Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

Myślę nad nowym zbiornikiem na wodę do ogrodu (mało, a nawet brak wody w studni, susza).
Nie chcę stawiać kolejnych beczek przy ogródku, a woda w kranie nie taka tania.

Przyłącze do sieci zrobione, więc zostały się puste kręgi w ziemi.
Plan jest taki, by wykorzystać je jako zbiornik na deszczówkę zbieraną z dachu.

Myślicie, że wyłożenie w środku grubą czarną folią zda egzamin? (oczka wodne wytrzymują)

Robił już tak ktoś?
Podzielcie się proszę swoimi pomysłami i doświadczeniami.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

Mam dwie dziękuję po starym szambie zaadoptowane na zbiorniki wody deszczowej.U mnie dziękuję były szczelne,tylko otwory odpływowe zabetonowałem.Przez pierwsze dwa lata stosowałem jakieś preparaty biologiczne do czyszczenia wody .Nie pamiętam jakie ,bo to było kilkanaście lat temu.Nie bardzo rozumiem po co folia.Szambo od dołu i z boków powinno być wybetonowane.
Teraz ,gdy jest deszcz,to do rynny dachowej mocuję rurę pcv do drenażu i odprowadzam do studzienek.
Podobnie uzupełniam wodę w studni,z której wodę nie używam do celów spożywczych
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

Ja też mam betonowe szambo przerobione na zbiornik na deszczówkę, ale tak jak klon niczym nie uszczelniałam, bo przecież było szczelne. Na początku kilkakrotnie płukane, przez pierwsze lata wodą z tego zbiornika podlewałam tylko rabaty kwiatowe i trawnik (jakoś w warzywniaku nie miałam śmiałości, choć woda była na oko czysta i bezzapachowa).
To bardzo fajna sprawa, bo nawet w upały mam solidny zapas wody (12 m3). Mam do niego doprowadzony odpływ rynien z dachu, więc w miarę szybko się napełnia.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

Właśnie o to mi chodzi.
Folię chcę dać do środka, aby uszczelnić, odizolować od ścianek i dna, oraz by oszczędzić sobie zabawy z oczyszczaniem po poprzedniej zawartości ;) Chcę mieć od razu "czystą" wodę do podlewania. Bez takiej izolacji niesmak i obawy miałabym chyba zawsze.

Tylko nie wiem, czy dobrze kombinujemy z tą folią.

Wodę będę wyciągać za pomocą pompy umieszczonej w plastikowym wiaderku z dziurami po bokach, by nie uszkodzić folii.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

Ja pompuję pompą hydroforową. Do środka zbiornika mam wpuszczony tylko wąż ssawny z koszem, a pompa stoi na górze.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

Pytanie o szczelność tego szamba. Piszesz coś o kręgach więc mam obawy.
Jeśli było szczelne to folia jest niepotrzebna, warto tylko dobrze oczyścić a jeśli było nieszczelne to sama folia nie pomoże.

U mojej teściowej w domu zbudowanym w latach 90 szamba z kręgów były tak szczelne że jak przychodził wysoki poziom wody gruntowej a szambo było akurat wybrane to było widać jak woda wybija ze ścian i podłogi szamba. Zresztą podobne szamba mieli sąsiedzi.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Zbiornik na wodę do ogrodu z byłego szamba?

Post »

brodus jest tak jak piszesz. Szambo było z kręgów, nieszczelne. Był też dodatkowy zbiornik i z niego wyprowadzone sączki na ogród pod drzewa (eco system jakiś.. ja się tam nie znam na tym, działało, ale i tak się podpięliśmy do sieci).
Pomysł z izolowaniem folią spalił na panewce. Nie będziemy się bawić z robieniem zbiornika na wodę do podlewania z b.szamba. Złożyliśmy wniosek o dodatkowy licznik na wodę na ogród.
Na tę chwilę postawiłam beczkę pod rynnę z małego dachu i jestem zaskoczona ilością napływającej wody. Mało padało, a pół beczki wody jest. :)

Jestem zdania, że kto pyta nie błądzi ;) nawet jak pomysły czasem są głupie ;)
pozdrawiam wszystkich :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”