Domek na torfowisku

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Grzes82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 paź 2020, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Domek na torfowisku

Post »

Witam wszystkich.Na wstępie chciałbym z góry podziękować za pomoc.Do rzeczy zostaliśmy szczęśliwymi posiadaczami 400m2 zielonego szczęścia prawie...Problem z naszymi parcelami R.O.D.polega ze są położone na torfowisku teren podmokły a nawet i zalewowy co miało miejsce.Chcemy postawić domek konstrukcja drewniana 5×3m na pewno oparcie na bloczkach nie wchodzi w rachubę i po rozmowach z innymi działkowcami doszedłem do wniosku ze będzie potrzebna płyta fundamentowej .I sie zaczyna ,jaką grubość takiej plyty ze zbrojona wiem ale czy mogę oprócz zbrojenia dorzucić gruz który zalega po starej konstrukcji rozbite płyty chodnikowe,dodam ze jest problem z wjazdem auta do 3.5 t zakup betonu z betoniarni chyba słabo wozić na raty a ukrecic betoniarką dośc szybko kilku kubików problem.Więc prośba jak ugryśc temat ktos poradzi...już głowa mi pęka od internetów.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam...
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek na torfowisku

Post »

Jeśli teren jest zalewowy to postaw ten domek na palach, pale mogą być z bloczków, betonu lub nawet z drewna. Płyta na taki mały domek to nie potrzebny koszt.Moja rada dotyczy konstrukcji drewnianych.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Domek na torfowisku

Post »

Niestety RODy są sytuowane na takich " śmieciowych " terenach. Zanim zaczniesz cokolwiek planować, weź szpadla i wykop solidny dół! Określenie torfowisko niewiele mówi. Zobacz co jest pod spodem. Może się okazać, że to pół metra murszeliny torfowej, a niżej solidny piach. Może się też okazać że to zarośnięty staw, a pod warstwą gleby jest kilka metrów mułu. Więc zacznij od zbadania podłoża. A jak już będziesz wiedział na czym stoisz, możemy ci dalej doradzać. PS. Określ swój rejon.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Domek na torfowisku

Post »

Jeśli masz robić płytę to nie warto dodawać gruzu. Płyta musi być jednolita aby była wytrzymała.
Pozdrawiam Paweł
Grzes82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 paź 2020, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Domek na torfowisku

Post »

Witam i dzięki za zainteresowanie.
Więc uzupelniam informacje torfowisko jest pewne nawet do 1.2 m miejscami samego torfu teren zalewowy podmokły dzialki sa co 2 alejki przecinane rowami melioracyjnymi(jeden na granicy mojej )2 lata temu niedaleko postawiono konkretny wal stalowy wzdłuż pobliskiej rzeki,aby chronić nie tylko działki ale miejscową społeczność. Ale w 2010 jak byla powódz to w celu zmniejszenia fali powodziowej na Odrze straż przerwala wał kosztem dzialkowcow aby chronic miasto Police.Sytuacja wyjatkowa i nie do przewidzenia ale niestety...W ostatnich latach były wiosenne drobne podtopienia lokalizacja okolice Polic zachodniopomorskie.Też mi sie nie widzi lanie ławy,mysle o wierceni świdrem otworów ok 1.7m i zastosować zbrojone słupy zalane betonem śr 20-25 mm.wiem ze bylo to stosowane tutaj .


labeo

Tak konstrukcja drewniana partnerowa ,same bloczki wiem ze jak by nie uszykowane tańczą tutaj dlatego mysle aby wircic otwory ok 1,5-1,7 m. Fi20-25 wstawić w środek rure szalunkowa 4 pręty zbrojeniowe nieco poniżej poziomu gruntu a na szczycie szalunki kwadratowe ponad grunt razem pretami zbrojonymi zalać betonem co 1,5m lub .punktowo w lini zarysu ścian domku.


Prosimy o poprawną pisownię na forum /Karo
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Domek na torfowisku

Post »

Na jaką wysokość była powódź? Pale muszą być co najmniej ze ćwierć metra wyżej. Twój teren to torfowisko niskie powstałe na starorzeczu. Jeśli sądzisz że pale w torfie będą trzymały pion to się grubo mylisz. Jeśli na tej podanej przez ciebie głębokości jest zwięzły grunt ( piach, glina ) to musisz wejść w niego palami co najmniej na metr. Domek niby drewniany i lekki, ale swoje waży. Szczególnie jeśli użyjesz płyt wiórowych. Masz rodzaj Wenecji ale ich było stać na pale dębowe. Summa summarum pale ok 3 m. Większy koszt fundamentu niż domku. Płyta betonowa musiałaby być silnie zbrojona, a i tak w razie powodzi nie zapobiegnie zalaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”