Książki ogrodnicze - nasze recenzje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Książki ogrodnicze - nasze recenzje

Post »

Jakie Waszym zdaniem są godne polecenia, jakie są kiepskie i szkoda na nie pieniędzy?

Mnie przede wszystkim teraz interesują książki traktujące o roślinach, aby miały wyczerpujący opis wielu gatunków.
Może to być książka tylko o drzewach lub tylko o bylinach. Ważne zeby temat był wyczerpany. Ktoś miał doczynienia z takimi książkami?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Michale ja myślę, że książki w których "temat byłby wyczerpany", nie istnieją.
Mam dość dużo książek z dziedziny ogrodnicwa, jak na amatora, ale żadna nie opisuje tematu wyczerpująco, chyba jest to niemożliwe.
Zresztą w mojej dziedzinie zawodowej, mam biblioteczkę pełną książek, a i tak uważam, że nie mam na tyle książek, iż mogłabym uznać temat za wyczerpany.
Z tego co posiadam, zaznaczam że jest to biblioteczka amatora, to dosyć nieźle napisana jest książka "Jakie to drzewo?" [autor: Aichele/Schwegler] i "Byliny" [autor: Eugeniusz Radziul].
Mam też "Wielką Encyklopedię Ogrodnictwa" i "Wielką Encyklopedię Roślin" ale jak to w encyklopediach, jest dużo informacji ale pobieżnych.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Książki ogrodnicze

Post »

wronek89 pisze:

Mnie przede wszystkim teraz interesują książki traktujące o roślinach, aby miały wyczerpujący opis wielu gatunków.
Może to być książka tylko o drzewach lub tylko o bylinach. Ważne zeby temat był wyczerpany. Ktoś miał doczynienia z takimi książkami?
Takich nie ma. Ale możesz zacząć od podręcznika akademickiego "Dendrologia" :D

B.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Chciałbym, aby wreszcie napisano taką książeczkę o np. jakimś gatunku( przykładowo) drzewa i wszystko co o nim wiadome (ale zupełnie wszystko).
Dopiero taka wiedza (pogłębiana hodowlą) była by kompletna .
A tak.... zlepki różnych informacji niekiedy nawet wzajemnie się eliminujących.
Z moich wiadomości wiem, że bardzo dużo a może mawet najwięcej takiej wiedzy posiadają mnisi w klasztorach.
Niestety jeżeli jej udzielają to z reguły w postaci jakiegoś ziołowego leku o tajemniczym składzie.
Mają swoje księgi o hodowlach roślin jednak tylko do własnych praktyk.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

lila31 pisze:"Byliny" [autor: Eugeniusz Radziul].
Z opisów widze ze ma ona 360 stron a poruszanych jest tam 350 gatunków. Mniej niż jedna strona na gatunek to chyba mało. Chyba ze pisana książka jest maczkiem ;)

Basiu a jakie jeszcze znasz tytuły dla studentów np. o krzewach, bylinach?
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1654
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Książek , które wyczerpującą traktowałyby dany temat jak ktoś już wcześniej wspomniał po prostu nie ma. Może jednak ktoś z forumowiczów poleciłby książki dotyczące tematu np. uprawy róż, bylin, iglaków, krzewów liściastych itp. Po prostu autor tytuł i krótkie uzasadnienie. Łatwiej będzie wtedy poszukać daną pozycję w księgarniach lub bibliotekach.
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

wronek89 pisze:
lila31 pisze:"Byliny" [autor: Eugeniusz Radziul].
Z opisów widze ze ma ona 360 stron a poruszanych jest tam 350 gatunków. Mniej niż jedna strona na gatunek to chyba mało. Chyba ze pisana książka jest maczkiem ;)

Basiu a jakie jeszcze znasz tytuły dla studentów np. o krzewach, bylinach?
Spróbuj "Byliny" Marcinkowskiego. Najbardziej chyba wyczerpująca pozycja - za to prawie bez zdjęć.
Kiedyś wydawano takie małe monografie "Chryzantemy, "Goździki", "Cyklameny" itd. itp., bywają w antykwiariatach.

B.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

MNichale Twoje wyliczanki nie stanowią o jakości wydania.Czasem wystarczy 6-7 zdań by informacje były wyczerpujące.Zależy kto i czego szuka w danym wydawnictwie,ale nie o tym chciałam.
Chciałam zaprezentować Ci wspaniałe stare wydanie książki dla zwanych dawniej w naszym regionie i licznych wówczas "badylarzy" pt.KWIACIARSTWO.praca zbiorowa pod kierunkiem Izabelii Kiljańskiej Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne1962 /postać znana dla wielu z nas/

Można mieć wątpliwości wyłącznie do nazewnictwa środów ochrony roślin,które się zdeaktualizowały aczkolwiek nie wszystkie miedzian jak był tak jest,superfosfat jest itd.
Można odstąpić od sporządzania pożywek dla roslin,bo handel oferuje ich całą masę a zreszta przy postepującej degradacji środowiska juz nie spełniałyby swojej roli.

Natomiast metody uprawy poszczególnych roślin ich wymagania,objawy żerowania szkodników,objawy chorób fizjologicznych,opis nawożenia itp.są cały czas aktualne

Jest ona wartościowa jeszcze z innego powodu bo ma rozdziały poświęcone nauce okulizacji,uprawom szklarniowym róż i chryzantem ,produkcji roślin uprawie gleby pod rośliny szklarniowe,zagadnienia związane z urządzaniem ogrodów zielonych i jeszcze jakieś przydatne zapaleńcom rzeczy. Mówię ci super kniga.!
Zapomniałąm o jeszcze jednym zawoiera szczegółowe opisy starsznie dużej ilości roślin,zaraz policzę i dodam ilu!Szok.około 300!

Pozostaje kwestia zdobycia jej - myślę,że w grę wchodzi wyłącznie antykwariat.
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

No, chyba nie jest już tak źle z ksiażkami na temat roślin. Oczywiscie, że są książki wartościowe i buble.
Na moje, nawet profesjonalne potrzeby, jest to w zasadzie wystarczajace. O wielu zagadnieniach, zwłaszcza nowych odmianach drzew i krzewów, niestety informacji trzeba szukać w specjalistycznych żródłach.
Przed świętami kupiłem np. pięknie wydaną przez Officina Botanica ”Drzewa i krzewy iglaste", Adama Marosza (cena 100 PLN) oraz wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją J. Kopcewicza i S. Lewaka „Fizjologia roślin" (kompedium wiedzy z tej dziedziny na 800 stronach, cena około 50 PLN).
Wdaje mi się, że dla przciętnego ogrodnika amatora i działkowicza jest wiele literatury a i w Internecie można znaleźć coraz wiecej. Jak ktoś szuka to i znajdzie :)
Zobaczcie chociażby strony polskie umieszczone przeze mnie (jestem tam redaktorem) w katalogu DMOZ, np: http://dmoz.org/World/Polska/Dom/ (podkategorie >Ogród>Rośliny)
Ponadto w tych kategoriach Katalogu znajdują się linki do katalogów obcojęzycznych (ponad 7 tysiecy stron o ogrodach i roślinach :!: ).
Proponuję też kategorię stron komercyjnych dotyczących ogrodnictwa http://dmoz.org/World/Polska/Biznes/Rol ... rodnictwo/
Życzę miłej lektury :) i nie narzekania na brak informacji w temacie roślin i ogrodów.

Pozdrawiam
Andrzej
..
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Wronku myślę, że te akademiskie podręczniki zawierają sporo, sporo wiedzy. Bo na zgłebienie kwiaciarstwa student potrzebuje rok lub półtora, mając już za sobą wiedzę o glebie, botanice, chemi, i paru innych dziedzinach.
Ale nigdy nie zawierają wszystkiego. Biologia to nauka żywa i podlega zmianom. Dlatego mimo posiadania sporego księgozbioru pisząc coś o jakimś kwiatku i tak szukam wiadomości zaktualizowanych.

Może jako podstwę wielu opracowań kup sobie Wielką komputerową encyklopedię roślin.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Anku pisze:Życzę miłej lektury :) i nie narzekania na brak informacji w temacie roślin i ogrodów.
Znaleźć informacje o jakiejś np. bardzo rzadkiej roślinie oczywiście można, pytanie ile i jak wiarygodne. No i ile czasu się na to poświęci...Dziś zupełnie przypadkiem chciałam znaleźć jakieś zdjęcia rzadkiego wawrzynka. Bardzo, bardzo mało stron - w sumie może kilkanaście, zdjęć chyba pięć.
Z popularnymi roślinami ogrodowymi nie ma problemu. Przy rzadkich potrzebne są monografie, a takich w Polsce dla amatorów się praktycznie nie wydaje. Cykl książek Radziula to taka pojedyncza jaskółka:(

B.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Anku pisze: Przed świętami kupiłem np. pięknie wydaną przez Officina Botanica ”Drzewa i krzewy iglaste", Adama Marosza (cena 100 PLN) oraz wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją J. Kopcewicza i S. Lewaka „Fizjologia roślin" (kompedium wiedzy z tej dziedziny na 800 stronach, cena około 70 PLN).

..
Jaka jest Twoja ocena? Opisy są obszerne?
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

wronek89 pisze:
Anku pisze: Przed świętami kupiłem np. pięknie wydaną przez Officina Botanica ”Drzewa i krzewy iglaste", Adama Marosza (cena 100 PLN) oraz wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją J. Kopcewicza i S. Lewaka „Fizjologia roślin" (kompedium wiedzy z tej dziedziny na 800 stronach, cena około 70 PLN).

..
Jaka jest Twoja ocena? Opisy są obszerne?
Książka „Drzewa i krzewy iglaste" zawiera dosyć dobre opisy 500 odmian drzew i krzewów iglastych, opatrzone piktogramami.
We wstępie zamieszczono wiadomości z zakresu historii uprawy, morfologii, jak również introdukcji oraz aklimatyzacji tych roślin
w warunkach klimatycznych panujących w naszym kraju. Oprócz informacji dotyczących sadzenia, uprawy oraz pielęgnacji znajduje się wiele ciekawostek dotyczących tej grupy roślin.
Jednym z wielu atutów książki są doskonałe fotografie, przedstawiające zarówno pokrój, jak i szczegóły charakterystyczne (igły, szyszki, kwiatostany) dla danej rośliny.
Oczywiście, że nie zawiera pełnej wiedzy o poszczególnych roślinch (nigdzie takiej nie ma) ale dla mnie np. jest przydatna w powiązaniu z innymi wiadomościami na temat iglastch.

„Fizjologia roślin" jest dosyć obszerna i dla praktyków aż nadto :D :) .
..
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”