Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Światło w uprawie roślin,sztuczne i słoneczne

Post »

...Drodzy Państwo...nie, że idę na łatwizne ale...obawiam sie o losy mojej przyszłej rozsady....czy istnieje alternatywa dla światła dziennego...tzn...jeśli rozsada dostanie zbyt mało światła słonecznego to...czy mogę je uzupełnić odpowiednia żarówką

moze się udać???...chodzi o to by uzyskac alternatywne światło dzienne z wiadomych względów...bardzo proszę o szybką odpowiedź...no dobra...błagaaaaam ;P
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: sztuczne światło dzienne

Post »

Jest oczywiście taka możliwość. Producenci pomidorów szklarniowych bez doświetlania lub oświetlania nie są wstanie wyprodukować dobrej jakości rozsady. Skoro twierdzisz, że nie idziesz na łatwiznę to podaję na razie tylko kilka haseł: wysokoprężne lampy sodowe (pamiętaj, że sama żarówka to tylko pikuś- te żarówki działają ze specjalnymi oprawami i to właśnie oprawy decydują o całkowitym koszcie lampy), SON-T PIA, oprawy GAN 400AL, Lampy Gavita, ORS, LRFR. Była już dyskusja na ten temat na forum i nic dobrego z niej nie wyszło. Najtaniej wychodzi doświetlanie świetlówkami ale są przy tym problemy techniczne.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sztuczne światło dzienne

Post »

Kupiłem na Allegro lamkę ultrafiolet,do naświetlania paznokci.Ma cztery żarówki,
rozbiorę ją na części i spróbuję zrobić oświetlenie do rozsady.
Kupiłem w akwarystycznym lampkę UV,ale nie nadaje się,najwyżej na jedną doniczkę.

-- Wt 23 lutego 2010, 08:46 --
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: sztuczne światło dzienne

Post »

czy lampa UV aby na pewno będzie dobrze wpływała na rośliny? my mamy taką do zabijania glonów w akwa z pyszczakami :D
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: sztuczne światło dzienne

Post »

Jak tam niedobry poradziłeś sobie?
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

...no zamówiłem sodówkę lustrzaną philipsa 600watt...mam nadzieję że nie za późno ...dojdzie do końca tyg w weekend zainstaluje i sieję...porki papryki i selsery...potem kawony i pomidory hm?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

Jak będziesz siał paprykę to warto pojemnik z siewkami ustawić blisko kaloryfera ale nie na parapecie (chyba, że masz bardzo szczelne okna) bo ona lubi do kiełkowania temp. 25-28 stopni C. W niższej temp. będzie znacznie dłużej kiełkować. Seler też lubi ciepełko ale woli 22-24 stopnie C.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

dobra....przyszła już lampa...jutro nagrzeję pomieszczenie bo normalnie jest tam pewnie ok 18 stopni wstawiam tam kaloryferek i lampę i siewy czas zacząć...specjalnie pisklęta różne wyeksmitowałem gdzie indziej i jest im równie dobrze...hehe
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

czemu tak sobie utrudniać życie? do doswietlania nadaja sie tylko lampy typu flora (świetlówki) maja one odpowiednia barwę światła (nie mylić z kolorem jaki widzimy...),najprosciej oczywiscie znależć je w sklepach zoologicznych-muszą mieć to oznaczenie flora i najlepiej T5 (a nie stare T8) bo sa bardziej energooszczedne i daja wiecej swiatła. No i nie sa najtańsze...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

[quote="Norel"] do doswietlania nadaja sie tylko lampy typu flora (świetlówki) maja one odpowiednia barwę światła

Bardzo odważne stwierdzenie. Ciekawe co powiedzą na to producenci pomidorów szklarniowych korzystający z wysokoprężnych lamp sodowych?
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

...no tak...bo ja już miałem zawału dostac, ze kupioną sodówką sobie będę dopalał halluksy sąsiada, żeby były dorodne...co nie ukrywam mnie...mierzi...
Awatar użytkownika
Asik78
200p
200p
Posty: 231
Od: 8 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk,Strzegom

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

Znawcą nie jestem. :wink: Pracowałam 7 lat w sklepie zoologicznym.Teraz mam długi urlop.Ale nie o tym mowa.Stosowane świetlówki Flora-glo,jest wykorzystywana do akwarium na roślinki.Jest jeszcze ,masa innych:sun-glo(światło słoneczne),aqua-glo(taka uniwersalna dla ryb i roślin)..repti-glo(do terrarium)można by wymieniać.
W akwariach z samymi roślinami mieliśmy zainstalowane lampy HQI,no i te mogę polecić.... w hodowaniu roślin...w wodzie.. tam dawały radę,hmm.Jednak wysoki koszt kupna i ogrzewania...(oprawa,żarówka)
To tylko moje zdanie..
Pozdrawiam,Asia
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaka żarówka na sztuczne światło dzienne

Post »

też mam HQI w akwa-trudno powiedzieć że to drogie patrzac na efekt.zwł ze wszelkie żarniki praktycznie co pół roku-rok trzeba wymieniać bo widać po roślinach że barwa już nie ta(widmo) sun glo to tylko dla naszego zadowolenia-słoneczny wizualny efekt i tyle..
A i korekta- w normalnych hurtowniach elektronicznych lampy typu flora sa zdecydowanie tańsze niz w sklepach zoo..
nie wiem jakie widmo maja lampy sodowe-wejdż na strone philipsa tam podane sa zakresy widma,nie pamietam niestety ich zeby zacytować. z pomidorami trudno mi powiedzieć:) jakie sa te "doświetlane" zimowe to chyba każdy wie- nie maja z pomidora nic oprócz kształtu -ani smaku,ani zapachu ani koloru a wiec cos to swiatełko nie do konca jest ok.nie chodzi o to że nie można doswietlać czym innym-och można i świeczką tylko co z tego wykorzystaja rośliny? :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”