Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
john_clock
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2009, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Halinów

Abisynka - dwie pompy - ręczna i elektryczna

Post »

Szanowni Państwo, proszę o poradę doświadczonych w użytkowaniu instalacji wodnych.

Mam obecnie na działce studnię abisynkę z pompą ręczną (pierwsza część rysunku). Rury mają średnicę 5/4".
Chciałbym rozszerzyć "instalację" o pompę elektryczną ssącą (właściwie zestaw hydroforowy), zostawiając sobie możliwość codziennego korzystania ze starej pompy ręcznej. Swoją wizję narysowałem na drugiej części. Pompa elektryczna ma wbudowany zawór zwrotny i przyłącze 1". Teraz mam kilka pytań.
1. Czy taki układ będzie działać? Pompa elektryczna nie będzie się zapowietrzać?
2. W którym miejscu najkorzystniej zainstalować redukcję? Zaraz za trójnikiem, czy tuż przed pompą?
3. Jakie położenie pompy elektrycznej będzie lepsze? Na wysokości trójnika, poniżej, jak najniżej?
4. Może mają Państwo jakieś inne propozycje?

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Abisynka - dwie pompy - ręczna i elektryczna

Post »

ja się podczepiam do pytania. Właśnie jestem na podobnym etapie i rozważam identyczną sytuację.
dodam pytanie:
Jeżeli pompa ma zawór zwrotny to czy muszą być dwa dodatkowe jak na rysunku u kolegi, czy wystarczy jeden przed abisynką?
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
cris6
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2015, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Abisynka odległosc od domu

Post »

Jaka może być minimalna odległość od fundamentu domu studni abisynki szpic wbijany 2 cale na 7 metrów. próbny odwiert pokazał wodę na 4,5 metra. Czy mogę taki szpic wbić np metr dwa od fundamentu ? gdzie każdy metr jest ważny ( pompa zasysa do 8 metrów )
Mam idealne miejsce tak aby koło domu zrobić abisynkę a pompę wraz z hydroforem schować w garażu gdzie mam już wyprowadzoną instalację wodną na ogród. Studnia ta ma być tylko do podlewania ogrodu
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Jak chcesz to zadzwoń do twojego starostwa powiatowego do wydziału geodezji. Tam Ci powiedzą wszystko o wymiarach. Inna sprawa czy jest sens tam dzwonić ? No chyba że zależy ci na informacji stricte technicznej, to powiem szczerze, że moim zdaniem, to nie powinno mieć znaczenia. Woda jest dużo głębiej niż fundamenty. Tylko wiesz jakie masz źródełko ? tzn czy nie masz jakiegoś napiętego źródła, które po przewierceniu wywali Ci wodę na podwórko przez odwiert?
:)
cris6
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2015, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

No dobrze wywiercone 4 metry od fundamentu garażu. Mam kolejne pytanie szpic będzie wbity na 6,5 metrach. Sam szpic 2 cale ma 2 metry do tego dochodzą rury ocynkowane 2 calowe i planuję je zakończyć metr pod ziemią kolankiem aby przejść na rurę do wody tą niebieską. Mam pytanie czy zmieniać średnicę rury niebieskiej na mniejszą ? rura ta będzie 4 metry poziome w ziemi zakopana na głębokości 1 metr i wchodzić po ścianie do garażu i tu też problem ponieważ w zimie będzie pod styropianem ok 40 cm nad powierzchnią ziemi i gdzie teraz zamontować zawór zwrotny ? Rura docelowa ma wejść do garażu gdzie ma być pompa z hydroforem
Czy zawór zwrotny robić pod ziemią na łączeniu rur ocynkowanej z tą do wody niebieską czy przy pompie w garażu ?
cris6
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2015, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

No i mam problem. Szpic 2 cale wraz z rurami 5 sztuk po metrze z mufami został wkręcony na głębokość 7,5 metra. Lustro wody jest 4 metry poniżej gruntu w róże jest ok 3,5 metra wody. Czytałem na necie aby nie montować zaworu zwrotnego na dole bo w razie awarii będziemy mieć mega problem ale ja już go mam teraz. Rury żeliwne ocynkowane zakończone są kolankiem na głębokości ok 0,5 metra i i przechodzą na rurę PE 1 i 1/2 potem po ścianie elewacji ok 1 metr go garażu. Dalej chciałem zamontować zawór zwrotny 2 cale bo taki posiadam i pompę z hydroforem IBO AJ 50/60 1100W zbiornik 50L 60 l/min. Pompy jeszcze nie podłączyłem bo jedzie do mnie ale mam problem ponieważ nie da się zalać takiej rury ponieważ nie ma zaworu zwrotnego na dole. Wkładam węza mogę lać godzinę i nic.
Bardzo proszę o pomoc czy pompa sama to pociągnie ? Czy może zamontować zawór zwrotny gdzie na rurze poniżej gruntu mogę ze 2 metry wykopać i się tam dostać ale w razie awarii taki zawór będzie pod kostka brukową :( i czy to coś da ? jak będzie np dwa mery nad lustrem wody w rurze 2 cale
Bardzo proszę o pomoc bo raczej ciężko tu o odpowiedz
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prosba o porade przy kopaniu studni rurowej

Post »

Witam wszystkich, to moj pierwszy temat. :)

Wziąłem się za kopanie/wiercenie dziury która miała być studnią. Bez żadnego przygotowania kupiłem rury kanalizacyjne fi-160 7m i zacząłem niestety nie do końca wyszło. Owszem dokopałem sie do wody (lustro utrzymuje sie na głębokości około 2.5m rury udało mi sie zapuścić na głębokość 4.5m. Niestety juz wiem żę popełniłem wiele błędów. Pierwszy odcinek rury ponacinałem brzeszczotem na wysokość około 1m (takie ala skrzela przez które wlatuje woda do rury) dno rury oczywiście wolne wyciągałem urobek. Nie zabezpieczyłem w żaden sposób tych nacięć i wpada mi przez nie piach do rury i zamula.

Poczytałem trochę forum dowiedziałem sie co nieco i pisze do was

Woda ma być tylko do podlewania ogrodu, może czasami mycia auta i dla psa
Teren to stare koryto rzeki
rodzaj gruntu na powierzchni około pół metra czarna torfowo-piaszczysta gleba pod nią piach, początkowo taki czerwonawy brudny a od metra drobniutki jasno zielonkawy czasami biały drobny jak mąka prawie. zbity twardy.

Tyle ile mogłem wkopałem sie szpadlem jak doszedłem do pierwszej wody kopanie przestało być możliwe to piasek nachodził z boków i zasypywał dołek, tak jak na plaży jak kopiecie dół. do momentu natrafienia na wodę idzie dobrze wszystko sie trzyma a od momentu wody zaczyna sie zapadać.

wyciągnąłem juz z tej ala-studni około 10m3 wody ale zaraz będę miał urlop i chce poprawić to co żle zrobiłem, oceńcie czy ma to szanse

Nowy plan:
Chce kupić rury PCV 200 lub jak wystarczy kasy to 315, odcinki po 2m grubość ścianki największa z możliwych dostępnych w moim sklepie (5,9mm)
Mam kupiona juz siatkę studniarska SP 14
Zrobiłem dwie szlamówki jedna z rury fi-140 druga fi-90
mam zorganizowane rusztowanie 4m wysokości, bloczki, linki, haki, szakle
i zapał do roboty

Chce wyciągnąć jakoś ta pierwsza rure PCV 160 króra jest wsadzona w ziemi 4,5m i w tym samym miejscu napić od nowa rury większej średnicy. - czy jest to dobry pomysł można w tym samym drążyć drugi raz?

Nową rure chce ponawiercać na pierwszym odcinku 2m wiertłem 10 lub 15 mm na całą powierzchnie rury położyć klej do pcv i przykleić sietke, potem zabezpieczyć na dole i na górze dodatkowo jeszcze siatkę taśmą żeby cie nie podrywała i zrobić oplot krzyżowy z żyłki po wierzchu siatki. Zrobi sie filtr.
Tak przygotowaną rurę chce bezpośrednio wsunąć w ziemie.

na dole jako pierwszy element chciałem dać mufę do łączenia rur pcv aby poszerzyć średnicę otworu w jakim będzie osadzać sie rura. Może lekko ją rozpłaszczę na dole żeby zrobić jeszcze troche miejsca - jak myślicie wyjdzie to

Mam nadzieje że tarcie siatki o brzegi wykopu i piasek nie oderwą jej. Myślicie ze to sie uda.
Na koniec jak osiągne mój cel, 10m na dno chce wrzucić bentonit zeby zabezpieczyć dno przed podnoszeniem sie.

Proszę o opinie, uwagi, porady

jeszcze nie zacząłem drugiego etapu, plan działania może ulec zmianie dzięki waszej pomocy

Pozdrawiam
Marcin
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Prosba o porade przy kopaniu studni rurowej

Post »

Nie ma sensu kupowania większej rury. Prawie nie zwiększy to wydajności. :) bardziej bym zwracał uwagę na głębokość studni :)
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prosba o porade przy kopaniu studni rurowej

Post »

Większa srednica to wieksza rezerwa wody w rurze. Dłużej by mi pompa pracowala za jednym pociagnieciem, potem przerwa na uzupelnienie wody w studni, i kolejny cykl pompowania. Dlatego planuje wieksza srednice, boje sie ze wlasnymi silami nie dam rady glebiej zejsc.

Takie mam obawy. Mam burze mysli :p
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Prosba o porade przy kopaniu studni rurowej

Post »

Z większą średnicą będziesz się miał bardzo ciężko dokopać do wód gruntowych :( a wiesz na ile metrów jest woda głębinowa ?
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

nie mam pojecia na jakiej glebokosci sa wody glebinowe, okolice dobrej szczecinskiej, wioska Grzepnica - taki koniec swiata, rejony zalewu szczecinskiego. , wody gruntowe sa juz od 2,5m

moze ktos ma mapke jakas :)

to zostane przy tej srednicy 160, tylko troche przerobie rure, zaloze filtracyjan siatke, szlamowke mam fi-140 bedzie szybko szlo.

http://mapa.kzgw.gov.pl czy na tej macce cos mozna wyczytac?
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Ty chcesz bez rury osłonowej kopać ? W trochę to wątpię, bo siatka z pewnością się przesunie.
Mar_D84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 cze 2016, o 03:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia abisynka czyli bez prądu( linki do budowy od podstaw)

Post »

Tak, chcialem bez rury osłonowej. Myslisz ze to sie nie uda.

Wiec musze dac rurę osłonową 200 wkopac tyle ile dam rade i w to rura filtracyjna 160 zamkniera na dole z siatka. Obsypac szczeline pomiedzy rurami zeirkiem i potem podnieść rure oslonową fo gory o wysokosc filtra zeby on byl w gruncie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”