:

https://youtu.be/NjNn_HirXWk?si=dIXB2Sp7x5WJmID1
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

Ja sypię zrębki na rabaty i chwasty nie rosną. Jednak warstwa zrębków musi być dość gruba. U mnie około 5 cm. Wada jest teka, że zrębki butwieją i tworzy się taka drewniano-grzybkowa skorupka. Mi to nie przeszkadza, nie zauważyłam aby negatywnie oddziaływało na rośliny, jednak jeśli Ktoś chce mieć idealny i estetyczny ogród, może się przerazić widokiem białych strzępek grzybni :wink: Dodam, że sypię zrębki świeże.
Pozdrawiam Lucyna
lublinianka
200p
200p
Posty: 202
Od: 18 kwie 2013, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: tajemnica ;))

Re: Zrębki drzew jako ściółka

Post »

Szczurbobik, racja, tak jest, a dodatkowo to, co butwieje, jest najlepszym dobrodziejstwem dla roślinek - u mnie w warzywniku postawiliśmy głównie na korzyści płynące ze zrębek i póki co jest o wiele więcej plusów niż minusów (brak chwastów, oszczędność podlewania, bogatsze życie wewnętrzne gleby) ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”