Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Witam,

szukając w internecie ofert nasion, czytając różne treści doszedłem do wniosku, iż dobrym rozwiązaniem będzie budowa takiego pomieszczenia 0.25m2 - 0.5m2. W każdym razie chodzi o nieduże pomieszczenie w którym będę mógł symulować warunki korzystne do kiełkowania roślin i ich początkowego rozwoju w okresie zimowym, chodzi o rośliny egzotyczne, tropikalne, śródziemnomorskie. Mniejsza z tym do czego będę to używał, przejdźmy do konkretów. Chodzi o budowę wspomnianego urządzenia wraz z wbudowaną lampą naświetlającą - tu pytanie, jaka lampa? Jakie właściwości? Po drugie szukam takiej pewnej i stosunkowo taniej instrukcji budowy pomieszczenia (może ktoś ma taki growbox, mnożarke, a może podpowiedzieć mniej więcej co i jak wymiarowo a sam już sobie dam radę).

Czekam na odpowiedzi, myślę, że ciekawy wątek może się zapowiadać, jednakże dziwię się, że temat jeszcze nie poruszany tutaj.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Kupisz gotowe, za grosze. Ludzie sprzedają, bo im się rybki znudziły. Z gotowym oświetleniem, pokrywą. Akwarium.
W takim czymś siałem kaktusy. Tylko dobór odpowiednich świetlówek.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Sam mam pęknięte akwarium, a gdzieś i jakieś terrarium się powinno znaleźć. A co ze świetlówką, jaka najkorzystniejsza?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Poszukaj po forum, był wątek, dość ciekawy o doświetlaniu.
Awatar użytkownika
mic44
50p
50p
Posty: 68
Od: 17 paź 2010, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

benzulli pisze:Sam mam pęknięte akwarium, a gdzieś i jakieś terrarium się powinno znaleźć. A co ze świetlówką, jaka najkorzystniejsza?
W przypadku roślin akwariowych stosuje sie świetlowki o temperaturze barwowej 6500 kelvinow, philips aquarele ma 10 000 i tez jest dobra w akwarium ale to swiatlo zimne(nie wiem czy dobre dla roślin ladowych no i jeszcze cena).Myśle ze standardową pokrywę będziesz musiał przerobić tj.dołożyć świetlówkę.
''Nie żyję, by lepiej biegać. Biegam, by lepiej
żyć''.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Comcia, wielkie dzięki za linki, akwarium bez pokrywy a terrarium z przednimi otwieranymi drzwiczkami. Terrarium znalazłem, gorzej będzie z akwarium, w domu nikt nic nie wie o lokalizacji, więc jednak pozostane z tym terrarium, ale znowu jak montować żarówkę, czy na suficie? Wysokość terrarium 30cm, długość 50 a szerokość też 30. Chyba, że bym wyrzucił przesuwane drzwiczki, na górę zamontował sufit ze sklejki albo jeszcze mógłbym podwyższyć pojemnik i na górze zamontować ewentualnie tą żarówkę, jutro dostarczę zdjęcia.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Potrzebuję lampy doświetlającej pracującej około 12 godzin dziennie do terrarium na wschody roślin. Wymiary terrarium to wysokość 33.5cm, szerokość 30cm, a długość 45cm.
Prosiłbym o pomoc, teraz mam szkołę, nie jestem w stanie pochłonąć dodatkowo na tyle wiedzy aby móc konkretnie się orientować jaka żarówka będzie najlepsza, z jaką mocą i z jakiej firmy. Chodzi tutaj o prawidłowy (dobry) rozwój rośliny, tylko nie, że 1 cm na miesiąc, ale coś konkretnego. Doświetlane siewki będą różnego rodzaju, od miłorzębów, przez cypryśniki, sekwoje, sosny i kończąc na passiflorach i pomidorach.
Drugi pojemnik to wysokość 35cm, szerokość 45cm i długość 80 cm. Tutaj zmierzam uprawiać już inne rośliny, już sadzonki na rozsadę i po prostu cytrusy, bądź jakieś krajowe (dużo będę też tam eksperymentował, głównie to wszystko do tego się ima).
Także jak wyżej wspomniałem - poradę jaką żarówkę do terrarium i do tego pudła.

Najlepsza możliwość do zakupu przeze mnie to @IIegr0, lecz jeżeli będzie jakiś wybór to mogę podjechać ewentualnie do sklepu w stalowej woli (choć nie wiem czy znajdzie się coś ciekawego, ale zawsze można podjechać).
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Mnożarka domowym sposobem

Post »

Wiadomo, że jak się nie ma, co się chce, to trzeba to zrobić :wink: W sumie, mąż zmajstrował mi tę mnożarkę dwa lata temu na urodziny ale ostatnio znalazłam dokumentację zdjęciową i pomyślałam, że może być dla kogoś inspiracją.
Potrzebne produkty: kabel grzewczy, zakupiony w sklepie terrarystycznym na all - ośmiometrowy,
termostat z czujnikiem temperatury w tymże sklepie, razem
koszty: niecałe siedemdziesiąt złotych. Plus styropian.
Najpierw powstała 'trumienka' ze styropianu dwójki, po debacie chłop dokleił jeszcze jedną warstwę, można więc uznać, że docelowo dobra będzie czwórka :wink:
Obrazek
Dno zostało wyłożone folią aluminiową
Obrazek
na której rozkładaliśmy wspólnymi siłami kabel, żeby było dobrze (prawie jest).
Kabel jakieś 10 cm od wtyczki ma rozdwojenie, więc takie proste to nie jest. Nie może się stykać, idealnie jest, gdy odległość wynosi 2-3 cm
Obrazek
Przypinamy kabel do dna, żeby się nie ruszał.
Wpust kabla
Obrazek
Następnie robimy wylewkę, cieniutką, która spowoduje równe rozprowadzenie ciepła, utrzymanie go i ochroni kable przed wilgocią.
Obrazek
Kiedy wylewka wyschnie, wykładamy spód czymś, co pozwala wilgoci parować ale nie przepuszcza jej w drugą stronę. Tu mamy problem, jest luka w dokumentacji zdjęciowej :wink: My w każdym razie użyliśmy takiej maty, która daje się pod dachy blaszane.
Wkładamy doniczki, załączamy ustrojstwo wybierając żądaną temperaturę i nie zapominając włożyć czujnika od kabla do jednej z doniczek
Obrazek
Nakrywamy całość szybą.
Doświadczenie wykazało, że dobrze jest wysypać spód(na tkaninę opisaną, choć mętnie, wcześniej) wypłukanym żwirem lub drobnymi kamykami. Przy sadzonkach łatwo tracących turgor nie jest głupio włożyć też do mnożarki naczynie z wodą.
Ja używam mojego sprzętu głównie do ukorzeniania, a teraz zamierzam przystosować go do szczepienia pomidorów, więc światło nie jest mi potrzebne w dużych ilościach.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: mnożarka domowym sposobem

Post »

Świetny pomysł. Gdyby chcieć kupić takie ustrojstwo gotowe to trzeba wydać kilka razy tyle. Ta wylewka to ma się rozumieć, że cementowa. Też niedawno myslałam jak to by samemu można zrobić i wpadł mi pomysł z kablem do terrarium ale nie wiedziałabym jak to dalej zorganizować a tu proszę - gotowe.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mnożarka domowym sposobem

Post »

Pomysł bardzo dobry, być może go nawet pozwolę sobie skopiować.
Tylko nie wiem po co zastosował aż 8m kabla grzewczego.
Sądzę że 4m wystarczyłoby w zupełności.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Growbox, mnożarka, mini szklarnia

Post »

Mój growbox. Na razie nie dokończony w całości, trzeba jeszcze obić folią większość wnętrza. Ale już w pełni pracuje :D


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
verdi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 gru 2018, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mini szklarnie domowe

Post »

Nie wiem czy to dobry dział, ale ogólnie chodzi mi o małe domowe szklarnie, takie które można sobie np. trzymać w kuchni. Czy ktoś taką ma? Jak się za to zabrać od samego początku? Jaką wybrać? Jak zasadzić? Jak dbać o rośliny? Zaznaczam, że interesują mnie głównie zioła i nowalijki - póki co dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem i nie wiem jeszcze czy przekuję to w pasję :) Okaże się, w każdym razie chciałabym się jak najlepiej do tego przygotować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”