Studnie stare,adaptacja,obudowy itp.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
brzoza36
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 sty 2013, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obudowa studni

Post »

Artur1968
Piszesz że masz krąg betonowy,to jest super materiał na studnie.
Wystarczy że po bokach przewiercisz w kręgu na wylot śrubami 2 bale lub kantówki,zrobisz daszek,pomalujesz krąg farbą zewnętrzną,wałek z okrąglaka przewiercony i włożony drut gwintowany na który nawiniesz kawałek łancucha i do tego rączka i studnia gotowa.A te kwiatki w kręgu mogą spokojnie rosnąć,będziesz miał dwa w jednym studnia+donica
Pozdrawiam Brzoza36 Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Macie jakieś pomysły na obudowanie kamieniami polnymi studni, z której niestety dryna nie wystaje nad powierzchnię ziemi?
Chciałabym sama to zrobić z kamieni polnych, zaprawę potrafię zrobić :)

mniej więcej teraz wygląda to tak (widać ją pod domem po lewej stronie), jest to stara studnia kopana z której bym chciała korzystać żeby podlewać ogród (mam druga wierconą)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Obudowa studni

Post »

Może postawić następną drynę (wystającą ponad ziemię) i ją obłożyć kamieniami, albo z samych kamieni taką drynę wymurować.
Jednak jeśli masz zamiar korzystać z tej studni, to ja bym jednak postawiła drynę cementową i ją obłożyła (obmurowała) kamieniami.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Obudowa studni

Post »

Witam :wit

Mam w planach podobną operację, ale u mnie z ziemi wystaje 25 cm kręgu. Nie mam zamiaru dodawać następnego kręgu. Studnia myślę, że ma już ponad 90 lat (pewnie jeszcze więcej) i chcę żeby wyglądała na swój szcowny wiek :D . Tak właściwie to budowę zaczęłam już jesienią. Na początek wykopałam fundament głęboki na 60 cm i szeroki na 40 cm (przy powierzchni gleby było 40 cm, na dnie wykopu pod fundament było ok 45-50 cm). Nasypałam kamyczków, zalałam betonem i zostawiłam do wiosny (brak czasu). Teraz gdy mogę już wznowić pracę mam zamiar wybudować mur o szerokości ok. 40 cm i też z kamieni znalezionych na polu. Zostałam już ostrzeżona, że odpowiednie ułożenie kamieni w tak grubym murze nie bedzie łatwe i przydała by mi się ręka specjalisty do tego, ale mam plan i będę budować ją pięterkami. Poza tym i tak nie znam nikogo, kto byłby fachowcem od tradycyjnej budowy kamiennych studni :? Jak skończę z tunelem foliowym to zabieram się za studnię, zrobię foty i wrzucę :wink:

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Natalii, masz trochę start ułatwiony bo dryna Ci wystaje :) No i fundament jest :)
Mnie też mówią że z kamieni to ciężko będzie zrobić tak żeby się trzymały.
Obyś się szybko z tunelem uporała :) Czekam na zdjęcia :-D
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Obudowa studni

Post »

Obrazek
Tak mam obudowany komin od szczelnego szamba. Na wierzchu mam dopasowaną rozmiarem dużą podstawkę z dużą misą na kwiaty.
Nie widzę na zdjęciu, czy studnia ma pokrywę. To przede wszystkim! Ja bym zrobiła dookoła kręgu szerszy fundament i ułożyła na dobrą zaprawę duże kamienie.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Emilia jak bedziesz mogla to zrob jeszcze zdjecie calej obudowy ;-)
rob79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 mar 2014, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obudowa studni

Post »

Również zastanawiam się nad kamieniami polnymi, w szczególności podoba mi się połączenie z drewnem zmod./pomid.
Niestety swojego domu tak nie przerobię, ale planuję budowę altany, gdzie będzie się znajdować drewniany stół i ławami, może to ciekawie wyglądać jak zrobię podwyższenie z tego materiału...
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Super jest coś takiego, studnie tak bym chciała :) W sumie cokół dookoła domu też, ale to chyba z płytek takich kamiennych a nie całego kamienia? U mnie we wsi są takie domy i stodoły z dużych kamieni, zresztą też mam na podwórku taki :) No i mój dom też jest częściowo kamienny, ale niestety tego już nie widać :( dlatego chciałabym nawiązać do tego.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Obudowa studni

Post »

Moja obudowa studni:

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obudowa studni

Post »

Aniu, bardzo fajny pomysl :-) a czy korzystasz z tej studni? Czy dryna wystaje nad ziemie? No i czy drewno jest zaimpregnowane jakos?
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Obudowa studni

Post »

Nie korzystam, ale w razie W jest. Drewno niczym nie było impregowane, naturalna brzózka, ale trzeba liczyć się z tym, że po 5 latach drewno spróchnieje i się rozwali ;:108
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
trofan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 6 lip 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Jak wykonać pokrywę studni ogrodowej?

Post »

Zrobiłem studnię, którą oczywiście się Wam pochwalę. Ale nie mam jeszcze pokrywy. Może ktoś taką wykonywał i ma jakieś pomysły? Ma być otwierana, na jakichś zawiasach czy coś... , żeby można było wodę nabrać. Może być z drewna albo stalowa. W tej chwili mam położoną okrągłą blachę gr. 1cm. Może ją jakoś wykorzystać?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”