Domek drewniany czy murowany?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Ciesz się Nalewka, że to mysz, bo znajomemu pod dachem w warstwie ocieplenia zagnieździła się łasica. Na zewnątrz wyłożył truciznę i przestała mu harcować po nocy nad głową, ale nie wiadomo, czy zdechła gdzieś na zewnątrz, czy mam mumię łasicy pod dachem.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Nooo, wreszcie stoi! Dwa dni stolarze montowali przywiezione elementy, oczywiście fundament robiliśmy we własnym zakresie. Teraz już będzie z górki, prąd już podłączony, jeszcze schodek, beton wokół domku no i płytki na tarasik i schodek. Na fundament też trzeba coś wymyślić.
Stary domek-szopka w poniedziałek będzie rozebrany.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Gieniu !

Ładniutki masz domek i ze zdjęć wygląda na solidnie złożony.
Moje uwagi, tak na gorąco :
1. Sprawdź dach. Czy pokrycie dachu jest wystarczające, czy nic nie zacieka, etc ?
2. Rynny odprowadzające wodę, trzeba zrobić na cito.
3. Konserwacja drewna. To piekielnie ważne. W tym okresie roku, musisz uwzględnić pogodę - temperaturę. To temat rzeka. Czym, jakimi metodami.

Powiedz proszę jak rozwiązałaś wentylowanie domku od podłogi ?
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Krzysiu, na dachu jest położony gont- tak dokładnie nie wiem jak to się nazywa, sufit z desek jest tylko nad pokoikiem (2,5 x3m), w składziku (2 x 3m) nie ma sufitu i stamtąd jest dostęp do stryszku nad pokojem. W pokoju na betonie jest położona na lepiku papa- ale jakaś inna, grubsza, nie taka zwykła a na papie linoleum, w składziku jest tylko beton-czy w składziku na ten beton też trzeba coś położyć?.

Pokój jest trochę ocieplony; deska-wata budowlana- panele. O rynnach wiemy, że trzeba zrobić i to jak najszybciej, chociaż stolarz powiedział, że rynnami oszpecimy domek - być może, ale rynny, no i deszczówka jest potrzebna.

Cała konstrukcja drewniana była tylko raz pomalowana jakimś impregnatem u stolarza jeszcze przed zmontowaniem na działce, mówił co to byl za preparat- siostra ma zapisane. Wiemy, że trzeba to jeszcze impregnować parę razy, musimy poszukać w sklepach jakiegoś dobrego preparatu .

Domek stoi na ławie-płycie betonowej- pod spodem gruz i hasza (chasza), po rogach płyty są tylko głębokie na 1 metr słupy betonowe, tych słupów w ziemi jest 6, więc nie tylko na rogach . Nie znam jeszcze wszystkich szczegółów, dwa dni temu wróciłam do Polski i wczoraj od razu pognało mnie na działkę.

Wokół domku musimy zrobić taką ścieżkę betonową na szerokość 60 cm- tak powiedział sąsiad- fachman i dopiero potem zabrać się za terakotę i obłożenie fundamentów. Najgorzej, że fachowców wkoło pełno i każdy radzi co innego. Dziś musimy przenieść resztę rupieci ze starego domku, bo w poniedziałek będą go rozbierać. Jeszcze kupa problemów do rozwiązania a tu zima tuż, tuż.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Gieniu !

W tym roku miałem okazję, po sąsiedzku i zawodowo oglądać tego typu domki.
Są sympatyczne.
Materiał i wykonanie to już inna bajka. Widziałem taki, po sąsiedzku, gdzie napisałem pozew sąsiadce, bo po prostu cholera mnie wzięła.
Sam takiego domku nie budowałem, a więc moja wiedza jest w sposób oczywisty ograniczona.
Z zabezpieczeniem ścian, to o tej porze roku może już być problem. Temperatura, deszcze. Oczywistym jest, że w sklepie z impregnatami dowiesz się, że nie ma żadnych przeszkód aby malować - konserwować ściany w tych warunkach atmosferycznych, ale poczytaj ulotkę na preparacie w jakich warunkach może on być stosowany.
Co do fachowców i ich rad.
Gieniu. W całym kraju jest może z 50 fachowców znających sztukę ciesielstwa. Reszta to mniej czy bardziej przyuczeni amatorzy.
Ci którzy Ci udzielają rad, kierują się swoim doświadczeniem przy tego typu inwestycji i najczęściej mają sporo racji, ale to Ty musisz podjąć końcowe, zdroworozsądkowe decyzje.
Rynnami nie koniecznie musisz oszpecić domek. Jeśli dobierzesz je kolorystycznie i wyglądowo / piękne słowo / to, mogą one przełamać jednostajność elewacji. To jest do zrobienia.
Dach. Co Ty rozumiesz pod słowem gont ? Czy chodzi Ci o taki gont z papy, czy drewniany ?
Podejrzewam, że masz na dachu papę. Jeśli tak, to zechciej sprawdzić jak to jest położone i jak / czy są zrobione obróbki dachowe.
To tak na szybko .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Dzięki Krzysiu za cenne rady, ja i siostra na tym się kompletnie nie znamy, ale tam było mnóstwo ludzi oglądać montaż tego domku. Stwierdzili, że jest solidnie zrobiony (więźba dachowa i reszta), oby mieli rację. Na dachu oczywiście jest gont z papy, koloru rdzawego i pod ten kolor będziemy dobierać rynny, terakotę na taras i obłożenie fundamentów.
Zauważyłam dziś jak na razie jeden błąd; krata wokół tarasiku jest na dole umocowana w takim korytku z deski, po dzisiejszym deszczu w tym korytku stoi woda i ta listwa jak najszybciej musi być poprawiona- tu wykonawca przedobrzył. Albo to korytko wypełnię silikonem, by tam się woda nie zbierała albo ten stolarz musi to usunąć, no bo ją szybko diabli wezmą.
Poza rynnami i zakupem płytek w tym roku to już chyba nic nie uda się zrobić, zapowiadają pogorszenie pogody.
Podpowiedz mi Krzysiu proszę, jaką metodą najlepiej impregnować ściany- pędzel, pistolet czy jeszcze inaczej, czy to i to ?
Od poniedziałku zaczynamy wędrówkę po sklepach budowlanych.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

Witam,..
dajecie tutaj wspaniałe wskazówki,.. za które pięknie dziękuję,..
a mój ogólny wniosek na teraz to: - jednak domek murowany,.......
ma więcej plusów,.. a wokół domku zawsze możemy wykonać sporo elementów drewnianych,.. chociażby pergole ,.pniaki itp,..
i nie będzie nam nic w domku skrzypiało ,.ani szurało,.. :D ,.. no i może unikniemy tych parujących powoli impregnatów chemicznych,... etc :)
Lucy2na

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

:wit hejo wszystkim
A ja mam właśnie domek drewniany
kupiłam domek z tą właśnie budowlą , którą nie cieśla a starszy pan postawił kupę lat temu .
Stał 5 lat otwarty na oścież zanim go nabyłam i wiecie co
nic mu się nie stało
wymieniliśmy tylko podłogi tzn. zrobiliśmy wylewki bo teraz na podłodze są kafelki .
Był szary bury i wyglądał jak szopa ale tylko pierwszą zimę teraz jest odnowiony i wcale bym go nie zamieniła
u nas teren jest nie stabilny i wszystkie murowane domki pękają a mój nic stoi i stał będzie długo długo bo go uwielbiam
Problem z myszami jest ale tylko poza sezonem
rozkładam łapki i trutki i po sprawie , a ci co mają murowane też mają myszy , teki urok jak się ma działki na pustkowiu między polami
Lucy2na

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

a jeszcze jedna kwesta której chyba nikt nie poruszył , która opcja jest tańsza? drewniany czy murowany ?
ja sama nie budowałam to nie wiem , renowacja starego była też po części ze względów finansowych
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Domek drewniany czy murowany?

Post »

witaj,. Lucyna ,.. z tego co wiem na ten moment to koszty domku drewnianego są zbliżone do murowanego,.. jeżeli jest robiony prawdziwych cieśli i z prawdziwego sezonowanego drewna,..
,......... no pewnie istnieje różnica między domkiem całorocznym traktowanym jako główne miejsce zamieszkania,...
a domkiem letniskowym,.. gdzie jak sobie coś poskrzypi czasem,.. to nawet jest frajda,. :-)
Awatar użytkownika
sama-mama
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 lut 2011, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: TORUŃ

Tani domek na działce - jaki?

Post »

Witam,
jestem na tym forum nowa, podczytuję, podglądam i chcę jak najwięcej się nauczyc, gdyż za miesiąc, dwa będę posiadała działkę ROD, która nie ma domku, nawet takiego na narzędzia. W związku z tym, że będę tam przebywac z dziecmi, a nie jestem mobilna, zależy mi na jakimś mjescu gdzie będzie można się schowac przez deszczem, zrobic coś do jedzenia, czy też składowac narzędzia. I tutaj jest wielki problem - nie stac mnie na zakup takiego domku. Patrzyłam na bardzo stare przyczepy kempingowe na allegro, ale one i tak nie są tanie. A jak już znajdzie się w miarę tania, to jest tak zardzewiała, że aż strach do niej wejśc. Baraki są tak samo drogie jak domki holenderskie.



Czy ktoś z Państwa umiałby mi doradzic co mam zrobic w takiej sytuacji? Czy jest jakiś pomysł na rozwiązanie mojego problemu? Może ktoś z Państwa miał podobny problem i jednak coś wymyślił?

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Balbi
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Ja coś napiszę ale proszę tego nie brać jako pewnik i rozwiązanie Pani problemów, ponieważ to tylko sugestia i nie wiem czy dobra. Niech inni się wypowiedzą nt. tego co ja tutaj zaraz napiszę. Może to jest jakieś rozwiązanie.

Kto ma lepsze rozwiązanie niech pisze.

Ja nie mam domku na ROD, więc nie wiem jakie trzeba wymogi spełniać. Pewnie domek musi być solidny np. ze względu na złodziei albo inne cuda niewidy naturalne.


Mój pomysł to kupić kilka płyt OSB w markecie. Wymiary płyty to pewnie 2,5m x 1,25m i grubość 10-12mm kosztuje około 50-60zł sztuka.

Jakby Pani kupiła 17-18 takich płyt plus profile drewniane na szkielet konstrukcji i klamry metalowe jako łączniki to udało by się postawić domek o wym. 2,5m na 2,5m na 2,5m. z dachem o wym. np. 3,5m x 3,5m (Z okapem).
Taki domek należało by też czymś zaizolować przed deszczem. i myślę, że zwykła papa była by ok. Można by tez było nakleić płyty styropianowe ale to już większy wydatek.

Postawienie takiego domku nie zajęłoby dużo czasu. Gdyby jakiś facet miał czas to by to Pani złożył w jeden dzień. Płyty docinają na miejscu według wymiarów jakie sobie Pani za życzy. Zostałby tylko montaż szkieletu z profili drewnianych i skręcenie konstrukcji.

Domek schemat
Domek schemat + umeblowanie :D
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tani domek na działce - jaki?

Post »

Poszukaj albo daj ogłoszenie, może w twojej okolicy ktoś ma jakiś barakowóz, stary kiosk Ruchu czy warzywniak.
Czasem ktoś nie ma co z tym zrobić i sprzeda za małe pieniądze.
Zawsze taniej i łatwiej jest coś odnowić niż stawiać od początku.
Nasz forumowa Ada.kj ma na starej działce taki właśnie barakowóz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”