Deszczówka, instalacja,odprowadzenie,zbiorniki,łańcuchy itp. rozwiązania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

kabzik, napisałam o tym pojemniku jako o propozycji dla jabu- zamiast betonu :D Na deszczówkę mam dwa takie pojemniki plastikowe w metalowych stelażach. Niestety nie są zbyt estetyczne, przykryłam je plandekami moro, ale mimo to...
Oglądałam kiedyś kilka programów ogrodniczych australijskich i byłam zachwycona ich olbrzymimi , estetycznymi zbiornikami na deszczówkę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Kabzik, ja po prostu widziałem jak takie kręgi są robione. Zbrojenie praktycznie żadne. Czasami się zastanawiam, że to się nie rozwali po drodze. Jeśli miałby kupować kręgi, uszczelniać je itp, to wolałbym już kupić mausery i je postawić na działce.Puścić na nie bluszcza i niech zarasta. Krąg betonowy 1000* 500 kosztuje na alle.... 110 zł a to jest tylko ~ 400 l. U mnie na działce poniżej 50 cm jest glina. wkopanie tych kręgów to by była masakra, bo one by się kleiły do ścianek. Wracając do ręcznego kopania takiego wynalazku, to powiedz skąd miałbym wziąć okrągłe szalunki, bo kwadrat to bez problemu odleję. Zastanawia mnie tylko szczelność dla takiego wynalazku.
Co do drenażu to ten zbiornik byłby od razu zbiornikiem dla drenażu. Po napełnieniu na maksa, reszta wody rurą za działkę, na której mam spadek. :) Wtedy wilk syty i owca cała. Dlatego mi zależy na takim zbiorniku wykonanym z betonu ( kwestia kasy). Ale jeżeli to jest technicznie bez sensu, to trzeba dać sobie spokój z drenażem i polować na mausery :)
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Tak w ogóle to odeszliśmy od tematu czy taki wylany zbiornik będzie szczelny, bo to mnie najbardziej interesuje :) ;:223
:)
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Moje błędy obliczeniowe. 6m3 jakie chcesz uzyskać wychodzi okrąg o promieniu 0,95m do 1m. To nam daje obwód 5,97m, a standardowy szalunek masz 12 cm, czyli potrzebujesz desek 49,7 w okręgu, czyli 50. Deski ustawiasz zatem w 50cio krąg, a z 2 strony masz ziemię. Nie jest wymagane idealne koło w obrysie, chodzi o rozkład naprężeń. Jeżeli chcesz robić nadal kwadrat, to ja jeszcze sugeruję zrobić w połowie długości dodatkową ściankę ( niekoniecznie pełną ) w celu rozłożenia naprężenia na odcinku 2m tak aby był 2x po 1 m. A jak izolować. Najrozsądniejsze to szkło w płynie, bo papa i inne ropy odpadają, folia to powodzenia życzę, a sam beton też nie dobry bo niby po czasie wapno wypłukuje. Jak masz różnicę poziomów to faktycznie można skorzystać z natury - zwracam honor.
Kwestia jedna - pomysł na to jest, ale wykonanie to polecam forum budowlane peel. Idź się pytać fachowców, bo naprawdę podłoże gliniaste to utrapienie.

jabu : beton NIE JEST SZCZELNY !! Szczelne będzie to czym to uszczelnisz, ale czy szkliwo dodane do zaprawy coś da - WĄTPIĘ. Jak dodajesz uszczelniaczy to jak chcesz wiązać beton lub odprowadzić z zaprawy nadmiar wody ? Zbuduj, uszczelnij korzystaj.

Emilia - czyli mauzery masz. To samo co ja, tylko ja je wyniosłem na wysokość 0.8m więc są bardziej widoczne, ale do czasu zakończenia pomyślę o ich kamuflażu. A zastanawiałaś się nad bluszczem ? Lub zwisającymi kwiatami ? :)

Australia to inna kwestia, tam walka o wodę to przymus więc i rynek zbytu jest, a u nas każdy woli ją do kanalizy czy na posesję. Może i u nas niedługo...
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

dzięki
:)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

O! :heja I nareszcie dowiedziałam się, jak te pojemniki się nazywają ;:138 Próbowałam obsadzać je pnączami, ale marnie rosły. Zresztą "front", gdzie są zawory musi być dostępny. Będę jeszcze myślała ;:131
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

No właśnie prawie nie musi być dostępu. Ja pracuję nad pomysłem aby był cały czas otwarty :)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

kabzik, nie rozumiem, dlaczego chcesz mieć otwarty zawór. Zresztą każdy ma inne warunki i inne potrzeby. Mój dom stoi na ostrej skarpie. Pojemniki mam z dwóch stron (dach dwuspadowy). Oprócz istniejących zaworów zamontowane mam takie zawory, do których podłączam węże ogrodowe i mogę podlewać niżej położony kwietnik.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

kabzik pisze:Febronia : żywica, papa ( niby nie polecają ), folia, szkło w płynie, płynna folia uszczelniająca ?... różne są. Ogólnie ludzie myślą, że beton jest szczelny, a nie jest.
Mateusz
kabzik, ale do tego szamba nikt mi nie wejdzie, bo jest ryzyko, że już nie wyjdzie - niby oczyszczone, ale opary siarkowodoru nadal są (tak twierdzą "znawcy"). Czy są jakieś foliowe, grube worki, które wypełniłyby szczelnie kręgi (8 sztuk)?
Pozdrawiam
Ela
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Febronia : opary są ? to tylko podłącz rury i sprzedawaj ten siarkowodór. Istne perpetum mobile wg znawców ;:223 A i owszem opary są, ale moja droga BHP zawsze mówi : do dołów nie wchodzi się samemu tym bardziej do szamba. Uwierz mi, że nawet do wykopanego w ziemi na głębokość 6m odwiertu wchodzi na budowie 1 osoba, a minimum dwie są na górze + wentylacja. Zatem nie tylko szambo. Ale otwórz, wywietrz wdmuchuj powietrze i ot, da się załatwić czyszczenie. Poszukaj specjalistycznych firm, ale nie takich "znawców"

Co do worków -nie ma raczej chyba, że na zamówienie. Każdy krąg to ok 400l więc duże pojemności.

Emilia : no właśnie masz warunki idealne na grawitację :) czyli to co robię ja. Latasz z tymi wężami po całym ogrodzie ? Czy nie lepiej porobić sobie krany od zbiornika ? Ja na razie mam dwa postawione prowizorki i jestem zadowolony, że nie latam z konewką tych 15-20m po wodę :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Kabzik, czy twoim zdaniem na rozparcie mojego zbiornika wystarczą belki betonowe w kształcie krzyża, zazbrojne o przekroju 10 cm szer * 20 cm wys. ? Belki rozmieściłbym co 100-120 cm od dna, więc jedna wypadnie na połowie wysokości a druga na samym szczycie :)
:)
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Raczej nie ma sensu. Belki takie mają zbieranie punktowe ( jeżeli dobrze rozumuję ) a łączenie na szczycie bez sensu skoro kopuła przejmuje całość naprężeń. Wpisz w wujka gugle "szambo betonowe" i zobacz jak mają przegrody. Nie musi ona być cała pełna, może mieć otwory lub np jeden duży okrągły o promieniu 0.3m. Przegroda ma kontakt ze zbiornikiem po całej szerokości, a krzyżowe - tylko w punktach styku. Jeżeli na ścianę będzie działać równomierna siła, to belka wytrzyma, ale wokół będzie źle.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8
na tym obrazku nie ma żadnych przegród a to szambo ma 2* 2 chyba tak patrząc po ludziku. I ono jakoś wytrzymuje :) chyba :))
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”