Dogrzewanie podłoża,ziemi,roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dogrzewanie podłoża,ziemi,roślin

Post »

Noszę się zamiarem zbudowania niedużej szklarenki około 7m2 i czy warto inwestować w ogrzewanie elektryczne?, chodzi o zapewnienie minimum temperatury na czas ochłodzenia. Czy ktoś to przerabiał? :?:
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

A zastanów się może nad pociągnięciem specjalnie ocieplonej rury pod ziemią z ogrzewaniem centralnym. Dla takiej szklarni jeden grzejnik wystarczyłby spokojnie. Moim zdaniem tak byłoby najlepiej bo wiadomo jak pną się do góry ceny prądu. Aha wtedy musisz mieć w systemie pompę wodną(myślę, że masz) aby ciepła woda doszła do szklarni. Pomyśl nad tym.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Kiedyś dogrzewaliśmy szkalrnie piecem żeliwnym wstawionym do wnętrza. Szklarnia miała 22m2.
Lepiej zrób tak jak sugeruje Roman.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

bigaczzz pisze:A zastanów się może nad pociągnięciem specjalnie ocieplonej rury pod ziemią z ogrzewaniem centralnym.
Nie było by problemu, gdyby było blisko domu, ale w moim przypadku odległość jedno od drugiego to 30 metrów przemawia za kablem i dogrzewanie przez koniec marca - kwiecień. :)
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

No to rzeczywiście jest problem, bo pociągnięcie tak długiej rury spowodowałoby obniżenie temperatur w całym domu...
http://www.glamox.com.pl/grzej.html na samym końcu tab4elki jest coś co może Cię zainteresować. Energooszczędny grzejnik do pomieszczeń o wysokiej wilgotności z termostatem, bez którego ani rusz, a tak ustawisz temperaturę jaką chcesz aby kaloryfer utrzymywał i masz. Myślę że 400 Watów spokojnie by wystarczyło aby ogrzać Twoją szklarnię. Moim zdaniem najlepszy kompromis.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki za pomoc, chociaż bardziej interesuje mnie umieszczenie czegoś w podłożu jak kable lub maty grzewcze, instalowanie rurek w podłożu i podgrzewacz wody wydaje mi się najbardziej nie ekonomiczne. Szukam dalej pomysłu. :)
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Instalowanie ogrzewanie używanego w domach (zwanego podpodłogowym) w gruncie praktycznie mija się z celem. Takie raczej przyczyniłoby się do szybkiego wysuszania ziemi przykrywającej matę/rurki. Nie ogrzałoby też zbytnio szklarni, bo szklarnie jak się domyślam jest jedynie postawiona na gruncie i ziemia spoza niej skutecznie by chłodziła to co wspomniane przez Ciebie urządzenie ogrzały. Nie wiem czy chcesz mieć wsadzone coś w ziemi, ale przez ogrzewanie jakie chciałbyś mieć nie mógłbyś niczego sadzić. Myślę, że jeśli ogrzewanie centralne nie może "wypalić" to zainstalowanie małego grzejnika elektrycznego jest najlepszym wyborem...
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Dogrzewanie roślin

Post »

Planuję w przyszłym roku wykonać osłonę na jedno drzewko na zimę. Osłona wykonana będzie z drewnianych nadstawek paletowych, takich zakładanych jedna na drugą. Wysokość ok 1,8 m. Ściany dodatkowo wyłożę od środka jakimś materiałem izolacyjnym. Powstanie więc skrzynia o wymiarach podstawy 1,2m x 0,8m . Chciałbym ją jednak jakoś dogrzać w razie większych mrozów. Pytanie może głupie, ale zacząłem się zastanawiać, czy wkopanie pionowej rury PCV (np średnicy 160 mm) w ziemię na głębokość poniżej strefy przemarzania podniosło by temperaturę wewnątrz tej skrzyni? Czy rura powinna być jednak izolowana (dwuścienna z materiałem izolacyjnym w środku pomiędzy ściankami? Czy jednak to głupi pomysł ?
Pozdrawiam
Tomek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Dogrzewanie podłoża,ziemi,roślin

Post »

Trzeba się na coś zdecydować. Tunel foliowy przyśpiesza wegetację o 2,3 tygodnie, a uprawa jest w ziemi. Wszystko zależy od słońca; podgrzewanie powietrza niewiele da. Szklarnia umożliwia uprawę nawet w zimie, ale uprawa jest w pojemnikach na podwyższeniu + lampy ksenonowe + centralne ogrzewanie. Próby zrobienia szklarni z tunelu foliowego są beznadziejnym pomysłem. Owszem, chwilowe podgrzanie tunelu z powodu wyskoku przymrozka - to ma sens.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”