Murek oporowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Zrób fotorelację i zachowaj dla nas wszelkie obliczenia ( jak głęboko, jak szeroko, ile czego itp) ;:180
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Hanuszka
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 lis 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

witam,

co prawda umieścilam swój problem na innym wątku, ale dopiero teraz znalazłam fachowca:prosze o radę co zrobic z moja skarpą:ma 20m plus jakieś 5 po swojej lewej stronie, glina i stromo, miejscami zaczeła się obsuwać, co zrobic?wiem, żeby dosypac ziemi, ale co dalej?usunąć kamole?zy zostawić, zeby dalej nie obsuwała się?zrobic murek ?jaki?użyć tych kamieni czy ich nie ruszać?prosze o radę bo jestem załamana na dzień dzisiejszy!!!

oto zdjęcia tego szokującego stanu mojej skarpy!!!a marzy mi się albo porośnięta plożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:)ale chyba za 100 lat!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pokażę swój ogród na wiosnę:) zapraszam wtedy więc:)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Hanuszka pisze: a marzy mi się albo porośnięta płożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:) ale chyba za 100 lat!
Przede wszystkim ułóż te kamienie w formie suchego muru oporowego, bo na razie to one są położone moim zdaniem byle jak i zrób na skarpie stopnie coś na wzór tarasów, coś takiego jak w pierwszym poście w tym wątku w 4 zdjęciu obrazującym przykłady zastosowań takich murków.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Dzięki serdeczne za ten wątek.
Niestety ja mam kamienie polne i tak sobie myślę, że bez zaprawy będzie ciężko. Z zaprawą pewnie też kobiecie będzie ciężko, bo polne nie mają wiele wspólnego z równym prostokątem. Szkoda, że na forum nie ma dokładnego wyjaśnienia jak zbudować skarpę oporową (1 m) i schodki przy niej z kamienia polnego i betonu. Oczywiście zajrzałam w ten link, ale niewiele mi się rozjaśniło.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Witam, oto dzieło z ostatnich dni, jeszcze nie dokończone, jest kilka niedoróbek i nie ma górnej warstwy kamienia, ale i tak jest super ;:224 :tan :heja

Obrazek
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Pawel Woynowski pisze:Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.
No właśnie to jest bardzo ciekawe i dlatego zagaduje, bo jak widać nawet w tym wątku już ktoś na początku nazwał rojnik z drugiego zdjęcia rojnikiem murowym.
Ciekawa jestem, czy twoja teza ma również oparcie w literaturze. Absolutnie się nie czepiam, żeby nie było:). Mam jednak szkółkę w której "przewaliłam" tysiące rojniczków. Dla niektórych roślin mieszamy specjalne podłoże, ale z rojniczkami sie nikt nie bawi i są sadzone na bogatym podłożu. Używamy dobrych nawozów, rozkładajacych się przez 9 miesięcy, w sumie są więc one dobrze odżywione przez cały rok. Owszem trafił mi się kiedyś jeden egzemplarz w doniczce, który przypominał rojnik murowy - usunęłam go spisując na "zaplątanie sie", wszak rojników mam bardzo wiele i coś, gdzieś, kiedyś mogło nastąpić. Pomijając ten jeden egzemplarz, w doniczce, w której było jeszcze z 20 rozet, a na placu w ciagu paru lat przewinęło sie kilka tys. rojniczków żaden mi sie nie upodobnił do rojnika murowego. Chociaż u mnie moze być jeszcze kwestia tego typu, że one u mnie nie stoją zbyt długo i nie mam okazji ich poobserwować.
Może nastąpiła mutacja w twojej roślinie matecznej, nieświadomie tą częśc rośliny przesadziłeś i ona sie po prostu rozrosła. A może ci sie jakas rozeta rojnika murowego jednak zaplątała, . Chciałabym jednak wiedzieć, czy w literaturze spotyka sie takie doniesienia o obserwacjach, że rojniczek zmienia wygląd pod wpływem bogatego podłoża w "coś" przypominające rojnik murowy. Idąc twoim tropem po przesadzeniu na ubogie podłoże taki rojnik powinien przyjąć wygląd typowy dla rojniczka. Postanowiłam sobie podoświadczać i posadzę moje rojniczki na różnych bogatych podłożach. Może moje szkółkowe egzemplarze zbyt szybko sprzedaje, te potrzymam długo.
kolx20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lut 2011, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

Witam, temat pewnie nie aktualny, ale jakby się komuś przydało to ja wymyśliłem takie cosik.

Obrazek Obrazek

a tu efekt końcowy-

Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

A do czego to "cosik" ma służyć. Sadząc po zdjęciach, to wygląda mi na to że budowa w pełni, a nie że to efekt końcowy. Jak te kołki spróchnieją za jakieś trzy, cztery lata to "cosik" runie i z "cosik" zrobi się "ruina"
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
kolx20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lut 2011, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?

Post »

jak widać jest różnica poziomów między działkami, więc cosik to murek oporowy , u teścia w Ustroniu paliki stoją już jedenaście lat (są z modrzewia) i specjalnie się z nimi nic nie dzieje ,pozdrawiam
Eemil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lis 2012, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Pawel Woynowski pisze:ObrazekBudujemy Suchy mur.
Jeżeli skarpa jest nie przepuszczalna (ziemia gliniasta) to pomiędzy skarpą a murkiem powinniśmy, na całej jego wysokości, zrobić drenaż o szerokości ok 25 - 30 cm z tłucznia, gruzu lub żwiru. Który na samej górze przykrywamy 25 cm warstwą podłoża. Między drenaż a skarpę i podłoże przykrywające drenaż, można dać włókninę, zapobiegnie to zamulaniu drenażu.
powracając do kwestii muru jako takiego...
dobrzy i mili ludzie... przy założeniu ze dajemy włókninę - to jaką? w sensie: byle co czy jakieś para fil/jet/moll/print? mam dostęp do producenta (http://filtration.pl/ ) ale zanim ruszę temat wołałabym wiedzieć czy warto i jemu i sobie głowę zawracać... a w temacie rojniczka to jak w końcu z tym podłożem: bogate czy nie?
kalidov
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2014, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.

Post »

Obrazek
A to mój "suchy" murek.Uważam,że ładnie wygląda i wykonany z solidnego łupka szarogłazowego. Nic się z tym nie dzieje i łatwo zrobić samemu.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Czy ktoś z was impregnował kamienny murek? Chodzi mi o uzyskanie efektu mokrego kamienia. Znalazłem w sieci kilka impregnatów ale brak jest opinii o tym jak sprawdzają się w praktyce. Są dość drogie i jeśli efekt miałby się utrzymać przez krótki czas to lepiej polać murek wodą...
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12835
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Murek oporowy - z kamieni

Post »

Owszem impregnowałam, zaraz po założeniu, efekt był tak naokoło 1 miesiąc, szkoda kasy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”