MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
mat1250

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witam!

@ lata temu zbudowałem mały ul i znalazłem trzmiele.Wsypałem je brutalnie do ula i żyły bardzo długo były to trzmiele z białymi tyłkami.
W tym roku chciałbym też hodować trzmiele Jedak nie wiem jak królową "zatrzymać" w ulu.Wczoraj dałem do ula teoche miodu ukradzionego od pszczół i węzy .Jednak dzisiaj otwarłem ul i nikogo niema:( .Tak więc czekam na szybką odpowiedź bo już matkę trzmiela mam w słoiku.....
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

a ile ją już w tym słoiku trzymasz :?: Bo ew można by spróbować aż osłabnie i wtedy delikatnie ją do tego miodu i węzy przystawić- oczywiście w docelowym gnieździe- jak będzie słaba to nie odfrunie tak od razu a jak znajdzie miodzik to może się zadomowi- mozna by tez z wosku zrobić takie komórki jak mają trzmiele w gnieździe http://www.tierundnatur.de/wildbienen/b_rudr06.jpg :idea: :?:
Suzi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 kwie 2010, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: beskidzka mieścina

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

:)
Czy to możliwe by tak szybko się kolonizowały ? Wczoraj nad "ziemnym" gniazdem postawiłam zadaszony sklejką ulik z rurek a pszczoły już dziś tam zaglądają i wchodzą! Zauważyłam, że najbardziej odpowiada im średnica dostosowana do ich rozmiarów. Za luźne i za duże, najwyraźniej im nie pasują :| Coś czuję, że czeka mnie wyjazd nad rzekę po kolejne, lepiej dopasowane rurki ;) W każdym razie mąż ma zamiar zrobić zapas rurek :)
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

teraz jest szczytowy okres zasiedlania rurek tzn już prawie wszystkie samice wygryzły się z kokonów sex z samcami nie trwa długo a zaraz potem szukają lokalu na dom. u mnie na chwile obecną jest zasiedlonych coś ze 60 rurek przez murarki 6 rurek przez osy 1 rurka przez coś małego pszczołowatego ale nie zdążyłem zoczyć co do części glinianej w 3{na 6} otworach są porobnice 3 otwory cm średnicy zajęły natomiast murarki , murarki zalepiły już 4 rurki a osy 1 :idea: :heja te osy to coś takiego: http://www.rutkies.de/grabwespen-opfer/ ... rlarve.jpg
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie też murowanie na całego 8-) Dziś z córkami obserwowałyśmy zaślepianie wejścia do rurki - najpierw zalepione brzegi (dookoła), potem coraz bliżej środka i na końcu dziurka w środku. Przyuważyłam też pszczółkę murującą w środku rurki (pupa jej wystawała trochę :wink: ). Obracała się dookoła swojej osi, budując ściankę :D Jak na karuzeli :lol:
mat1250

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Nie znowu uciekła nie wiem co zrobić aby została codziennie 2-10 matek trzmieli widzę i żadna w moim ulu nie chce się zadomowić

A co do modu to mimo mojego zdziwienia NIE jedzą albo ja nie widziałem albo NIE JEDZĄ.

Dzisiaj przygotowałem w ulu trochę ziemi z piaskiem i mchem ale nic

Jutro spróbuje trochę siana "zmielić" w rękach a potem obłożyć mchem i sianem tak pisze w książce "Nasze trzmiele"

Proszę o jakieś sugestie i jutro spróbuje z tymi rurkami może zamiast trzmieli będę miał murarki:)
Suzi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 kwie 2010, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: beskidzka mieścina

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

mat1250, jak ci idzie z ulikiem ?:)

U mnie pszczółki pracują i lokują się w rurkach ( ulem ziemnym nadal nie gardzą i widzę nowe otworki), niestety deszcz zniechęca do obserwacji :|
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Jeśli idzie o obserwację, to umiejscowiłam rurki w ten sposób, że niewygodnie je obserwować, zaglądam do nich tylko czasami, początkowo myslałam, chyba poleciały gdzieś dalej, ale ostatnio zajrzałam i tu miła niespodzianka, kilkanaście rurek zasklepionych! Nawet jedna z dzikiego bzu, w której wywierciłam środek.
Waleria
Awatar użytkownika
Funkmaster
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 lut 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Czy ma może ktoś z forum skan książki "Pszczoła Murarka ogrodowa", albo wie gdzie można w rozsądnej cenie nabyć.

Aha i u mnie po woli dobiega koniec kwitnienia wiśni, i jak to jest z przenoszeniem gniazd murarki. Chodzi mi o to żeby cały "ul" przenieść z sadu wiśniowego na plantację truskawki, gdyż tam zależy mi na zapyleniu. Czy można tak w ogóle przenosić gniazda, czy nie grozi to czymś murarkom.

U mnie już też część rurek zalepiona, ale dość duży procent nie wykluł się. Ale jak na 1 rok hodowli jestem na razie zadowolony.

Pozdrawiam ;]
Przyszły Rolnik ;)
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Z przenoszeniem obowiązuje taka sama zasada jak przy przenoszeniu ula z pszczołami- robimy to po ustaniu lotów pszczół czyli po zmroku- w nowym miejscu pszczoły wylecą z rurek i się zorientują że są w innym miejscu- zrobią wtedy oblot orientacyjny-przynajmniej taka jest teoria :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Zdjęcie marnej jakości, ale chciałam pokazać, co to jest miód spadziowy. Uszczykiwałam niepotrzebne pączki piwonii, ręce mi się lepiły, a tu pełno pszczół! W pierwszej chwili pomyślałam, czego one szukają, przecież piwonie jeszcze nie kwitną, a potem sobie uświadomiłam, że przecież tego, co mi przeszkadza, czyli tej słodkości na pączkach. Jest to oczywiście pszczoła miodna, bo murarki fruwają po kwiatkach, może dzięki nim w tym roku będę miała więcej śliwek.

Obrazek
Waleria
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To nie jest spadź , w świecie roślin funkcjonuje tez coś co się nazywa nektarniki pozakwiatowe. w większości przypadków znajdują sie one na liściach, w przypadku piwonii znajdują sie przy pąkach :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dziękuję, byłam trochę zdziwiona, bo nie było widać w pobliżu ani mrówek, ani mszyc. A może wiesz, po co one są, te nektarniki?
Waleria
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”