Przydrożny rów - problem

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Przydrożny rów - problem

Post »

Mam problem z przydrożnym rowem, który biegnie wdłuż mojej działki - a dokładniej problem polega na tym do kogo należy opieka nad tym rowem tzn. wykaszanie zielska. Ostatnio jka udało mi się trafić na ekipę kosiarzy z miejskiego zakładu opieki zielenią ( wystrałowa nazwa 8) ) to oni mi powiedzieli że rów to moja sprawa a oni koszą tylko kawałek między krawędzią drogi a rowem. Ja im na to że mogę się zgodzić że pas ziemi miedzy moim płotem a rowem to moja sprawa ale rów jest raczej częscią drogi ( a jest to droga gminna asfaltowa ) i to należy do ich obowiązków.
no i problem pozostał nie rozwiazany.... może ktoś z Was miał/ma podobny kłopot i jak sobie tym poradził. Albo jestem w błędzie i faktycznie rów i utrzymanie go w porządku to moja sprawa.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Zapytaj pisemnie w swojej gminie, albo w zarządzie dróg i mostów.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Ja mieszkam na wsi i też mam "przyjemność" posiadania rowu wzdłuż posesji. Każdy u nas sam kosi rowy, drogowcy 1-2 razy do roku przejeżdżają kosiarką, ale skoszą tylko kawałek pobocza i to wszystko :?
Czasami mam już dość tego rowu, a u mnie jest go ponad 60 metrów długości, i akurat najgłębszy w okolicy :evil: [0,6 - 1 metra]. Nawet kosząc podkaszarką muszę się nieźle napocić i gimnastykować żeby go skosić...
Pozdrawiam, Maciek.
Saraaa

Post »

U mnie przydrożny rów koszą z 2-3 razy na sezon..., ale za to cały :wink: , nie tylko obok drogi.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Ja mam niestety taki rów melioracyjny i byłam zmuszona dociec stron obowiązku utrzymywania go w stanie należytym.
Otóż, obwiązkiem właściciela terenu na którym jest urządzenie melioracji wodnej ( rów melioracyjny) jest utrzymywanie jego funkcji, czyli koszenie, pogłębianie, udrażnianie.
Jeśli do rowu są odprowadzane wody opadowe ( i szamba) innych włascicieli posesji, to
włascicielowy rowu, służy regres na drodze sądowej, cywilnoprawnej, do pobrania częsci opłat, za konserwację/ koszenie, pogłebianie, rowu, służącego kilku osobom.
Praktyka Zakładów Melioracji w Kątach Wrocławskich wskazuje, że nie ma problemu z
włożeniem do rowu rur betonowych i zakopaniem ich pod ziemią.

To jakiś relikt socjalizmu!
Rów jest Twój, masz obowiązek utrzymywać go w przydatności, kosić, naprawiać,
a zarządza nim Zakład Melioracji, ku bezpłatnemu pożytkowi osób trzecich!

Szkoda, że ustępy w domach prywatnych,
nie działają na podobnej zasadzie dostępu publicznego :twisted:


Ustawa - Prawo wodne
http://www.mos.gov.pl/2prawo/ustawy/pw_n.html
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

hanka55 pisze: Otóż, obwiązkiem właściciela terenu na którym jest urządzenie melioracji wodnej ( rów melioracyjny) jest utrzymywanie jego funkcji, czyli koszenie, pogłębianie, udrażnianie.
No i tu rodzi z gała banalne pytanie... Rów owszem jest wzdłuż mojej posesji ( jest tego kawałek bo 40 m ) ale nie należy do działki poniważ ta kończy się na przestrzeni pomiędzy płotem a rzeczonym rowem - na co wskazują repery nabite przez geodete i potwierdza mapa z urzędu. Z drugiej strony zarośnięty ròw ciut mnie denerwuje.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ja mieszkam przy skrzyżowaniu(na rogu) i mam z dwóch stron rowy przy posesji i jeszcze z pół kilometra(w sumie przy dwóch działkach) wzdłuż mojego pola ornego. I owszem rów należy do drogi - nie mogę tam podłączyć rynny spustowej(chyba, że woda spływałaby na wskutek naturalnego ukształtowania terenu) ani go zasypać czy wybudować mostka i nie muszę... nic z nim robić. Z punktu prawnego; nawet raz dostałem pismo z gminy nakazujące mi usunięcie w pewnym miejscu zarośli krzewiastych, ale radca prawny(w owej gminie) znalazł odpowiednie dzienniki ustaw, na które pismo się powoływało i okazło się, że nie mam takiego obowiązku, to zadanie drogowców, jeśli coś przeszkadza w funkcjonowaniu drogi. Co innego drzewa rosnące 'po mojej stronie rowu' na mojej działce- te muszę stosownie podcinać jeśli sięgają nad drogę.
Za to i tak rów regularnie koszę (choć ostatnio pogłębiony i stromy), dla własnego poczucia estetyki i od ludzkiego wstydu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Poczytałem ustawę o Prawie Wodnym i generalnie tam nie znalazłem zapisów regulujących własność budowli/urządzeń melioracyjnych jakim niewątpliwie jest rów. W każdym bądź razie rów koszę jak wsponiałem wcześniej a teraz go dla ograniczenia zarastania Raudapem spsikałem:-)
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

Też mam taki rów, ok.38 m. długości. Pas trawy przylegający do jezdni kosi "Gmina" 2-3x w sezonie, więc praktycznie ja koszę wszystko - trawę przy jezdni, rów i pas przylegający do mojego ogrodzenia. Wszyscy koszą. Myślę, że to tak, jak z usuwaniem śniegu z chodnika przy prywatnej posesji. Niby chodnik przy domu zrobiła gmina, ale nie daj Bóg, jak w zimie ktoś nogę złamie przy naszej posesji :cry: Oczywiście mostek przez ten rów trzeba zbudować na własny koszt.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

(..)
Art. 90. 1. Urządzeniami melioracji wodnych są urządzenia służące do regulacji stosunków wodnych i polepszenia zdolności produkcyjnej gleby.
2. Przepisów o urządzeniach melioracji wodnych nie stosuje się do urządzeń wodnych służących do odwodnienia gruntów w innych celach niż określone w ust. 1.


Art. 91. 1. Urządzenia melioracji wodnych dzielą się na podstawowe i szczegółowe.
2. Do urządzeń melioracji wodnych podstawowych zalicza się:
1)kanały, stopnie wodne, zbiorniki wodne i inne urządzenia wodne służące do przepływu wód lub do zmiany poziomu zwierciadła wody,
2)urządzenia zabezpieczające przed powodzią,
3)ujęcia służące do poboru wody,
4)rurociągi o średnicy większej niż 0,4 m na odcinkach przebiegających przez zabudowane tereny wsi i miast oraz
5)urządzenia do regulacjii wód śródlądowych
-jeżeli służą do celów określonych w art. 90 ust. 1.
3. Przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnych podstawowych stosuje się odpowiednio do budowli piętrzących, regulacyjnych i komunikacyjnych na tych urządzeniach, do budowli komunikacyjnych położonych na drogach publicznych i liniach kolejowych oraz do dróg dojazdowych niezbędnych do właściwego użytkowania obszarów zmeliorowanych.
4. Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zalicza się:
1)cieki wodne naturalne i sztuczne (rowy, kanały otwarte i kryte) odwadniające i nawadniające o szerokości dna do 1,5 m w ich dolnym biegu oraz rurociągi o średnicy do 1,0 m z wyjątkiem rurociągów o średnicy większej niż 0,4 m na odcinkach przebiegających przez zabudowane tereny wsi i miast,

2)groble na obszarach nawadnianych, drenowania, deszczownie wraz z pompami przenośnymi, stawy rybne oraz inne podobne urządzenia.
5. Przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnych szczegółowych stosuje się odpowiednio do:
1)budowli regulacyjnych, piętrzących i komunikacyjnych na tych urządzeniach, z wyjątkiem budowli komunikacyjnych położonych na drogach publicznych i liniach kolejowych,
2)zagospodarowania zmeliorowanych, jak również nie wymagających melioracji trwałych łąk i pastwisk, a także nieużytków przeznaczonych na takie łąki i pastwiska,
3)wykonywania urządzeń pastwisk.
6. Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej może w drodze rozporządzenia zaliczyć poszczególne cieki wodne, o których mowa w ust. 4 do urządzeń melioracji wodnych podstawowych.


Art. 92. 1. Urządzenia melioracji wodnych podstawowych i drogi dojazdowe oraz urządzenia melioracji wodnych szczegółowych na gruntach stanowiących własność Państwa są wykonywane i utrzymywane na koszt budżetu państwa przez samorząd województwa, jako zadanie z zakresu administracji rządowej.
2. Wykonywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych na gruntach innych niż stanowiące własność Państwa należy do właścicieli tych gruntów; urządzenia takie mogą być wykonane na koszt budżetu państwa przez samorząd województwa, jako zadanie z zakresu administracji rządowej za zwrotem przez właścicieli części kosztów.

Art. 97. 1. Utrzymanie i eksploatacja stacji pomp dostarczających wodę do deszczowni oraz urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli nieruchomości, a jeżeli są położone na terenie działania spółki wodnej, ich utrzymanie i eksploatacja należy do spółki.
(...)
http://www.mos.gov.pl/2prawo/ustawy/pw_n.html
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

karmad pisze:Mam problem z przydrożnym rowem
hanka55, znowu sie napracowałaś, ale my nie o tym... Rów przydrożny, to nie urządzenie melioracyjne(choć spełnia głównie funkcję odwadniającą), tylko cześć pasa drogowego. I z pewnością nie służy celom rolniczym(tylko szkodzi) ani innym nie związenym bezpośrednio z funkcjonowaniem drogi. cokolwiek na tym rowie będziesz chcieć postawić, to pójdziesz do zarządu danej drogi.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

Ja mam też problem z rowem, zauważyłam że rowy koszą tylko przy głównych trasach/pewnie krajowych/ mój jest przy wojewódzkiej i koszą tylko pobocza.W ubiegłym roku podjęliśmy z mężem decyzję że trzeba rów obsadzić czymś co spowoduje że trawa nie będzie rosła ponieważ mąż ma dosyć koszenia.obsadziliśmy trochę tawułami i trochę dereniem ale to jeszcze nie koniec.dodatkowo to rośliny do obsadzenia nie powinny być zbyt wysokie żeby nie zasłaniały wyjazdu.Rowy przydrożne to duże utrapienie ale tylko dla niektórych bo np.mój sąsiad rowu nigdy nie kosi, rośnie mu dorodne zielsko ale on się tym nie przejmuje, na wiosnę podpali i zielsko rośnie dalej.
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

maryann masz rację rów to część drogi a zatem logicznie myśląc należy do drogowców - niestety w naszym kraju logika bywa dość pokrętna. Haniu dziękuję za pomoc jakaś ślepota mnie ogarnęła przy tej lekturze. A w świetle art.97 to czuję że czeka mnie dłuższa batalia z Urzędem Gminy
leda16 pisze:Myślę, że to tak, jak z usuwaniem śniegu z chodnika przy prywatnej posesji.
Niby chodnik przy domu zrobiła gmina, ale nie daj Bóg, jak w zimie ktoś nogę złamie przy naszej posesji :cry:
Ledo mnie też zdaje się, że masz rację i w sprawie rowu i chodnika.... :evil:
a kolejny bezsensowny przepis z tej samej paki to jak masz pieska na działce
i ten piesek kogoś przez płot nawet dziabnie a Ty nie masz tabliczki,
że Uwaga Groźny Pies to biedna Twoja skóra .....
a z drugiej strony to po kiego łape pcha przez płot :evil: :evil: :evil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”