Deszczówka, instalacja,odprowadzenie,zbiorniki,łańcuchy itp. rozwiązania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

+ 2 tony betonu i stali. Wzorowałem się na szambach które robią w podobny sposób i one nie pękają. Zobacz jakie są liche ścianki w kręgu betonowym do studni. To jakoś wytrzymuje wszystko :)
:)
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

A jak się ma wytrzymałość rozporowa litego okręgu, do konstrukcji opartej na kwadracie ? :D :wit
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Jak ma być pod ziemią to spokojnie da radę ... jeszcze grunt będzie napierał od zewnętrznej strony na zbiornik. 6m3 wody to jest praktycznie nic... baseny rozporowe mają więcej nawet 20m3 i zrobione są z "folii" :roll:
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

to wystarczą ścianki o grubości 10 cm ? Myślę że jeszcze da się lekko beton zawibrować po wylaniu :)
:)
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

No sam nie wiem co z tym betonem. Najpierw odkop sobie dołek, następnie przed wylaniem podstawy daj chudego betonu o szerszej podstawie. Chudy przejmie na siebie rozłożenie ciężaru i nierówności w terenie. ( oczywiście przed tym ubij mocno teren !! ). Podstawa to 10cm to tak na styk. Boki nie mają znaczenia większego bo i tak siły rozporowe przejmie grunt dookoła. Jeżeli już kopiesz to pomyśl nad okrągłym. Wysokość mniej jak 2m - bezpieczniej jak ktoś wleci.
I nie zapomnij - beton, tak jak już wcześniej pisali, NIE JEST szczelny. Beton nasiąknie i przepuści wodę. Tak więc od spodu izolacja, na bokach izolacja.... opłaca się ?


Czy ktoś może mi powiedzieć czemu nie zbieramy deszczówki z dachu z papą ?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

I wróciliśmy do tego o czym pisałem. Co innego zbiornik na obrysie okręgu, a co innego na obrysie prostokąta. :D Grunt, nie do końca przejmuje siły rozporowe, bo w zbiorniku jest H2O o wartościach zmiennych (wg poziomu cieczy), a grunt w zależności od aury, jest wilgotny, bardziej lub mniej. Może być nawet zalewany. Wtedy, zbiornik który jest pusty, potrafi wystrzelić do góry - jak balon z wody. Działające siły są potężne.
Piotrze, a jak grunt będzie napierał, a zbiornik będzie pusty ? Co się wtedy stanie ? Basen rozporowy pracuje bo jest z tworzywa, beton... pracuje słabiej.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Heja. Jak czytam wasze wypowiedzi, to trudno się z wami nie zgodzić. Najszybciej będzie jak opiszę jak chcę to zrobić, bo moim zdaniem technologia ma tu znaczenie. Pomijam kwestię zbrojenia, bo to oczywiste. Podłoże mam ewidentnie gliniaste. Chcę wykopać, wstępnie, dół o wymiarach 1,25m szerokości * 2,25 długości i jakieś 2,5 m. głębokości. To wszystko będzie w glinie. Chciałem zalewać robiąc szalunki tylko od wewnątrz. Na zewnątrz szalunek ma stanowić glina. Tak zalewać po jakieś 0,5m jednorazowo. Ponieważ nie uda mi się z pewnością równo wykopać dołu, to grubość ścian będzie się wachać od 10 do 15 cm.Dlatego wydaje mi się, że zbiornika nie będzie rozpierało na zewnątrz. Mogę się mylić i dlatego chciałem to z kimś skonsultować, żeby nie było katastrofy budowlanej ;:oj i kasy w błoto. Do betonu chcę dodawać jakiś uszlachetniacz jak szło wodne, tak żeby go uszczelnić. Wydaje mi się, że ewentualna zmiana wymiarów wewnętrznych na kwadrat np, 1,3m * 1,3m spowoduje ewentualne równomierne naprężenia.
dzięki z góry z rady
:)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

jabu pisze:Heja...Dlatego wydaje mi się, że zbiornika nie będzie rozpierało na zewnątrz. Mogę się mylić i dlatego chciałem to z kimś skonsultować, żeby nie było katastrofy budowlanej ;:oj i kasy w błoto. Do betonu chcę dodawać jakiś uszlachetniacz jak szło wodne, tak żeby go uszczelnić. Wydaje mi się, że ewentualna zmiana wymiarów wewnętrznych na kwadrat np, 1,3m * 1,3m spowoduje ewentualne równomierne naprężenia.
dzięki z góry z rady
Nie lepiej kupić kręgi o większej średnicy, są wykonane z betonu wibrowanego. Nie jest jak okrąg i można ich wkopać kilka obok siebie, czy ze dwa w głąb.
kabzik
50p
50p
Posty: 69
Od: 15 sie 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przeźmierowo

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Nie wiem jak na glinie, ale ogólnie powinieneś zbadać grunt. W końcu to nie mała konstrukcja. A skoro kopiesz dół to wbij jeden patyk w środek, weż 2 m sznurka i z 2 kijkiem zaznacz okrąg, lub jak pisze przedmówca - okręgi betonowe. Pamiętaj, że szkło podraża inwestycje. Jak dla mnie komplikujesz sprawę, lepiej okręgi niż bawić się w wylewanie, kładziesz izolację, kręgi i po problemie. Ja osobiście postawiłem na wysokości 0.8m konstrukcję na 2 mauzery ( na chwilę obecna jest jeden ) i daję radę. W tym roku wszystko sobie rozprowadzam.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

To, co mnie pcha do tego zbiornika, to fakt że będzie schowany pod ziemią i będzie tańszy o połowę od mauzerów takiej samej pojemności. Dodatkowo będzie podłączony do drenażu, co jest w moim przypadku bardzo przydatne, ponieważ na wiosnę te zbiornik sam się napełni. Zakup kręgów jest przecież bezsensowny. Woda będzie uciekać szparami między kręgami, a taki odlany zbiornik będzie szczelniejszy. Upieram się przy zbiorniku kwadratowym, bo 1. jest najproszy do zrobienia. 2. szamba robią kwadratowe nawet na 10 m3 i one jakoś wytrzymują napory gruntu itp. Jedyne co mnie martwi przy takim zbiorniku, to żeby konstrukcja nie pękła pod naporem ziemi, ale to można załatwić zbrojeniem.
:)
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Po podłączeniu do kanalizacji i oczyszczeniu szamba zrobiliśmy odprowadzenie do niego deszczówki z dachu. Niestety, woda wycieka z tego zbiornika. Czym i w jaki sposób można uszczelnić kręgi?
Pozdrawiam
Ela
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Elastyczny klej do płytek może się sprawdzi :) ale to takie moje gdybanie :). Z drugiej strony fajne szambo. :heja Ja słyszałem kiedyś, że ludziska sami przebijali dna szamb, po to aby szambo samo odchodziło :)
:)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Do przemyślenia:
Na szambo mam zbiornik z...jakiejś żywicy? Wygląda jak plastik z jakimiś włóknami. Pojemność 4 m sześcienne. O ile pamiętam był jakoś tak żebrowany, że od ponad 25 lat nic mu się nie dzieje - jest szczelny. Sama cenię "rękodzieło", ale z biegiem lat dochodzę do wniosku, że nie zawsze to okazuje się tańsze i trwalsze niż gotowe rozwiązania.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”