Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Growbox jak najwyższy myślę że 60 cm to minimum (ale zależy co chcesz w nim sadzić) jeśli rozsadę pomidorów to i 40 cm starczy tylko pamiętaj że mała doniczka produkcyjna to 10 cm i dodatkowo trochę miejsca na żarówki.
Hartowanie roślin w growboxie okiennym zawsze będzie im tam trochę chłodniej ale, normalne hartowanie na dworze też być musi.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Kilka dni temu zaczęłam eksperyment z doświetlaniem młodych roślin, postaram się co jakiś czas dawać znać, na ile się to sprawdza. Liczę, że doświetlanie okaże się skuteczne. Stosuje lampkę z 30 diodami. Rośliny poddane eksperymentowi to sukulenty - crassula ovata oraz Aeonium arboreum 'Schwarzkopf' . Czas doświetlania - średnio 8 godzin na dobę. Wyniki: aeonium po jednym dniu (9 godzin doświetlania) uzyskało znaczącą zmianę barwy z jasnozielonego na lekki brąz, co wskazuje, że jest to dobra droga.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja poszedłem na głębszą wodę wykiełkowałem kilka nasion pomidora Mikro Tom red i umieściłem w typowym growboxie 60 x 120 cm. Oświetlenie to 4 żarówki LED grow o których pisałem wcześniej, temperatura wewnątrz około 26oC, oświetlenie automatyczne po 12h dziennie od 8:00 - 20:15, na chwilę obecną rośliny siedzą w doniczkach produkcyjnych P9 ale myślę że mogą być za małe i trzeba będzie je przesadzić.

2 pomidory radzą sobie bardzo sprawnie lisienie prawie się kończą i idą pierwsze maleńkie liście właściwe (te same stojące na oknie nie dały rady pewnie za mało słońca), dodatkowe 7 nasion tego samego pomidora umieszczona też w groboxie czeka na kiełkowanie i przenosiny do doniczek. A to tylko dlatego że w growboxie jest jeszcze sporo miejsca i doniczek produkcyjnych upchnę tam max 35 szt. Dziś dodatkowo zawitały 2 nasiona Trinidad Scorpion-FG więc po skiełkowaniu przesiadka do doniczek, w planach jeszcze ze 2-3 Explosive Ember ( te od razu wskażą czy liście wybarwią się na ich charakterystyczny kolor i czy ilość/jakość światła jest zadowalająca ).

Co z tego będzie - nie wiem. Jednak jeśli się uda wiem że nie będę jedynym zimowym farmerem.

Podpowiedzcie co jeszcze można wysadzić do growboxa jakieś typy mniejszych roślin, może rabarbar/czosnek/ - to bardziej strzał niż wiedza?
Relacja fotograficzna myślę od jutra jak się się tylko się światło włączy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Możesz uprawiać zioła przyprawowe, np. kolendrę czy bazylię.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Możesz uprawiać zioła przyprawowe, np. kolendrę czy bazylię.
Niestety nie mam już nasion bazylii ani kolendry a teraz już nie mam gdzie kupić.

Wracając do growboxa obiecane zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety na jednym ze zdjęć widać że na ziemi wykształcił mi się jakiś grzyb - będę musiał poczytać czym się tego pozbyć.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W zeszłym roku w każdej donicy w growboxie miałam ślady pleśni, choćbym najoszczędniej podlewała. Brak promieniowania UV niestety sprzyja grzybkom.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Więc trzeba będzie się do niej przyzwyczaić i zaakceptować jej obecność w doniczkach.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po 2 kolejnych dniach widać że rośliną niczego nie brakuje i pojawiły się pierwsze liście właściwe:

Obrazek
Nasiona kolejnych pomidorów nadal nie skiełkowały ale Micro Tom`y mają to do siebie że potrzebują więcej czasu, a ostra papryka jeszcze dłużej. Kolejna relacja jak rośliny podrosną.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po kolejnych 6 dobach widać że rośliny prawidłowo się rozwijają, i wytworzyły kolejne liście właściwe.

Obrazek

Obrazek

Kiełkujące nasiona niestety zaniedbałem i doprowadziłem aby wacik wysechł, mam nadzieje że jeszcze uda się je odratować? O paprykę się nie martwię ale czy nasiona pomidora do odratowania, czy zamieniamy na nowe nasiona?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeżeli zawiązki kiełków były już poza łupiną to nasiona do wymiany. Trzymaj wacik z nasionkami w dilerce.
Jaką masz temperaturę i czy obniżasz ją w fazie ciemnej?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Jeżeli zawiązki kiełków były już poza łupiną to nasiona do wymiany. Trzymaj wacik z nasionkami w dilerce.
Jaką masz temperaturę i czy obniżasz ją w fazie ciemnej?
Wezmę lupę i jutro dokładnie sprawdzę kiełki (ale racja trzeba było umieścić to dodatkowo w dilerce, aby ograniczyć parowanie).
Temperatura w trakcie dnia około 24,5*C (diody oddają ciepło) w nocy spada do około 21-22*C growbox stoi w nieużywanej sypialni gdzie jest obniżona temperatura. Jednak wydaje się że rośliny radzą sobie doskonale w 9 dni nabrały sporo "masy".

Coś zmienić zwiększyć temperatury wewnątrz grow dzień/noc?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Raczej obniżyć w nocy, żeby różnica była 8-10 st. Możesz uchylać growboxa na noc chyba, że ta "obniżona temperatura" to właśnie te 21 st i niżej się nie da. W warunkach naturalnych różnice temperatur między dniem i nocą to właśnie 8-10 st i do tego rośliny przyzwyczajały się przez miliony lat. Przy takiej różnicy osiągaja "największą sprawność".
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Obniżyć temperatury o 8-10 nie mam możliwości - więc jest jak jest lepiej nie będzie.

Jak pisałem to tylko taki eksperyment czy uda się uzyskać owoce trzymając rośliny tylko w growboxie. A nóż się uda i np. posadzę coś większego żółtą gruszkę czy chocolate cherry? Czas pokaże
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”