MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To jest gniazdo pszczoły Chalicodoma parietina- gatunek oficjalnie w Polsce wymarły ale gdzieś kolo Krakowa było kiedyś miejsce występowania tylko nikt nie wie gdzie :idea: :( więc jest niewielka szansa ze gdzieś koło Krakowa ta pszczoła jeszcze żyje. gniazdo nie jest wykopane tylko jest ulepione i przyklejone do skały :idea: :wink:
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 Pytam z ciekawości. -jakie dzikie pszczoły tworzą miód?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

żadne :idea: :wink:
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 To jakim cudem dawnymi czasy w lasach powstawały barcie, pszczoły zasiadywały w spró chniałych pniakach dziuplach tworząc ule
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

takim cudem ze miód zawsze tworzył tylko 1 gatunek którym jest pszczoła miodna która tak jak wszystkie zwierzęta hodowlane kiedyś była dzika a została udomowiona choć w tym przypadku ciężko mówić o udomowieniu a raczej należało by mówić o zastosowaniu odpowiednich metod umożliwiających chów przydomowy tego owada :idea: :wink:
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A ja wcześniej zadałam pytanie o to, czy może być bambus ze sklepu albo łodygi barszczu zwyczajnego i nikt mi nie odpowiedział :-( Odpowiedzcie mi, prosze, bo naprawde nie bardzo mam z czego zrobić takie gniazdo. :?:
Takie właśnie lodygi barszczu widziałam zalepione, ale wcale nie jestem pewna, czy to była murarka i czy naprawdę były zalepione i w ogole nic nie wiem ... ;:29 ;:110
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 no tak , zgodzę się z tym co Pan powiedział "pszczoła miodna" . A dość często widzę roje pszczół , chciałbym je zwabić do swego ula , ale nie potrafię , jak to się robi, by pszczołę zwabić do swego ula...
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Piotr1970 pisze:;:136 Pytam z ciekawości. -jakie dzikie pszczoły tworzą miód?
Do rodzaju pszczoła (Apis) należą cztery gatunki:
Apis cerana ? pszczoła wschodnia
Apis dorsata ? pszczoła olbrzymia
Apis florea ? pszczoła karłowata
Apis mellifica L., syn. Apis mellifera L. ? pszczoła miodna

Wszystkie wymienione gatunki pszczół wytwarzają miód i budują plastry z czystego wosku.
Aktualnie żyją one dziko na terenie Azji, Afryki i Ameryki Południowej
Udomowione zostały dwa gatunki, pszczoła miodna i pszczoła wschodnia.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

czy budują z czystego wosku to jest kwestia względna bo np apis florea używa do tego również żywicy drzew - zresztą w warunkach europy poza apis melifera żaden inny gatunek nie występuje wiec podana wiadomość jest czysto teoretyczna, co więcej Apis cerana została już prawie całkowicie wyparta z hodowli przez pszczolę miodną :idea: :? a co przywabiania roi to tego się nie robi bo jest niepewne- je się po prostu łapie i "osadza" w ulu :idea: :wink:
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 pięknie napisane "łapie i osadza w ulu" złapać to mogę dziewczynę na przystanku pks ale nie pszczołę która wysoko na drzewie brzęczy , czy jak jej tam się to pisze... , a więc jak to możliwe jest przywabić ją z powrotem? 8-)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ty nie łapiesz jednej pszczoły, a parę setek na raz, czyli cały rój uwieszony np. na gałęzi drzewa - http://galeria.zegiestow.pl/picture.php ... y/przyroda
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2600
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

PiotrekMusisz mieć przede wszystkim matkę -królową, to podstawa , jeśli ją masz masz cały rój ....chyba że masz podobne jak ona hormony .. :;230

Swagmannie powiodły się moje próby z frezowaniem desek w warunkach polowych ,prawdopodobnie za mała prędkość i frezy chyba kiepskie ...pozostaje stolarz. ;:224
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze: 1.czy budują z czystego wosku to jest kwestia względna bo np apis florea używa do tego również żywicy drzew -
2. zresztą w warunkach europy poza apis melifera żaden inny gatunek nie występuje wiec podana wiadomość jest czysto teoretyczna,
3. co więcej Apis cerana została już prawie całkowicie wyparta z hodowli przez pszczolę miodną :idea: :?
1.Szczerze mówiąc o dodawaniu żywic do do wosku przy budowie plastrów nie słyszałem. :?:
Natomiast o wykorzystywaniu propolisu (żywic) do obrony przed intruzami owszem.W tym celu gałązka do której przymocowane jest gniazdo , po obu jego stronach pokryta jest lepkim propolisem.

2.Pytanie dotyczyło gatunków a nie regionów geograficznych ich występowania.Z tego też względu informacja przede wszystkim jest rzetelna.

3. Apis cerana w trudnych warunkach klimatycznych nie zostanie wyparta przez pszczołę miodną.Przykładowo raportowane ilości kolonii utrzymywanych przez rolników ;około 120.000 kolonii w Nepalu, 1,5 mln w regionie Himalajów na terenie Chin (z tego 780.000 w prowincji Yunnan)
Obecnie ICIMOD realizuje program ochrony pszczoły wschodniej w regionie Hindukuszu i Himalai. Coraz więcej krajów w trosce o zachowanie miejscowych gatunków realizuje podobne programy.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”