Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Podaję link do wyniku: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/75d9

Z tym, że nie mam piwnicy tylko przyziemie, ogrzewane w ok 70 % powierzchni.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Luck
Nie wiem na ile wyliczenia dla twojego domu są poprawne bo nie analizowałem szczegółowo i jest kwestia piwnicy ale wynika z nich że masz prawie dwa razy większe zapotrzebowanie na ogrzewanie niż dom energoszczędny.
Z wyliczeń pokazanych też widać że pompa 19kW
jest za duża.

Jeśli chcesz żeby twoja inwestycja miała sens to naprawdę zrób audyt energetyczny domu tym bardziej że i tak będzie potrzebny gdybyś starał się o dotacje.
Możesz też umówić się z doradcą energetycznym w WFOŚ. Podpowie Ci za darmo rozwiązania twojego problemu.

Z tej analizy wynika też to co pisałem Ci w poprzednich postach. Budynek większość energii traci i nie wykożystuje efektywnie, zalecana jest termomodernizacja i wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Po co Ci 350l bojler. Ja na 5 osób miałem 80l i wystarczał.
Pozdrawiam Paweł
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Luck pisze:Podaję link do wyniku: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/75d9

Z tym, że nie mam piwnicy tylko przyziemie, ogrzewane w ok 70 % powierzchni.
Wcale nie jest źle i twój dom ogrzejesz kociołkiem 12 kw i ani grama więcej (skamp-pv 12kw) idealny , wyliczenia na minus 21 stopni ? ile dni mamy z taką temp ? i co ile lat ? następna sprawa to cwu że 4kw na osobę to jakaś paranoja , ja CWU specjalnie pomijałem w doborze kotła bo bezwład podłogówki jest taki że ona zauważa spadek zasilania po jakichś 6 godzinach i to jest niezauważalne .
mam dom budowany za Hitlera który wg wyliczeń miał mieć kocioł 23kw trochę dołozyłem styro oraz wełny na poddaszu i kupiłem kocioł 10kw i to był strzał w dychę bo kocioł pracuje w pid czyli automat który sam zwiększa i zmniejsza sobie moc wg zapotrzebowania domu i praktycznie od września do teraz on idzie na ok 4kw średnio od 3kw bo to jego moc minimalna do 5kw i nigdy jeszcze nie przekroczył tych 5kw na CO a jedynie jak idą kąpiele to na godzinkę podskoczy do 8kw bo na tyle ustawiłem moc maksymalną i to wszystko , najgorszą możliwą opcją jest kupno kotła z zapasem mocy bo to tylko sadza i strata opału a pożytku żadnego , spalanie na sezon wyjdzie mi jakieś dwie tony za które zapłaciłem u siebie 1560zł , do tej pory od września do teraz poszło ok 1,5 tony w domu stała temperatura 23-24 stopnie.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

berthold61 pisze: wyliczenia na minus 21 stopni ? ile dni mamy z taką temp ? i co ile lat ? następna sprawa to cwu że 4kw na osobę to jakaś paranoja , ja CWU specjalnie pomijałem
Zrobiłem test na stronie którą poleciłeś, a teraz krytykujesz.
Nie wiem gdzie mieszkasz ale ja w górach. Warunki u mnie są zupełnie inne niż na pozostałym terenie Polski. Np. śnieg tej zimy zalega od 24.12, a temperatura nie przekracza 3 stopni - w innych miejscach było nawet 15 stopni w styczniu.

Z ekogroszkiem mam doświadczenie i dlatego nie chcę w niego inwestować. Porównywanie kto ile spali węgla jest bezsensu. Piec pracuje wydajnie w zimie. W okresie jesiennym i wiosennym już nie - jak słusznie piszesz marnuje się wtedy opał. Podobnie przy łagodnych zimach - a pompa wtedy zyskuje. Dlatego chciałem znać opinie o pompach ciepła. Zaczerpnąłem informacji z różnych źródeł i wydaje mi się to sensownym rozwiązaniem.

Co do energooszczędności mojego domu to wiem, że nie jest najgorsza. Jeszcze mogę ją sporo poprawić. Niestety teraz nie jestem w stanie i musi ta inwestycja zaczekać. Priorytetem dla mnie jest zmiana kotłowni.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Luck
Nie krytykuję twoich decyzji bo ty za nie "zapłacisz".
Uważam jednak że zmiana kotłowni bez innych kąpleksowych zmian jest mało efektywna.
Piszesz że u ciebie jest zimniej bo góry i właśnie dlatego dużo korzyści dałoby Ci docieplenie domu.
Źródło ciepła/kotłownia ma tylko uzupełniać straty ciepła na zewnątrz.

Dlaczego nie umówisz sie z doradcą energetyczny, nic to nie kosztuj a podpowie Ci dobre rozwiązania.
Mi dużo taka porada dała, np: zrezygnowałem ze zbyt grubego docieplenia bo pan mi udowodnił że zysk z tej dodatkowej warstwy styropianu jest praktycznie zerowy a kosztykoszty większe.

Trudno przekonywać kogoś kto z góry wie że ma racje.
Podpowiedziałem Ci różne możliwosci.

Nie ukrywam że też uważam pompy ciepła za fajne rozwiazanie
Ale dla mnie mają kilka wad przez które je nie zastosuje:
-koszt zrobienia + instalacja
- długość gwarangwarancji
- koszt pracy pomy (energia elektryczna potrzebna do pracy)

Np: gdyby przyjąć twoje pesymistyczne założenia temperaturowe i sprawmość pompy średnio ok 2,5 to policz ile będzie kosztował prąd do działania pompy.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 862
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Luck pisze:Podaję link do wyniku: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/75d9

Z tym, że nie mam piwnicy tylko przyziemie, ogrzewane w ok 70 % powierzchni.
Średnia dobowa -22*C? Znaczy w nocy -32*C a w dzień -12*C jasne... chyba w Irkucku a nie w Beskidach.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Ja tam widzę "W 'najmroźniejszy' dzień zimy tj. przy średniej dobowej -22". Nie wiem jak to policzyłeś. Przypominam, że Beskidy nie leżą na równiku i w zimie noc jest dłuższą niż dzień.

Nie wiem skąd pobierają dane do obliczeń ale zadałem sobie trud i sprawdziłem. Stacja ok. 1 km ode mnie nie podaje średniej temperatury od 2010 roku. Ale w 2006 w styczniu było - 22,2.
W Zawoi w 2016 roku - 23.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 862
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Średnia dobowa - przypomnisz nam ile godzin ma doba? czy 12 czy może 24 godziny
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Przypomnę - w styczniu dzień ma ok 9 godzin (czyli noc 15). Wg. Twojego przykładu:
(-12*9 +(-32*15)):24 = - 24,5 stopni.

Robiąc test nie podawałem temperatury. Nie wiem skąd takie dane, jednak sprawdziłem i takie dni się zdarzają.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Panowie myślę że nie warto licytować się na liczby.
Lepiej podejść praktycznie do tematu.

Nie ważne jaka jest najniższ temperatura tylko jaka jest średnia temperatura w danym miesiącu.

Czasami wydaje mi się że toczymy tu jałową dyskusję.
Pisałem już co bym zrobił najpierw.
Sam przeprowadzałem termomodernizację i też miałem pomysły które przerastały potrzeby energetyczne budynku a były kosztowne i jak się okazało niepotrzebne.

Polecam spotkać się ze specjalistą, doradzi dobrze.
Pozdrawiam Paweł
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Brutus mam głupie pytanie-gdzie można znaleźć doradcę energetycznego? Dlaczego napisałeś ,że nic to nie kosztuje?
Pozdrawiam!!!
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Można umówić się z doradcą energetycznym w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.
Podaje mu się na spotkaniu parametry ścian albo z czego zbudowany jest dom i on z tabel ustali mniej wiecej obecne parametry energetyczne domu a następnie doradzi co zrobić żeby to poprawić.

Oczywiście jeśli chcesz mieć dokładny wynik to możesz zrobić badanie termokamerą ale to już kosztuje.
Pozdrawiam Paweł
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dobre rozwiązanie ogrzewania domu

Post »

Dziękuję Brutus za szybką odpowiedź.Planuję termomodernizację domu i szukam różnych wiadomości.
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”