Deszczówka, instalacja,odprowadzenie,zbiorniki,łańcuchy itp. rozwiązania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Mauzer i zima

Post »

Jeśli masz rozsądny pomysł co z wodą zrobić zimą/wiosną OK. Moim zdaniem tak o ile zbiornik w górnej warstwie będzie odkręcony (fizykę wody wszyscy znamy ). Jednak nie widzę podstaw do trzymania 3000l wody przez zimę kiedy masz dostęp czasami do śniegu.
Ja mam studnię i wodę zimną ale w stadium płynnym, zakop mauzera po szyje w ziemi i woda nie zamarznie, dodatkowo mniejsze szanse na tworzenie się glonów (od słońca).
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Mam pytanie do praktyka. Czy na pewno zbiornik Mauzer 1000 L w metalowym zbrojeniu, który jest napełniony deszczówką wytrzyma mrozy? Tzn. czy nie pęknie plastikowy baniak, gdy całkowicie zamarznie (pesymistyczna opcja mrozów -20 przez dłuższy czas). Oczywiście będzie odkręcony i pozbawiony pokrywy. Szkoda mi wylewać zawartość, bo susza aż piszczy, a wiosną nie wiadomo jak będzie z deszczem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Woda przy takiej temperaturze musi znacznie powiększyć swoją objętość, małe znaczenie ma otwarcie pokrywy, bo woda zamarza od góry, a plastyk przy minusowej temperaturze staje się kruchy. Więc nie warto ryzykować pęknięcia zbiornika dla 1 m3 wody.
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Każde plastikowe wiadro pękało, gdy było pozostawione z wodą na zimę. Nie wiem jak taki zbiornik w metalowym uzbrojeniu zareaguje, ale raczej pęknie.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Pięknie dziękuję za odpowiedzi zgodne z tym, co myślałem :) Miałem nadzieję, że mausery mają w sobie to coś ponad siłę lodu ... :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Można przechytrzyć skórczanie się plastyku w czasie mrozów. Zbiornik nie całkiem pełny i go powciskać do środka ze wszystkich czterech stron, gdy lód będzie zwiększać swoją objętość, to ściany zbiornika będą się wyprostowywać. Myślę, że jeszcze dobrze by było, aby był chociaż trochę wkopany w ziemię.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 789
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Problem nie w kurczeniu się plastiku, a w rozszerzaniu zawartości zbiornika na mrozie. Przyrost objętości jest na poziomie 8%. To na tyle dużo, by zbiornik popękał.
Mój mauzer od dwóch dni stoi pusty.
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Ja mam pytanko do userów , może ktoś już to przerabiał ...
Otóż działka moja na glinie stoi. Użytkuję ją od dwu lat i ciągle jest dużo do zrobienia.
Musiałem nająć koparkę by zniwelował teren bo było okropnie ....
No i oczywiście humus był cieniutki a pod spodem glina , ciężka i zwarta.
Otóż w miejscu gdzie chcę postawić domek będzie piwniczka ogrodowa ale na razie jest to dół w który spływa woda . Wypompowuję ale jak teraz cały czas pada to się szybko zapełnia. Jak myślicie - gdybym tą wodę wykorzystał teraz do podlewania - bo mogę napełnić 1000 litrów mausera zamiast wylewać bezużytecznie.
Pytanie - czy ona nie jest w jakiś sposób toksyczna bo spływa trochę z deszczów a trochę z działki sąsiadów bo jest ona troszkę wyżej. U sąsiadów sama trawa i parę drzew. Niczym nie pryskają.
Do czego zmierzam. Wodę u nas puszczą ok 1 kwietnia a ja już zamierzam w tunelu foliowym wysiać pierwsze rozsady. Więc woda z dołu na gliniance jak znalazł.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ma być toksyczna, skąd w ogóle takie podejrzenie, skoro sąsiedzi niczym nie pryskają? No, chyba że sam deszcz uznasz za toksyczny :wink: , ale on i tak podlewa...
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

mandorla pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego ma być toksyczna, skąd w ogóle takie podejrzenie, skoro sąsiedzi niczym nie pryskają? No, chyba że sam deszcz uznasz za toksyczny :wink: , ale on i tak podlewa...
No niby sam to wiem ale potrzebowałem utwierdzenia się że ta woda na glinie nie zaszkodzi roślinkom.
Deszcze w jakiś tam sposób są toksyczne bo wypłukują z atmosfery zanieczyszczenia .
W moim przypadku ZCH Police chociaż oddalone o 25 km to czasami czuć ten kwaśny smrodek czegoś chemicznego. A to z deszczem spada na ziemię. Ale na to nie mamy wpływu ani też na wszech obecne spaliny i kurze z pojazdów mechanicznych.
Jest tylko nadzieja że natura sobie z tym poradzi. W końcu w pobliżu wulkanów nie takie paskudy są emitowane w powietrze i ludzie jakoś żyją. ;:124
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Dokładnie, nie możemy popadać w przesadę, bo umrzemy z nerwów, a nie z zatrucia :wink: .
Zbieraj wodę, bo i do tunelu się przyda, i później, latem, też nie wiadomo, jak będzie. U ns w upały ciśnienie wody jest tak kiepskie, że i tak się trzeba wspomagać - a wygodniej podłączyć się do zebranej deszczówki niż pompować ze studni ;:136
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Mam pytanie. Czy macie na swoich działkach jakieś zbiorniki na deszczówkę, ale nie podłączoną do rynien, dachów itp. Po prostu woda prosto z chmury wpadająca do zbiornika.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Pomysł bez sensu. Przecież woda rynnowa to koncentrat z kilkudziesięciu m2 dachu. To co pada bezpośrednio z nieba może by napełniło Twój zbiornik, ale w Afryce w porze deszczowej, gdy opad dzienny to kilka-kilkanaście cm wody. W Polsce notoryczna susza, a opady nawet jeśli są to kilka milimetrów.
x-Z-a klon....Zostawiłem na zimę wodę w wiadrach plastykowych ( takich do malowania z marketu C...); gdy przyjechałem w zimie zobaczyłem śliczne bryły lodu, ale wiadra całe i nietknięte.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”