Przydomowa hodowla kur cz.3

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

I jak na nie polować? Śrutówką? heh... to nie gołębie co pojawię się na widoku fruuu stadem uciekaja. Zniknę na 15 minut za altaną, podchodzę do zagrody znów stado i fruuu całą gromadą ku niebu. A w ogóle śrutówka to raczej nie zabije tylko skaleczy mi się wydaje.

Mam pytanie z innej beczki. Czy ktoś z działkowców hodujący kury w swoim mieście próbował przechowywać u kogoś kury zimą? Jakoś tak szkoda mi je w łeb od razu w tym roku, nie powiem młode to nioski w czerwcu nieść zaczęły dałbym im pożyć jeszcze sezon a i jajka miał znów od przyszłej wiosny... Na wsi nie ma problemu, ktoś ma ogród też nie ma problemu, ktoś ma znajomego co hoduje kury całorocznie tez nie ma problemu, a tacy jak ja mają ale może nie jestem sam w takiej sytuacji? :wit Ktoś coś.. ?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

W Polsce nie polować bez odpowiednich papierów bo inaczej życie zza krat. Anglicy polują na gołębie (głównie grzywacze) z wiatrówek, Amerykanie podobnie. Tylko trafienie musi być w 'killzone' bo inaczej okaleczony ptak zdycha w cierpieniu.
U nas nie wiem czy cukrówki są łowne, na grzywacze się poluję z bronią śrutową (ale śrutu leci kilkadziesiąt sztuk), oczywiście wymagane jest odpowiednie pozwolenie.
Żartowałem po prostu, ale wyjaśniam bo widzę że wziąłeś na poważnie :)

Pierwsze kury miałem na działce u rodziców, w mieście. Normalnie zimowały, chyba że akurat okoliczne pijaczki potrzebowały coś do gara lub na flaszkę.
Ja bym nie przyjął cudzych kur ze względu na ew. choroby i pasożyty.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Poważnie jak poważnie... Pół żartem pół serio bym powiedział. Śrutówką nie mając doświadczenia to bym nie próbował bo dokładnie wyobraźnia mi powiedziała że to okaleczanie zwierząt tak jak napisałem z resztą. :)

Co do gołębi - Po mieście chodził u nas swego czasu dziwak który łapał gołębie i ukręcał im łby po czym wkładał pod sweter i tak się żywił latami. Ciekawe czemu on nie miał życia zza krat ;:306 Inna sprawa moi dziadkowie, rodzice nawet też bardzo dobrze pamiętają smak rosołu z młodych gołębi. Ciekawe od kiedy te przepisy są tak restrykcyjne? Bo nie sądzę żeby mieli zaświadczenia. A może na wsi można a w mieście nie? ;:124 Gołębi przecież wszędzie tyle, kolców na parapetach tyle, JESTEM_ WULGARNY /-NA wokoło tyle... osiedla na których nie było ich tam nigdy, bo za dziecka pamiętam, obecnie teraz gołębi wokoło tam tyle!! Powinni płacić tym co polują na nie, a nie kary wymyślać albo kazać płacić za zezwolenia. Co to ma być? Przecież to nie sarenki, zajence... Toż to plaga gołębia i siedlisko zarazków!
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Wariat czyli osoba niepoczytalna może więcej, zrób sobie żółte/zielone papiery i naprzód :P
Te przepisy są restrykcyjne od wieków, dawniej tylko bogaci ludzie mieli ziemię i prawo do polowań (za polowanie na zwierzynę pana była chłosta albo stryczek zależy gdzie i kiedy, no i leśniczy/łowczy mógł odstrzelić będą w prawie), później wyłącznie członkowie PZŁ, obecnie trzeba mieć pozwolenie, ale nie ma obowiązku być członkiem (inna rzecz czy wtedy znajdziesz w RP miejsce do polowania bo monopol na dzierżawę obwodów łowieckich ma PZŁ - takie państwo w państwie).
Do dziś się jada młode gołębie i nikt Ci nic złego nie zrobi jak sobie wyhodujesz i zrosolisz gołąbka. Nawet gdzieś koło Proszowic postawili jakiś gołębnik pokazowy, w którym miał się odbywać chów rzeźny odmiany "Ryś" (jeśli dobrze pamiętam). Jakaś kasa z UE na dywersyfikację czy innowację - nie wiem. Nie jestem gołębiarzem, ale znajomek twierdzi że to ściema bo Rysie wyginęły i teraz jakieś małe tam hodują. Tak czy siak, możesz sobie wyhodować gołębia czy bażanta łownego i go zjeść. Ale jeśli podniesiesz rękę na dzikie zwierzaki to władza Ci tą rękę utnie ;-) A w każdym razie może posadzić chyba do 2 lat, nałożyć karę finansową, a jak dzierżawca rozumny to jeszcze odszkodowanie policzone wg schematu "odtworzenia i ochrony nim powróci stan z przed kłusowania". Ryba może kosztować setki jeśli nie tysiące za kg, o zwierzakach biegających wolę nie myśleć.
Oczywiście kłusownictwo ciągle istnieje, jak miałem czas na ryby to często z rzeki wyciągałem "sznury", a na brzegu ciąłem wnyki.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Głupio to zabrzmi, ale na nioskach to się nie znam...Ubijam powoli nie niosące się Leghorny i mają w środku grupę jajeczek na przyszłość, to ok. Ale żółtka dobrych kur są duże, zawsze ok 5szt lub też jajo przed zniesieniem sobie tkwi. Jeśli są tylko drobniutkie to pewnie nie prędko wyjdą na świat? Może wiosną, czy nie wiadomo kiedy? Zastanawiam się czy zlikwidować pozostałe 10 niosek. No a starsze kurki ładne wstępne jajka w środku, ale jakiś mięśniak, albo dziwne przypadki, to któraś kuleje, kogutków nadmiar, wiadomo, jesień to dla mnie czas rosołowania ;:173 dziś serowa z grzankami ;:138
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

No cóż, moje pseudo Leghorny to Tetry, które zostały stworzone do kurników zamkniętych i temperatury stałej 18stopni dlatego się nie niosą. Zostawię kilka najdorodniejszych ale chciałabym je odróżnić od reszty białych kur. Czy ktoś się orientuje jaki rozmiar obrączki mają standardowe półroczne Rossy? Mogę ew. założyć im różowe kokardki lub psiknąć pod kuper różowym sprayem ;:173 zaopatrzyłam się w 10 sztuk kur zaszczepionych na Wszystko...
Dziś rosół. Jutro pomidorowa ;:306
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

W sklepach w budowlano instalacyjnych można kupić trytytki kolorowe. Jak dla mnie świetnie nadają się do znakowania drobiu. Można co roku nawet dołożyć jedną opaskę i wiesz ile kura ma lat. Jak jakaś wymaga obserwacji to inny kolor na nóżkę i już jej z oczu nie zgubisz :wink:
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Świetny sposób...na pewno znajdę w skarbach garażowych. Dzięki ;:180
A tymczasem może ktoś się zna na brahmach i podpowie płeć tego jastrzebiastego dziwoląga?
https://youtu.be/LwGRPDFPNYI
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Znawcą nie jestem, ale moim zdaniem to kogut.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

KochinyAndzi wg mnie to też kogutek. Moim sposobem to takie podrostki rozróżniam po piórach na grzbiecie. Kogutki mają je dłuższe i chudsze, takie spływające prawie jak na szyi. Kurki mają je krótsze i szersze.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Dzięki wielkie! No to kogut. Ok. Chude to czytałam, że są ale to raczej braki w upierzeniu. Wzrost ma niesamowity w porównaniu do kochinow...liczę że trochę pójdzie w szerz ;:173
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

Brahmy w porównaniu z Kochinami Olbrzymami to raczej są długonogie :D Długo nabiera ciałka :D
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Przydomowa hodowla kur cz.3

Post »

A do tego to taki balaganiarz rozrzuca żarcie na boki bo szuka lepszego...ze wzgledu na wichurę siedzą zamknięte. Imię dostał Dinuś bo mi bardzo Dinozaura przypomina, ale żywot będzie jednak miał krótki, pozostaję wierna Kochinom. Zobaczę co wyrośnie z dziewczynek i jakieś stadko się utworzy. Na razie wszystkie razem z nowymi 10 nioskami udało się upchnąć do kurnika ;:138 Zauważyłam, że przychodzi taki moment kiedy koguty przestają zwracać na siebie uwagę i można je połączyć, jakby się przełączają na letarg zimowy, a u Kochinów ewidentnie na JEDZONKO...
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”