Wertykulator, areator.Jaka różnica?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonaalesuper
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Po głębokim zastanowieniu zakupiłam wertykulator ręczny Fiskarsa z drewnianym trzonkiem. Planuję na raty załatwić trawnik, podzielę sobie pracę na 2, 3 dni. Skusiłam się na cenę, firmę no i był nam potrzebny wysięgnik do ściągania śniegu z dachu, więc zamówiłam łącznie. Opiszę swoje przeżycia jak tylko jakaś trawa się pojawi. ;:333
Love all, trust a few, do wrong to none. W.S.
lewanma5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 mar 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Witam
Jak widac jestem tu nowy, choć własny ogródek posiadam od jakiś trzech lat.
Chciałbym Was prosic o pomoc w jakiej kolejności wykonac prace aeracji i wertykulacji.
1 Po pierwsze mam za gliniasta ziemie i chciałbym ja rozluznić wałkiem z kolcami 10 cm i rozsypać piach.
2 po drugie .Przreprowadzić wertykulacje urzadzeniem 2 w 1
3 po trzecie nawieść trawnik .
Bardzo prosze o podpowiedz bo nie wiem w jakiej kolejności to wykonać a sniegi juz niedługo stopnieją i trzeba sie wziąść za działke :)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

lewanma5 pisze:Witam
1 Po pierwsze mam za gliniasta ziemie i chciałbym ja rozluznić wałkiem z kolcami 10 cm i rozsypać piach.
2 po drugie .Przreprowadzić wertykulacje urzadzeniem 2 w 1
3 po trzecie nawieść trawnik .
1. Latem kiedy będzie bardzo ciepło i po deszczu, dziś kupno suchego piasku będzie bardzo kosztowne, wał z kolcami jest mało efektywny, lepiej zastosować aerator. Robi szersze dziury, przez co pasek łatwiej i więcej wpada do środka.

2. można robić ją cały rok

3. nawozy wiosenne (azot) podaje się od połowy marca
lewanma5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 mar 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

ogrod2000 pisze:
lewanma5 pisze:Witam
1 Po pierwsze mam za gliniasta ziemie i chciałbym ja rozluznić wałkiem z kolcami 10 cm i rozsypać piach.
2 po drugie .Przreprowadzić wertykulacje urzadzeniem 2 w 1
3 po trzecie nawieść trawnik .
1. Latem kiedy będzie bardzo ciepło i po deszczu, dziś kupno suchego piasku będzie bardzo kosztowne, wał z kolcami jest mało efektywny, lepiej zastosować aerator. Robi szersze dziury, przez co pasek łatwiej i więcej wpada do środka.

2. można robić ją cały rok

3. nawozy wiosenne (azot) podaje się od połowy marca

czyli radzisz aby najpierw zwertykulować ziemie i nawieść a latem ze względów mokrego dziś piachu przeprowadzić aeracje wałem z kolcami (czepiam się tego wału z kolcami 10 cm ponieważ nawiozłem u siebie za gliniastej ziemi ok 6-7 cm ). Z tego co wiem aerator/wertykulator nie napowietrzy mi ziemi aż tak głęboko.Przynajmniej nie urządzenie za 400-500 zł
A wiecie może jaka ma być warstwa tego piasku ?
lewanma5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 mar 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Witajcie
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wertykulacji.Mam zamiar przeprowadzić ją w najbliższą sobote.
1 Czy mam przeprowadzić ją od razu czy lepiej najpierw wyczesać trawnik tym wałkiem z sprężynkami?
2 czy wertykulacje przeprowadza sie w poprzek a potem wzdłóż działki czy wystarczy tylko w jednym kierunku?
3 czy bezpośrednio po wertykulacji trawnik można nawieść
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

lewanma5 pisze:Witajcie
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wertykulacji.Mam zamiar przeprowadzić ją w najbliższą sobote.
1 Czy mam przeprowadzić ją od razu czy lepiej najpierw wyczesać trawnik tym wałkiem z sprężynkami?
2 czy wertykulacje przeprowadza sie w poprzek a potem wzdłóż działki czy wystarczy tylko w jednym kierunku?
3 czy bezpośrednio po wertykulacji trawnik można nawieść
1. Leniwy jesteś i nie czytasz tematu w którym zadajesz pytania. czy to sa druty na wałku czy noże jest to wertykulacja.
2. ciężki wertykular robi porządek w jednym przejeździe, kierunek nie ma znaczenia. Plastikowe elektryczne zabawki wymagają czesanie w lewo, w praw, w kółeczka i jeszcze ręczna robota grabiami.
3. obowiązkowe i podlać
lewanma5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 mar 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Witam
Wertykulacja wykonana i trawnik nawieziony nawozem na 100 dni. W jednym miejscu po wertykulacji wygląda to lepiej w innym gorzej.Kiedy dosiać nową trawe? Już czy moze poczekac np. z miesiąc?
Ciekawe jak to będzie wyglądac , na razie nie chce mi się wierzyc że ta trawa tak ładnie odrośnie
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Dosiewkę wykonuje się bezpośrednio po wertykulacji.
Nawozy (100 dni, Osmocote, długodziałający) ze spowolnionym azotem, trawy "nie wyciągną".
Ich zadaniem jest odciążenie właściciela od częstego zasilania nawozami, kosztem jakości darni.
lewanma5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 mar 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

to jakimi nawozami najlepiej jest nawozić aby było dobrze ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

A co wskazały badania podłoża?
Awatar użytkownika
zielonaalesuper
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

No i jestem po działaniach z ręcznym wertykulatorem. Podzieliłam pracę na części i jakoś poszło, czekam na efekty. Na pewno nie sięga w trawę tak głęboko jak urządzenie, ale sporo suchej trawy i śmieci udało się wyciągnąć. Wymaga zaangażowania mięśni nei powiem, ale myślałam, że będzie gorzej. Grabiami też się trzeba namachać. Mam nadzieję, że trawa się zagęści. Tymczasem krety już zaczęły swoje kopać, więc jestem trochę zła :| pzdr
Love all, trust a few, do wrong to none. W.S.
lewanma5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 mar 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Powiem jedno. Z początku byłem nastawiony na NIE odnośnie wertykulacji ale po miesiącu od jej przeprowadzenia moja trawa , choć ma gliniastą ziemie jest bardzo ładna i gęsta (nawet sąsiedzi to zauważają). Bardzo polecam ten zabieg, choć w niego nie wierzyłem.
Teraz jeszcze mam jedno pytanie odnośnie piaskowania.Co sie stanie jeśli przeprowadze je niewłaściwie tzn. nasypie za dużo piasku na trawe. CZy z trawnikiem stanie się coś niedobrego? Czy raczej nie ma sie czego bać?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Areator i wertykulator? Jaka różnica?

Post »

Nie ma się czego bać, trawnik się "przekorzeni" i puści młode korzonki w piasek. Nawiasem mówiąc to szczotka z długimi włosami i trzeba to zamiatać. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”