Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Witam
Wiem że na głębokość waha się od 0,7 m. do 1,1 m.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat drenowania to pisz...
europa0771
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 mar 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SWIETOKRZYSKIE

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Tak, mam jeszcze jedno pytanie czy potrzebne są dziękuję zbiorcze, dodam ze moje podwórko ma 20m/30m. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

oczywiście że tak :!:
Jestem w szkole rolniczej i musialem kuć wszystko (niedawno) o drenarzu więc wszystko mogę napisać
qwert
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 8 kwie 2009, o 00:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: góry

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

moim zdaniem nie drenaż ci potrzebny ale utwardzony podjazd, jak dobrze byś nie zdrenował to i tak po kilku godzinach deszczu po zwykłej glinie nie wyjedziesz autem, wiem bo sam przerabiałem temat wiosennego błota po kostki na podjeździe ;/
Ale bez foto czy bardziej szczegółowych info raczej nie mamy co prorokować :)
europa0771
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 mar 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SWIETOKRZYSKIE

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Utwardzałem już ten teren około 10 lat temu i cały gruz wszedł gdzieś w ziemie. Dodam że na podwórzu znajduje się stara studnia, która jest moim wyznacznikiem poziomu wody gruntowej. Na wiosnę poziom wody w studni jest około 50 cm poniżej poziomu terenu, może nawet mniej, tak że mogę wiadrem nabierać z niej wodę. Czy ma znaczenie, w jakiej porze roku utwardzać teren? W lecie jest ok, widać dwa betony w studni.
wielislawa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 paź 2012, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła

Post »

Ja bym radziła posadzić żurawinę. Zbiory murowane! Pozdrawiam. Nowa klubowiczka :roll:
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła

Post »

zaq12wsx38 bo pewien mądry pan tak wkopał rury przepustowe iż woda zamiast uchodzić do głównego kanału wlewa się się do rowu przydrożnego wskutek czego 8 działek w czasie tegorocznej powodzi zostało zalanych
Po pierwsze walcz o poprawę. Trzeba udokumentować, narobić zdjęć, zebrać wszystkich poszkodowanych i robić hałas w gminie, spółce wodnej, melioracjach. Nikt nie ma prawa Was zalewać!
W mojej okolicy zalewa pół miejscowości rów z drogi krajowej i to jest problem, bo GDDKiA mówi "nie zalewa", ale z czasem będzie musiała poprawić, bo to jest konieczne.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

myślicie że na glinie warto zdrenować ogród żeby woda w korzeniach za długo nie zalegała?chodzi mi o aktinidie,ktoś ma je na glebie zlewnej?
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Gleba najlepsza to granulometrycznie do ogrodu: gliniasto-piaszczysta, lub piasek gliniasty. Wtedy woda nie stoi zbyt długo, i zbyt szybko nie ucieka. Przy gliniastej, to pewnie czekasz na intensywne opady, bo pewnie latem twarda, jak beton, a z kolei, jak zleje deszczem, to przez tydzień błotko :P

Jak masz obawy, to rozluźnij glebę piaskiem w miejscu sadzenia, powinno pomóc.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

Zrób podwyższone rabaty a na brzegach rabat rura drenażowa.
Arek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 6 sty 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Drenaż podmokłych terenów.

Post »

U Ciebie jest potrzebna studnia, która będzie zbierała wodę i do niej doprowadzić węże zbierające wodę z działki, które będą podłączone do rynien domu i wkopane w ziemię owinięte agrowłókniną i przysypane żwirem.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła

Post »

U nas też działki były podmokłe. Jak się ludzie wprowadzili i posadzili sporo drzew i krzewów ... to warunki wodne się poprawiły. Czasami zalewa jednak działki ale już nie jest tak ciezko jak kiedyś że woda chlupotała na trawie.
Czasami wystarczy kilka jesionów posadzić na lekkich wzniesieniach.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
agat
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 mar 2013, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

Jeszcze chciałam Was o coś podpytać, otóż zastanawiam się nad założeniem drenażu rynien. W ramach tego założenia mają być w trawnik wyprowadzone rury drenarki w oplocie i obsypane dookoła żwirem rzecznym (4 tony żwiru na 4 rynny, w działkę ok. 600 m2, w tym teren zielony ok. 300m2). Obawiam się, czy ten drenaż rynien nie wydrenuje mi generalnie całego podłoża istniejącego, tj. nie zachwieje istniejącej równowagi wodnej, jaka istnieje obecnie. U mnie teren nie jest podmokły, wody nie stoją długo po intensywnych opadach czy roztopach. Boję się, ze tego żwiru będzie za dużo i deszczówka padająca bezpośrednio na teren ze żwirem inaczej wsiąka i inaczej się wchłania, słowem : przelatuje niżej. Nie chciałabym zrobić jakiegoś błędu.
Co sądzicie?
Serdeczności
Agata
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”