Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

OK więc małe podsumowanie uprawy zimowej Micro Tom`ów.
Wszystko zgodnie z planem, pomidorki zaowocowały i pierwsze owoce zostały już skonsumowane. Na przyszły sezon zimowy myślę że umieszczę coś większego raczej samo kończącego.
W growboxie znajdują się już pierwsze sadzonki papryk a 2 dorosłe już Micro tomy na parapecie okiennym.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

OK przyjechały 2 zamówione lampy od majfrienda.

Obrazek

Trzeba znaleźć jakiś radiator i porównać z 4 lampami na G27
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Wczoraj robiłem test na wg mnie sporym radiatorze 16,5x16,5x3cm i led 50w na 230v 380-840nm potrzebuje jednak wentylatora. W temperaturze pokojowej radiator przy samej diodzie miał prawie 70*C. Zdaję sobie sprawę z tego że led dostał podczas tego testu. Po załączeniu wentylatora 12x12 z pc temperatura spadła i utrzymywała się w okolicach 30*C. Wg mnie fajnym wyjściem będzie radiator 12x12x3+ wentylator 12x12. Chyba że ktoś robi belkę i montuje kilka diod na jednym radiatorze. Ciekawe jak duży musiałby być radiator żeby odprowadził ciepło bez wentylatora.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kupiłem 10x10x1,8 cm jednak od razu zakładałem instalację wiatraczka wolnoobrotowego. Myślę że będzie OK
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Trudność w doborze radiatora dla LED mocy wynika z tego, że pracuje on w pozycji poziomej. 99% dostępnych radiatorów jest przystosowana do pracy z elementami pracującymi w pionie. Można spróbować kupić radiator przystosowany dla chłodzenia LED https://pl.aliexpress.com/item/Aluminiu ... 73009.html (przykład) albo pokombinować i zrobić coś samemu np.
Obrazek
Dwa takie radiatory połączyć aluminiowym klockiem, do którego przymocujesz LEDa. (też przykładowe rozwiązanie).
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Cena tego przykładowego jest masakryczna 70 dołków... chodziło mi też po głowie chłodzenie oparte na wodzie są rozwiązania do PC które można zastosować też w diodach. Jakiś silniczek od spryskiwaczy i np chłodnica od lodówki zapewni też ogrzewanie, ale to bardziej rozwiązanie DIY.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Napisałem przykładowo jeżeli chodzi o kształt. Myślałem o wykonaniu czegoś takiego :

Obrazek

Dwa niedrogie radiatory skręcone śrubami razem z aluminiowym klockiem o wymiarach trochę większych niż COB LED.

Albo kanapka z odpowiedniej ilości przyciętych blach aluminiowych skręconych lub znitowanych i odpowiednio wygiętych.

Obrazek

Majsterklepki z zacięciem mogą się pokusić o samodzielne odlanie radiatora z aluminium, które topi się w temperaturze 660 st czyli w temp. możliwej do uzyskania w grillu. :) https://www.youtube.com/watch?v=C4HcXTBT9EE
W tym samym cyklu można się też dowiedzieć jak zrobić odlew.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Przyszły wszystkie elementy do zmontowania Led Grow od Majfrienda, brakowało mi radiatorów.
Dziś zmontowałem pierwszą lampę i śpieszę w informacją że świeci niesamowicie mocno, po patrzeniu na nią nadal mam plamki przed oczami. Radiator 10x10x1,8cm grzał się dość znacząco więc otrzymał dodatkowy wiatraczek.

Obrazek

Obrazek

Jak widać z deklarowanych 50W mniej więcej taką moc pobiera sama lampa. Teraz jeszcze muszę wymyślić jakiś sprytny uchwyt do tej lampy i będzie można ją zamontować na stałe.
hopit
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 mar 2018, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Zamontowałem u siebie paski LED czerwony: 660nm i niebieski: 445nm i testuje parę godzin wcześniej siewki były do słońca i się powyginały do niego. Po ok 5h naświetlana LED siewki wyprostowały łodygi ale zamknęły liście? Co to oznacza jak siewki pomidora zamykają liście czy brakuje im światła czy wiedza że jest już noc lub jaka inna przyczyna? Oświetlam je z mocą ok 42W i nie wiem czy dokupić więcej pasków LED.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Za duża temperatura lub intensywność światła.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Miałem podobnie. Doświetlałem cytrusa na parapecie ledem zbudowanym z niebieskich i czerwonych ledów. Gdy było jasno za oknem liście były rozłożone. Gdy robił się mrok i świecił tylko ten led to sie zamykały. Widocznie spodowodane nie pełnym spektrum światła.

Popełniłem taką belkę led. Potrzebuje jeszcze reflektory albo soczewki. Radiator dł 70cm szer 12cm wys 3.5cm. Chlodzenie pasywne. Nagrzewa się umiarkowanie ale juz niewielki ruch powietrza znaczaco go chlodzi. Led citizen clu038 cri90 3500k. Łączna moc 35w choć każdy led moze byc podkrecony do ok. 50w. Co by razem dawalo 150w. Mysle czy by nie dolozyc jeszcze ze dwoch COBow.

Obrazek
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Do doświetlania roślin stojących na parapecie wystarczy samo niebieskie, albo zimne białe. Ponieważ Słońce znajduje się nisko nad horyzontem to jego barwa odpowiada mniej więcej barwie o wschodzie i zachodzie czyli pomarańczowej lub czerwonej.
http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Dos ... oslin.html
To prawda, jednak zimą w niskich temperaturach jest znacznie mniej pary wodnej w powietrzu przez co spektrum bedzie zawieralo wiecej niebieskiego niz czerwonego co widac chociazby po barwie nieba.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

OK kolejny sezon growboxa rozpoczęty siedzią w nim 2 x papryka czereśniowa i papryka wykopana z folii do "przezimowania"?? Chinese 5 Color. Chcę tylko sprawdzić czy ta wykopana wytworzy pąki kwiatowe i zacznie owocować.
Oświetlenie do tego z poprzedniego roku ( 4 x żarówki ledgrow ) dodałem 1 x LED 50W od majfrienda podpięty do radiatora z chłodzeniem aktywnym, co skutkuje wzrostem temperatury do 30*C a moc światła szacował bym na jakieś 70W na 0,25m2.
Papryki skiełkowane z ziemi wyszły już lisienie (jeden jeszcze w czapce), relacji fotograficznej na chwilę obecną brak bo nie ma jeszcze czego pokazywać.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”