MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witam Wszystkich
Ja tylko w kwestii utylizacji nie wygryzionych kokonów- nie spieszcie się. Wystawiłem swoje pod koniec marca- jest 22 maja- a wczoraj czyli 21 maja przebierając kokony wybrałem z 10 szt jeszcze całych. I przykładam ucho do pudełka, a tam chrobot- więc wygryzanie kolejnej pszczółki. Moja rada- dajcie niewygryzionym kokonom czas do lata- bo są i letnie gatunki dzikusek.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

pasjon Mało pszczół ma tak charakterystyczne kokony jak ogrodowa. Nawet jak mają, to zazwyczaj różnią się materiałem korka , np: przeżute liście. To, że masz chrobot może świadczyć, że przyszedł czas na Anthrax anthrax, bo to jej termin. Najpierw sprawdź, a potem pisz :wink:
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Co to jest? :

Obrazek
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

A tutaj, jeśli się nie mylę, nożycówka:

Obrazek

Ciągle nie mogę uchwycić pszczółki, która kręci się z nożycówkami. Strasznie mnie ciekawi.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Luck Wygląda na mszycożernego (tzn. do gniazda są znoszone mszyce na pokarm dla larw) grzebacza. Wygląda na coś z Pemphredoninae. Dużo gatunków, dużo czarnych, określenie gatunku, dla mnie kosmos i ze zdjęcia zdaje się nie ma takiej możliwości - nie wiem, nie znam się , zarobiony jestem :wink:
Oj zapomniałbym potwierdzić, jasne że nożycówka :)
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzięki, klik.
To znaczy, że dosyć pożyteczny owad.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Luck Nie wiem, nie myślę w takich kategoriach od wielu lat tzn. szkodnik-pożyteczny. Nie wiem jakie gatunki mszyc znoszą do gniazda. No bo np. jeżeli mszyce z drzew iglastych, to dla pszczelarzy miodnych, to jest szkodnik. Dla leśników - czyli uprawiaczy drewna jest pożyteczny. Oczywiście to wielkie uproszczenie , ale może być dla zrozumienia.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dla mnie ważne, nie stosuję żadnej chemii w ogrodzie (w odróżnieniu do sąsiada brodusa) i jeśli coś zmniejsza ilość mszycy to dobrze.
klik pisze:No bo np. jeżeli mszyce z drzew iglastych, to dla pszczelarzy miodnych, to jest szkodnik.
Z ciekawostek -w Beskidzkich lasach od jakiegoś czasu pojawia się "kamienna spadź" - po złożeniu w plastrach zamienia się w beton. Niemożliwa do odwirowania. Podobno to z powodu jakiś "nowych" mszyc.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

A ja ostatnio kilkukrotnie widziałem na śliwach jak szerszeń zjadał mszyce. Pałaszował je seryjnie jedna za drugą posuwając się wzdłuż pędu. Mrówki mu były nie straszne ;:oj
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

I stało się wszystkie rurki zamurowane w mieście coś się kończy i coś zaczyna ;:145
Na działce jeszcze trochę zostało

Obrazek



Obrazek


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Właśnie przycinałem Forsycję i widzę otwory w środku można rozwiercić zaślepić i są rurki dla murarek :heja

Obrazek

Dla tych co mają kłopoty z trzciną ;:215


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Czy ktoś wie co to za pszczoła kokony są pozlepiane jeszcze nie wygryzają się.
Obrazek

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

kenaj5389 Gdzieś widziałem takie zlepieńce, jak sobie przypomnę gdzie to dam znać. U mnie ich jeszcze nie było.

Nożycówki zaklejają trzecią, może czwartą setkę gniazd, więc jest dobrze. Sapyga lata i trzeba ją "plewić", wyjątkowo nie lubię tego pasożyta gniazdowego :( .
Osmia caerulescens pięknie się wygryzła i jak zwykle poleciałaaaa - tam gdzie chciała. Może coś się zmieni z nią, bo spały w rurkach, ale już ich nie widzę chwilowo. "Głupia' jest, pojawia się i znika, a ja mam na jej punkcie bzika :wink: .
Z ogrodową trwa dramat , tzn, trwają wyścigi kto szybciej. Czy ja im dołożę miejsc na gniazda, czy one szybciej zamurują, ale pojawiają się pierwsze trupki, może jednak wygram.
Rogata w minimalnej ilości jeszcze żyje, więc długo się można cieszyć tym gatunkiem. Pierwszy samiec wygryzł się 1 marca,samica 12 marca, a to zdjęcie z przedwczoraj:

Obrazek

Dzisiaj widziałem jeszcze parę latających zombiaków. Dociągną do 1 czerwca pewnikiem, więc tyle czasu z jednym gatunkiem, to nie jest licha sprawa.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”