Siewnik - jaki,jak ustawić itp. PORADY

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
_fox_

Re: Siewnik rzędowy ręczny do nasion

Post »

Miałem kiedyś siewnik taczkowy, ale na małej powierzchni niestety nie zdawał egzaminu a przynajmniej wg. mnie. I poszedł na złom ;)
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Siewnik rzędowy ręczny do nasion

Post »

Oglądałem dzisiaj siewnik taczkowy w sklepie, do moich potrzeb jest za duży. Prędzej już zdecyduję się na siewnik inspektowy.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Kamil ma racje, dziś mamy inne czasy i inne wymagania jakościowe.
Choć nie jest niczym wstydliwym stosowanie metod z przed tysięcy lat;)

Do rozsiewania nawozów wystarczy wózek np Gardena 300 lub jego mutacje z Chin
Zwrócić należy tylko uwagę na to czy równo otwiera się mechanizm "wysypu"


Z siewnikiem do trawy jest nieco bardziej skomplikowana sprawa, niby można tym samym wózkiem wysiać, ale jakość będzie daleka od ideału, ale znacznie lepsza od siewu w "rękawiczce". I w zasadzie w amatorskim wysiewie nie masz innej opcji ze względu na koszty siewników.

Rozróżniamy dwa rodzaje siewników
Pierwszy do wysiewu głównego:

Siewniki do siania trawy składają się z przynajmniej dwóch sekcji roboczych. Pierwsza to formując, druga wysiewająca. Bardziej złożone siewniki mają ich kilka i jednym przejazdem wykonują wszystkie czynności. Czyli: frezowanie ziemi, formowanie rowków , wysiew, zasypanie materiału siewnego i ugniatanie.

Drugi to siewnik pogłowny, czyli takie co naprawia fragmenty uszkodzonego trawnika.

W obu przypadkach można ustawić precyzyjnie w gramach ilość podawanego materiału siewnego

Siewniki takie mają szerokość od 40 do 160cm , wiec można je stosować i w małych ogrodach i tych o wielkim arearze.

Dla formalności podam informacje jak zakłada się trawki:
Dla trawników użytkowych: boiska, place zabaw, przy mieszankach z przewagą rajgrasu angielskiego(życina trwała) 3cm
Dla trawników ozdobnych: miejsca reprezentatywne, posesje przydomowe, ogródki działkowe co 1.5cm mieszanki oparte na kostrzewach

Najtańszy siewnik do trawy to kwota rzędu 4000zł. Siewniki w pełni automatyczne to dziesięciokrotność tej kwoty

Ale wszytko jest do obejścia :uszy
Można bardzo ładnie przygotować grunt pod wysiew za pomocą skaryfikatora np firmy Fiskars ma on 2 cm rozstaw więc idealny na nasze potrzeby. Wózek do wysiewu mozna też w prosty sposób zmodyfikować, wymieniając koła na płaskie blaszane prowadnice kłowe. Całe nasze oprzyrządowanie nie powinno przekroczyć 300zł, a stanie się bliskie profesjonalnym urządzeniom z niższej półki.
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Skoro mowa o siewnikach to może pomożecie.
Chcę zakupić siewnik rzędowy ręczny do nasion (najmniejsze nasiona będą wielkości nasion sosny zwyczajnej).
Może miał ktoś do czynienia z siewnikiem inspektowym lub siewnikami firmy Wolf Garten?
Widziałem w sklepie siewnik taczkowy i jak dla mnie odpada.
Orson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 mar 2012, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Jeśli chodzi o sianie trawy/nawozu ręką to wszystko zależy od tego jaki obszar mamy do zasiania. Im większy tym bardziej opłaca się zainwestować w siewnik.
Ja proponowałbym taki
Link usunęłam, proszę podawać nazwę.
Comcia.
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Siewnik rzędowy ręczny do nasion

Post »

Zakupiłem siewnik inspektowy. Po pierwszych testach na małych nasionach w domu jest ok. Zobaczymy jak będzie w gruncie.
Ogólnie siewniczek jest bardzo prosty w budowie, ma na wałku nawiercony tylko jeden rozmiar ale wysypywanie nasion reguluje się "szczotką".
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Mylisz siewnik z rozsiewaczem nawozów, są to różne konstrukcje

terraneo wyraźnie napisał i pokazał w linku siewnik do trawy
Stefcio645
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 mar 2012, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

A stosował ktoś siewniki plastikowe na kółkach ? są one dość tanie i chyba lżej się nimi pracuje niż tymi ręcznymi, gdzie sie kręci korbką.

Przegladalem w necie oferte jednej z firm i wydaje mi sie ze najlepszym wyborem bedzie siewnik o jak największych kolkach (zeby czasem sie w ziemi nie zakopal)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Co chcesz tym siewnikiem robić? Siewnik na kółkach to nie siewnik do trawy. Do wysiewu trawy nie zbędny jest walec formujący. Na kółkach są rozsiewacze do nawozów.
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Myślę nad Grdeną za około 100zł.
Musze zagospodarować drugą działkę 1500m2 a na starej nawozić trawę.
Chyba że macie coś sprawdzonego?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: jaki siewnik polecacie?

Post »

KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: jaki siewnik polecacie?

Post »

Kolega PiotrekP ma chyba cały dzień wolny na nawożenie trawnika, a do tego wielkie mieście przedramienia.
Ten siewnik nadaje się na trawnik na tarasie, max. 100m2. Przy większych trawnikach tylko Scotts Easy Green. Najlepszy z siewników nawozowych dostępnych za nieduże pieniądze.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: jaki siewnik polecacie?

Post »

Szukałem w tej cenie więc wiesz... nawiasem mówiąc co to jest 1500m? Nic wielkiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”