Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
wnukol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 mar 2008, o 13:28

Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Witam! jestem tu nowy -od kilku dni poszukujemy porad w sprawie studni na działce we Wrocławiu. Mamy działkę którą nam miasto za rok, może dwa, może pięć zabierze pod inwestycje i chcielibyśmy się nią nacieszyć z naszą malutką córeczką. Niestety nie ma na niej studni. Nie chcielibyśmy wyrzucić tysiąca złotych na wywiercenie przez fachowca studni (około 12-13 m).

Czy ktoś może mógłby coś poradzić?

Jedyna koncepcja to może pociągnięcie pod ziemią rury od studni sąsiada (jakby się zgodził - za opłatą np.100 zł) i założenie samej pompy u siebie... Nie wiem, czy to w ogóle możliwe.. tak po prostu trójnikiem pójść w poprzek jego działki i kolanikiem do góry +kołnierz i pompa...

czy to możliwe?

pozdrawiam!
danwaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lut 2008, o 00:28
Lokalizacja: Wawa

Post »

nie polecam montażu w takiej sytuacji abisynki. Namęczysz się niemiłosiernie próbując zaciągnąć wodę na większą odległość.
Kup zamiast tego zwykłą małą pompkę napowierzchniową, zabezpiecz ją u siebie przed wilgocią, podłącz tak jak chciałeś systemem rur od sąsiada (nie zapomnij o zaworze zwrotnym by woda się nie cofała) i masz wodę. Oczywiście jeżeli masz prąd na działce.
pzdr
wnukol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 mar 2008, o 13:28

Post »

dziękuje bardzo za odpowiedź... niestety prądu też nie mamy :? (ale chyba zainwestujemy w prąd) i byłaby to koncepcja godna rozważenia... :roll:

pozdrawiam
Jana
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 lut 2008, o 10:48
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moja działka we Wrocławiu również jest bez prądu i wodociągu. Wiercona studnia ma 8,5 m głębokości i jest na mało wydajnej żylewody.Na wiadro muszę "uderzyć" pompą 20 do 25 razy a po 10 wiadrach około 2 godzin czekania na napłynięcie znów wody. Ale i tak taka studnia lepsza niż "pożyczanie" wody od sąsiadów, gdzie też z wodą nie najlepiej. Ale trochę ratuję się wodą deszczową . Beczka plastikowa po jakichś artykułach spożywczych, tłustych.Toroślinkom nie przeszkadza. Pozdrawiam Jana
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Proszę Was o informację, na temat montażu abisynki. Mam studnię o głębokości ok. 5 m. Do źródła prądu ponad 50m. Do tej pory wyciągałam wodę wiadrem na sznurku. Chciałabym zamontować abisynkę, ale co jeszcze trzeba mieć poza samą pompą i gdzie to można kupić.
Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Danio pisze:Proszę Was o informację, na temat montażu abisynki. Mam studnię o głębokości ok. 5 m. Do źródła prądu ponad 50m. Do tej pory wyciągałam wodę wiadrem na sznurku. Chciałabym zamontować abisynkę, ale co jeszcze trzeba mieć poza samą pompą i gdzie to można kupić.
Dorota

Generalnie możesz kupić wszystko w supermarkecie. Masz 5m tak wiec abisynka starczy, możesz nią wyciągać wodę do głębokości 8,5 .
franka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lip 2007, o 21:17

Abisynka - wymiana uszczelki tłoka.

Post »

Mam na działce ręczną pompę abisynkę - prawie nieużytkowaną przez wiele lat. Chciałabym ją uruchomić ze względu na kłopoty z wodą z ujęcia działkowego - limity, kiepskie ciśnienie. Okazało się,że uszczelka tłoka jest do wymiany.
Mam pytanie - jak się do tego zabrać? Uszczelka kupiona :D i to tyle :roll:
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Pożycz kpl. kluczy ( pewnie rozmiary 17,19 - ale weź też inne ...)

http://www.lfp.com.pl/pl/pdf/katalog/a.pdf


Odkręć dźwignię ( 4) od rączki ( 3), a potem korpus ( 8 ) od siedliska ( 9)

Tłok (5) wraz z dźwignią wysuniesz z korpusu.

Natłoczka ( 7) czyli po ludzku uszczelka chyba jest dodatkowo dociskana do tłoka śrubą z dużą podkładką ( chyba ...).

Jeżeli faktycznie jest ta śruba, to do unieruchomienia tłoka i odkręcenia przyrdzewiałej śruby przyda się imadło lub "żabka" hydrauliczna...

Powodzenia !

Ps. Jeżeli pompa bardzo długo była nie używana, to warto z rdzy dokładnie oczyścić wewnętrzną część korpusu pompy - bez tego nowa uszczelka szybko sie zniszczy...
franka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lip 2007, o 21:17

Post »

Dziękuję serdecznie :D Mam nadzieję,że się uda ;:333
sequential
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2009, o 12:36

Post »

Witam serdecznie, pierwszy post..

Odrazu także pierwsze pytanie dotyczące funkcjonowania na działce.

Ostatnio miałem niestety niemiła niespodzianke, pompa siadla.
Wszystko rozkrecone, dokladnie zakonserwowane, jedynie nie podobające mi się zawory zwrotne przy tłokach (pompa 2 tłokowa).
Pompa pompuje wode, ale nie podnosi wysoko, poniewaz zwyczajnie zawory zwrotne nie dziala od pompy...

Tutaj pytanie, czy jest dobrym rozwiazaniem ominiecie tych zaworów od pompy i przy odwiercie (mam studnie wiercona, jedynie rura wystająca), zamontowac zawór zwrotny i jeżeli mozna to JAKI POLECACIE?

Proszę o odpowiedzi.

Dopisze jeszcze, posiadam pompe LILA
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Pompa kulowa - abisynka

Post »

Moi drodzy gdzie zdobędę takowa pompę jak w temacie czy pompę kulową typu abisynka, chodzi o taką do której podłączyć można wąż ogrodowy i można podlewać grządki...
Byłem z kilku sklepach w moim mieście z pompami, są zwykłe abisynki, kulowych nie ma, człowiek w sklepie twierdzi że przestali je produkować, lecz na wielu działkach je spotykam.
Może ktoś z Was może pomóc ?
regulamin
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pompa kulowa - abisynka

Post »

prosze uprzejmie
abisynka z kula sztuk "raz"
http://www.omnigena.pl/index.php?action ... ion_id=128
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pompa kulowa - abisynka

Post »

MCHADAJ pisze:prosze uprzejmie
abisynka z kula sztuk "raz"
http://www.omnigena.pl/index.php?action ... ion_id=128
znalazłem to wcześniej ale kwota 1050zł jest kwotą z kosmosu
jeszcze jakiś czas temu pamiętam były koło 300zł
zwykła abisynka to wydatek 130-150zł

może ktoś u siebie w mieście widział ?
regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”