MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie rudych nie ma już ze 3 tygodnie. Miesierek miałem 16 kokonów zostały dwa ale nie widać dorosłych by się koło rurek kręciły :/
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Kilka tygodni przestoju , u mnie już po murarkach od tygodnia nic ,zero ruchu jakiegokolwiek .Wszystko jest w tym roku jakoś z 2 tyg . W tamtym roku jeszcze niedobitki latały w połowie czerwca nawet później . W tym roku już wszystko padło , swoją drogą dużo pracy miały bo wiosna sucha więc non stop latały jak szalone . Teraz do jesieni i sezon na kokony się zacznie hahha
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Po miesiącu mam pierwszego lokatora w mojej puszce.W jednym z otworków zadomowiło się coś.Otworek jest czymś zapełniony ale ja laik nie umiem tego nazwać.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zdjęcie, dokładny opis nie wchodzi w grę?
anz_anz
50p
50p
Posty: 92
Od: 22 lut 2016, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Hejka w ten afrykański czas ;:3
u mnie ostatnich 5 murarek lata resztkami sił. Jedna jest tak duża i owłosiona jeszcze jakby się wczoraj wygryzła. Kilka sztuk ogrodowych było tak małych, że zajmowały rurki 4 i mniej mm, które miałem dla nożycówek i innych drobniejszych lokatorów. Z tego co kojarzę koledzy też pisali o mikroogrodowych? Większość ogrodowych to jakby po byku ;:oj
Nożycówki kaput już od jakichś 2 tygodni. Ledwo odbudowały zeszłoroczny stan.
Od 2 tygodni kręcą się osmia adunca, ok 5-6 szt. Pięknie znoszą ciemnofioletowy pyłek.
Latają zamorki, Auplopus carbonarius, i takie długie zamorki (chude i dłuższe, ok 2 razy co zamorek) znoszą one sparaliżowane pająki z ogryzionymi kończynami. Również kilka os. te ostatnie zabudowały dwie rurki zielonym przeżutym materiałem i trzy rurki, takim białym, lekkim, puszystym "czymś" podobnym ni to do styropianu ni to do włosków roślinnych. Co do tych ostatnich rurek to nie mam pewności, że zalepiły je osy.

W tym roku znikome ilości pyłkówki, było kilkanaście może sztuk, łatwo sobie z nimi poradziłem. Teraz pojawiło się sporo Antrax, oraz tych małych, czarnych 4 mm, z pokładełkiem. Złotolitki w 3 rozmiarach i kolorach. Pojedyncze sztuki z rodziny saphyga.

Na nożycówkach dostrzegłem spore ilości roztoczy. zastanawiam się ile lat nożycówki powinny zasiedlać to samo gniazdo, żeby cokolwiek z niego wychodziło? Kilka rurek nożycówki w ogóle nie wygryzionych.

A jak tam ruch przy Waszych domkach?
Pozdr.
Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las :)
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Hej anz_anz!
U mnie ogrodowe jeszcze latają, mało ich, ale są. Chelostoma florisomne jest chyba w szczycie sezonu. Sporo ich i murują kolejne rurki. Już zrobiły 100% przyrostu, a sezon na nie jeszcze się nie skończył. Od paru dni lata dużo samców Chelostoma rapunculi, robią straszny bałagan przy chatce. Łapią wszystko co się pojawi w okolicy. Czekam na samice, a ich jeszcze nie widać. Osmia caerulescens też lata, ale nie wiem czy odbuduje stan z ubiegłego roku. Jest albo trudna w hodowli , albo ja popełniam błędy. Jeszcze coś tam lata z pszczół-kilka gatunków, ale do oznaczenia. Zaczęły pojawiać się przy rurkach samce Megachile. Może w końcu coś uda się ustrzelić z nich na dłużej.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie latają prawie same miodne i trzmiele. Jakiś czas temu widziałam nożycówkę (chyba) przy pracy. No miło było patrzeć, taka była zarobiona. Ale w rurkach nic nowego się nie osiedla. Wygryzło się coś z bambusowej, której nie rozłupałam, ale przy uliku bezruch. :(
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie pracują w nawierconych otworach tylko osy ,a po działce miodne i trzmiele.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dalej latają nożycówki i zaklejają rurki. Będę musiał pozaznaczać, które trzcinki są przez nie zajęte, bo jak wyschną będzie trudno odróżnić ich gniazda od gniazd oso-grzebaczy. Strasznie dużo tych oso-grzebaczy w tym roku lata. Wiosną wywiozłem bardzo daleko kilkaset rurek zajętych przez oso-grzebacze, a mimo to jest ich zdecydowanie więcej niż z zeszłym roku.
Zaczynają wygryzać się wałczatki, ale jeszcze nie widać samic przy chatce.
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

w niezajętych rurkach trzcinowych postanowiły założyć u mnie swoje gniazda makatki zbójnice i to od razu 2 samiczki. Niewiele jak na kilkanaście latających po kwiatkach, ale... "nie od razu Kraków zbudowano"- jak mówi przysłowie, więc czekam na kolejne pszczółki. A poza tym, to mam jeszcze sporo latającej drobnicy, którą ciężko zidentyfikować ale miło oglądać przy zapylaniu. A z grubsza miesiąc temu miałem wizytę jednego, dużego, czarnego pana, który nazywa się zadrzechnia czarnoroga ;:oj ;:138
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Teraz doczytałem... hodowla pszczół i trzmieli... to drugie też można hodować?
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Można kolego , ale jest to sporo trudniejsze niż w przypadku pszczół samotnic. Można kupić taką rodzinkę , można pokusić się o próbę usiedlenia matki ma wiosnę - wielu próbowało ....
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie na działce jest dużo trzmieli i nie ma sensu ich hodować, ale mało pszczół ,mam działkę przy samym lesie.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”