Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Polecam obejrzeć film jak hodowane są dżdżownice dendrobena veneta i zastanowić się, czy wpuszczanie takich dżdżownic do kompostownika ma sens.Przecież w warunkach, jakie panują w kompostowniku, albo uciekną, albo zdechną.
To tak jakby kury z chowu klatkowego, wypuścić na wolność.
Dżdżownice na filmie są w świeżym, już gotowym kompoście, a karmione mąką kukurydzianą, a nie jakimiś odpadami.


youtu.be/ZvsIzPN4HcU
Karpik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sty 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Parę lat temu kupiłem 2 paczki humobaku i przesypywałem kompost cały sezon. Od tamtego czasu mam w kompoście ogromne ilości dżdżownicy ( taka śmierdząca i gęsto prążkowana). Przesypuję starym kompostem świeży i dżdżownice cały czas są i nawet jak uciekają to zostawiają nowe pokolenia.
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Ja zakupiłam kilka dobrych lat temu chyba 1000 dżdżownic kalifornijskich od jakiegoś hodowcy. Przyszła mała paczuszka, próbowałam je najpierw rozmnożyć w plastikowym pojemniku, ale co tyle robaczków może zdziałać na taką ilość odpadków, jakie moja rodzina produkowała, szczególnie że zaczęłam hodowlę w zimie, żeby od wiosny przenieść je do kompostownika. Ale jakoś przebiedowały zimę w garażu i od wiosny zagoniłam je do pracy.
W ciągu dwóch lat tak się rozmnożyły, że rozdawałam znajomym całymi wiaderkami. Odgarniałam odpadki z wierzchu i pakowałam do wiaderek całe kłęby dżdżownic. Oczywiście razem z "jedzeniem" kompostowym, bo zauważyłam że przy przenoszeniu w nowe miejsce powinny mieć trochę starego jedzonka, zanim się przestawią na nową dietę. I dobrze, żeby ich nie rozkładać równomiernie po całej pryzmie, tylko położyć porcjami w kilku miejscach, skąd sobie zaczną spokojnie penetrować nowe miejsce.
Ja mam teraz pryzmę kompostową z kalifornijkami normalnie na ziemi, ale najpierw położyłam tam metalową siatkę, na to agrotkaninę i dopiero na to odpadki.
Przynajmniej krety nie wchodzą. Jak zaczynają się mrozy daję okrywę z liści, słomy, na to folię i przykładam paletami. Zrezygnowałam z kompostowników plastikowych czy drewnianych, bo to jest mało wygodne. Ważne, żeby nie przelać albo nie przesuszyć pryzmy i od czasu do czasu wzruszyć głębsze warstwy.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Często pada na forum pytanie jak zabezpieczyć dżdżownice w zimę.
Nagrałem poradę filmową co robić z dżdżownicami zimą.


youtu.be/4iG15t4sTEo
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Pamiętajmy, że hodowla dżdżownic, to nie to samo co kompostowanie.
Jeśli ktoś chce hodować dżdżownice to powinien je karmić specjalną paszą, tak jak się karmi kury czy trzodę chlewną na fermach.
Taką paszę treściwą można kupić gotową lub zrobić samemu.Znalazłem ciekawy film na ten temat.
Film jest po niemiecku, ale są napisy, więc wujek google pomoże w tłumaczeniu, jak ktoś nie zna tego języka.



youtu.be/GaUnT7cyEX4
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Mutagen, wydaje mi się, że większość osób zainteresowanych tymi dżdżownicami chce je hodować nie dla samego hodowania (może za wyjątkiem fascynatów,wędkarzy i ludzi, którzy to robią na sprzedaż) tylko właśnie przeznaczyć je do kompostowania odpadów kuchennych i ogrodowych. Ewentualna hodowla w piwnicy to raczej sposób na zabezpieczenie przetrwania populacji w przypadku np bardzo ostrej zimy i niedostatecznego zabezpieczenia kompostownika.
Też w jednym roku miałam taką awaryjną hodowlę w garażu, bo miała być ostra zima i chciałam mieć rezerwę, gdyby zabezpieczenia kompostownika okazały się za słabe. Trzymałam dżdżownice w plastikowym kegu po piwie, obciętym od góry o jedną trzecią i z wywierconymi otworkami na dole. Jak coś było nie tak, np miały za mokro, to od razu było widać, bo wchodziły na boczne ścianki. Wtedy korygowałam dokarmianie czy wilgotność.
W sumie przetrwały obie populacje i od wiosny zaczęły razem pracować :D
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

mutagen pisze:
Myślę, że wystarczy mojego przynudzania.W sumie nie wiem, czy to kogoś zainteresuje.
Bardzo fajnie czyta się Twoje posty. :)

Z racji grubej pokrywy śnieżnej i lekkiej nudy, zaczęłam nabierać ochoty na postawienie takiego wiadra, albo i dwóch w piwnicy. Wszystko fajnie odpisałeś, wszystko, co potrzebne, akurat mam i tylko dżdżownic mi brak...
Skąd by tu odpowiedni gatunek wziąć?
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dżdżownice najlepiej kupić przez internet.Polecam firmę Ekagro.
Sprzedają i tutaj cytat:
" Eisenia Fetida, Eisenia Andrei, Eisenia Hortensis, Dendrobena Veneta, popularnie znane jako dżdżownice kalifornijskie lub kompostowe"

Na pewno wymienione dżdżownice to dżdżownice kompostowe, czyli w zupełności nadają się do hodowli w wiaderkach w piwnicy.Problemy mogą być po wpuszczeniu ich na wiosnę do kompostownika.
Jednak jak to mówią nieważne jaki jest kot, czarny czy biały, ale powinien łowić myszy.Coś z tej mieszanki powinno przeżyć w kompostowniku.
Firma Ekagro dawniej hodowała tylko w łożach, tak jak 60lat temu było w normie.
Od czasu otrzymania paru milionów dotacji z UE hodują tak jak jest teraz w USA i Zachodniej Europie., czyli w pojemnikach, w ogrzewanych pomieszczeniach.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Dzięki za info :)
...bo obawiałam się kupować od nieznanych sprzedawców.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Z firmy Ekagro kupuję wermikompost w 60l workach bo nie zawiera nasion chwastów tak jak mój...
A wracając do filmiku na którym gościu karmi mączką kukurydzianą to myślę,że sobie jaja ktoś z nas robi. Przyrost masy, więcej mięśni? ;:131

-
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Kupiłam 1000 szt. mix odmian. Przyjechały 2 dni temu w dobrej kondycji. Wpuściłam robale razem z ziemią, w której przyjechały do 20 litrowej donicy. Postawiłam ją na wiadrze i przykryłam dziurawym wieczkiem.

Dno donicy wyścieliłam papierem, potem rozdrobnione resztki kuchenne zmieszane z ziemią po zeszłorocznych kwiatach, odrobiną szarej tektury i fusami po kawie. Spryskałam wodą. Wyszło tego jakieś 7-10 litrów. Obserwuję teraz, czy wszystko o.k., czy nie ciekcie z donicy, czy nie za sucho i robale szukają wilgoci, czy nie uciekają... Trochę czasu mi zajmie, zanim nauczę się doprawiać mieszankę "na oko".

Hodowla stoi w kuchni w temp. 22 st.C.

Zastanawiam się, ile czasu zajmie robalom przerobienie tej mieszanki.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Moja rada to wybrać Eisenia Fetida i Eisenia Andrei i dać je do kompostownika, a Eisenia Hortensis, Dendrobena Veneta, zostawić w wiaderku, hodować i sprzedawać wędkarzom.
Eisenia Hortensis, Dendrobena Veneta, to wspaniałe dżdżownice, bardzo atrakcyjne dla wędkarzy, ale nie nadają się do kompostownika.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Dzięki za radę :)
Na razie to ja ich nie odróżniam... ale jak już im nadam imiona, to może nie zechcę się z nimi rozstawać ;) :D

Wiosną przerzucę część do kompostownika, ale na razie będą mieszkały w kuchni, bo i kompostownik muszę przenieść w cień (poprzedni właściciel działki miał w pełnym słońcu :( ). O przeniesieniu kompostownika myślę od paru lat, ale jakoś weny nie miałam, tylko kartonami okrywałam.

Zmierzyłam im temperaturę i mają 25 st.C.
Ile czasu będą przerabiały te 7 litrów mieszanki w tej temperaturze?
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”