Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Post »

Co roku próbuję robić w domu rozsadę różnych roślin - ozdobnych i warzyw - ale co roku borykam się z tym samym problemem.
Siewki strasznie się wyciagają, zapewne z powodu zbyt słabego oświetlenia. Niestety, tak sie składa, że wszystki okna wschodnie i południowe mam wyposażone w grzejniki, które nie bardzo mogę skręcić, więc rośliny maja bardzo ciepło, rosna błyskawicznie, ale ilość światła jest niewystarczajaca dal tek szybkiego wzrostu.

Zastanwaiłem się nad przygotowanie oświetlenia przy użyciu niebieskich diod LED - wtedy mógłby ustawic sadzonki w chłodniejszym miejscu i doświetlać je dowolnie długo. Teraz 5m pasek LED kosztuje ~100zł (300 diod led - strumień świetlny z tego to jakis 6000Lm. Jakby tak zamontować na desce powiedzmy 5 pasków 1m niebieskich diod + dodatkowo 1m białych (dostraczyłby brakujące długości fali w widmie -głównie chodzi o czerwony) to powinno oświetlić jakieś 1.0-1.5m kwadratowego powierzchni na "uprawę". Pobór prądu szacuję na 30W... 6m paska po 5W/1m każdy.

Czy ktoś już próbował podobnych "doświetlaczy" ? Podobno dobrze sprawdzają się przy uprawie storczyków (tutaj długość dnia jest istotna) jak równiez w róznych mało legalnych piwnicznych uprawach ;). Tam kluczową sprawa jest proporcja światła niebieskiego (zapewniajace wzrost) do czerwonego (stymulującego kwitniecie) - w moim przypadku chodziło by tylko o początkowy wzrost siewek - więc raczej tylko o odpowiednią ilośc światła niebieskeigo.

Bedę wdzięczny za wszelkie uwagi, bo nie chciałbym marnować pieniedzy na nierealny pomysł ;).
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

A gdzie widziałeś takie tanie diody LED?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Na eBay-u można spokojnie nabyć 5m pasek (300LED) za 35$ z przesyłką do Polski , podobnie na Alle.. - około 100zł + przesyłka.

Pod koniec zeszłego roku kupowałem sporo takich białych pasków i to z izolacją wodna (zalane silikonem) -kosztowały mnie 125zł/pasek.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Moje rośliny pod lampami. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

mirzan - super! Rozumiem, że masz już doświadczenie w tym zakresie ?
Widzę, że stosujesz jarzeniówki i.. no właśnie, co to jest to niebieskawe z boku ? To jakieś specjalne lampy ?

Jak długo naświetlasz? Te białe jarzeniówki to jakieś standardowe, akwarystyczne czy może specjalne do roślin ?
Próbowałeś / brałeś pod uwagę LEDy ?


Edit: Do opisu powyżej wkradło się kilka .. hmm.. nieścisłości.
1. oczywiście potrzeba więcej czerwonych LEDów a nie niebiskich (czerwone swiatło stymuluje wzrost, niebieskie kwitnienie)
1. 5m paski LED mają około 1200 lumenów... a nie 6000 (myślałem że te 1200 to jest na metr) - to bardzo zła wiadomośc, oznacza 5-krotne podwyższenie kosztów :(

Chyba się jednak wycofam z oświetlania LEDowego
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Doświetlam ok 12 godzin,właściwie jest to całkowite oświetlenie.Jedna rura jest
O świetle różowym,druga do roślin.Okazało się,że ta do roślin guzik warta,rośliny
są wybiegnięte.Wczoraj zamontowałem lampę UV,to te krótsze lampki,prostpadłe do rur.Kupiłem używaną lampkę UV,rozmontowałem obudowę,będzie świecić równoczenie
ze swietlówką.Niebieskie pudełko obok lampy ukrywa łączenie przewodów i i ma wyłacznik.
Może wygląda to dość niepoważnie,ale 10 doniczek w tej mnożarce,to ponad
sto roślin.Podrośnięte roślinki przenoszę do styropianowego pudła na balkonie,
gdzie jest chłodniej,ale lepsze oświetlenie,naturalne.
W tym pudle też założyłem diody LED,ale skopcił się zasilacz,adapter,czy jak to się nazywa.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

mirzan pisze:Wczoraj zamontowałem lampę UV,to te krótsze lampki,prostpadłe do rur.Kupiłem używaną lampkę UV,rozmontowałem obudowę,będzie świecić równoczenie ze swietlówką.
To rośliny potrzebują UV ?? Z tego co czytałem ostatnio to wydawało mi się, żę prędzej podczerwieni (IR) niż utrafioltetu (UV).

Co do świetlówek to podobno faktycznie nie warto kupwać tych specjalnych - można znaleśc dobre znacznie taniej.
Dobre widmo do oświetlania roślin ma ponoć Philips 685 - to w kwestii współczynnika: widmo absorbcyjne / cena
I dobra jest jeszcze Philips Aquarelle - ma lepsze pokrycie widma PAR, ale cena tez wyższa.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Bez UV nie ma życia.Podczerwień to ciepło.Najlepiej rośliny czuły się pod rtęciówką,
ale już nie mam.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Podajesz coś zupełnie innego niż można znaleźć w interncie.

Swiatło UV (ultrafiolet) to przedział do 100 do 400nm. Natomiast za widmo PAR - Promieniowanie czynne fotosyntetycznie (Photosynthetically active radiation) przyjmuje się zakres 380-710nm, czyli wpada tam tylko bardzo mały zakres UV i to bliskiego UV.

Tutaj dokładnie podane jest to widmo PAR - czyli ponoć idealna do naświetlania róznego typu roślin była by lampa o widmie z dolnego wykresu:
Obrazek

Wszystkie rozwiązania jakie znam do doświetlania roslin bazują na maksymalizacji energii zakresu fal czerwonych (~650nm) i niebieskiech (~465nm)


A co do rteciówki.... to ona owszem emituje promieniowanie UV, ale równeż całkiem dobrze pormieniuje w niebieskim i czerwonym zakresie. Może to było powodem, że tak ładnie rosło? Widmo lampy rtęciowej:

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeśli pomoże moja lampa UV,to będę zadowolony,a jak nie pomoże,to będzie już
wiosna.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

OK, jednak zakupiłem LEDy .... 20 sztuk czerwonych i 5 sztuk niebieskich po 1W każda. Mam przygotowwane do oświetlenia 3 zestawy wielodoniczek na rozsady .. jakiś 1m kwadratowy powierchni. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Trzymajcie kciuki :!:
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Do czego podłącza się takie diody? Kupiłem na próbę pasek 6 szt i taki chiński adapter,
czy zasilacz,ale skopcił się po paru dniach.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Diody na pasku, takie jak np tutaj:

Obrazek

podłacza się po prostu pod zasilacz 12V. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy metr paska pobiera zwykle około 500mA pradu (jeden sektor 3 diodowy to 5cm - bierze 25mA). Dlatego bardzo ważne jest dobranie wydajności prądowej zasilacza na wyjściu tak aby był w stanie zasilić odpowiedni odcinek.

Np. do 5m mertowego paska potrzebujemy zasilacz 12V o wydajności prądowej 5*500mA = 2500mA = 2.5A!

---------------------------------------------------------------------------------

Ja natomiast zakupiłem diody mocy które wyglądają tak:

Obrazek

Zasilanie tych diod stanowi większe wyzwanie ponieważ sterowanie nimi najlepiej jest wykonać za pomocą źródła prądomotorycznego. Jedna taka dioda pobiera około 350mA prądu i ma napięcie okłoło 3V - co daje moc 1W. To dosyć skąplikowane zagadnienie, ale jeżeli ktoś ma jakieś podstawy z elektryki/elektroniki i jest zainteresowany wykorzystaniem takich diod to oczywiście moge rozrysować schematy.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”