Duże murowane donice - automatyczne nawadnianie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
darekas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 lis 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Duże murowane donice - automatyczne nawadnianie

Post »

Mam duże wymurowane donice. 

Kiedyś chciałbym tam mięć automatyczne nawadnianie. Kiedy to będzie nie wiem 

Teraz muszę zasypać taras a ja nie wiem jaki przekrój i jaki rodzaj rury do nawadniania zastosować

Wpadłem na taki pomysł żeby z rury kanalizacyjnej fi 50 zostawić przepusty tak jak na szkicu rysunku.

Czy przez taki przepust z rury kanalizacyjnej uda mi się kiedyś przeciągnąć rurę do nawadniania. 

Jaki przekrój rury do nawadniania wystarczy czy fi 20 będzie OK np pod nawadnianie kropelkowe.

Czy taka rura do nawadniania nie załamanie się i zamknie światło przepływu przy takim przesuwaniu przez

przepust z rury kanalizacyjnej fi 50


Co tym sądzicie


Obrazek
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Duże murowane donice - automatyczne nawadnianie

Post »

Zastosowanie np.takich kolanek umożliwi poprowadzenie rur. Można zastosować również skrętne. To jest przykład. Wybór jest duży sklepach. https://lidia.pl/ksztaltki-pe/2378-kola ... 40019.html . Średnica rur jest zależna od długości linii. W sklepie fachowcy pewnie doradzą.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Duże murowane donice - automatyczne nawadnianie

Post »

Jak rura będzie w przepuście to jak chcesz zrobić kolanka?
Trzy rury 20 mm w przepuście 50? Kiepsko to widzę.
Na początek zrób odpływy przy dnie tych "donic" bo po pierwszej ulewie będziesz miał basen a nie donicę.
Po co aż trzy rury? Nie wystarczy jedna i trójniki? Robisz instalację z rury PCV wzmocnionej (taka warstwa folii metalowej w ściance rury), łączonej na gorąco (żadnego klejenia ! po pierwszym mrozie puszczą wszystkie złącza). Rura pozioma fi 20, odgałęzienia (piony) jakieś fi 15 zakończone kranem. Rurki w tarasie po prostu. I uwaga! W najniższym punkcie instalacji trójnik i kranik do spuszczania wody na zimę. Wszelkie prowizorki typu przepust (a resztę kiedyś tam się zrobi) nie mają za grosz sensu. Szczególnie przy instalacjach hydraulicznych. Łamany przepust to świetna metoda na przedwczesną siwiznę.
darekas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 lis 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Duże murowane donice - automatyczne nawadnianie

Post »

Donice nie mają dna betonowego to raczej nie powinienem się obawiać potopu.

A co myślcie o takiej rurze
Rura PE PE100 SDR11 20 x 2,0 PN16 do wody

Wejdę taką rurą do donicy i zostawię na lepsze czasy i kiedyś podłączę jakiś rodzaj nawodnienia.

Co o tym sądzicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”