MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Moje też teraz targają jasnoszarawy pyłek i intensywnie żółty. Nie zauważyłem mocnego spadku ilości latających ogrodowych. Jeszcze polatają ze 3 tygodnie.
Nożycówki dobiły już do 50 zaklejonych gniazd, czyli idą "zgodnie z upływem czasu" brrr nie cierpię tego określenia :wink: . Lata kilka mikrusów nozycówek, które nie noszą żółtego jaskrowego pyłku tylko białawy. Albo strasznie małe pospolite z innymi upodobaniami , albo Ch. campanularum. Nie rozróżniam ich zupełnie. Ch. rapunculi jeszcze śpi, ale zaraz się obudzi. Jej samce robią makabryczny chaos przy chatce. Jakoś trzeba będzie wytrzymać :) .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie już pomału kończy się sezon z murarką. Te kilkanaście sztuk co latało już kończy swój żywot.Znajduję pojedyncze sztuki martwe leżące pod rurkami. Na 1200 kokonów mam zaklejonych tylko ok 130 rurek, może jeszcze te 6 latających coś ,,dolepi". Niestety w tym roku wiosenna aura u nas nie była sprzyjająca dla pszczółek. Aby do jesieni były sprzyjające warunki do rozwoju larw.
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie jeszcze trochę lata i klei rurki ;)
Mam w tej chwili zalepionych około 500 szt rurek - jak dla mnie to ogromy sukces :) :)
Zostały do zamurowania głownie rurki o dużej średnicy-nie dużo, ale... (ok 10-12 mm), bo i takie mi się trafiły...
Pozdrawiam
alehar
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W 2 mniejszych chatkach jest lekki spadek ilości ogrodowej. W głównej szaleństwo trawa dalej. Nożycówki doszły do 70 zaklejonych dziur. Chyba będzie lepiej z nimi niż myślałem. Dzisiaj było ponad 28 stopni, więc nic dziwnego , że latają jak durne. Zrobiłem błąd i pozbyłem się raczej O. caerulescens. Nowa chatka, za wysoko, diabli wiedzą co jeszcze. Trudna jest do "uprawy" jak cholera, albo mi nie idzie. Wygryzły się pięknie i poszłyyyyyy. Boli trochę :( .
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja wiem tylko że nożycówki są w moim otoczeniu co potwierdziłem ostatnio , jednak jak je zwabić i udomowić ? ...oto jest pytanie ;:223
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie też trochę lata ogrodowych, ale nożycówki szaleją ,kilka formatek nawierciłem z płyty meblowej,i właśnie nimi najbardziej się interesują.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

zakwitły u mnie dzwonki brzoskwiniolistne i zaczęło się szaleństwo nożycówek- skąd ich nagle tyle to zachodzę w głowę. No i pojawił się pierwszy zbój- makatka zbójnicka i od razu rozstawia nawet trzmiele. Poobserwuję go więcej, bo odwiedziła mnie dzisiaj również zadrzechnia i jestem ciekaw tej konfrontacji... Póki co większe trzmiele dostają w "dupę" :;230 ;:306 . Jak pogoni i tegoroczną "celebrytkę" to będę musiał chyba... :pogon
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Powiedzcie mi w przyszłym roku będę zakładał hotelik dla murarek i też szukam najlepiej kogoś z Krakowa lub okolic czy ma trochę kokonów na sprzedaż ? a druga sprawa jak wygląda pryskanie drzewek owocowych przy tych pszczółkach ? bo u mnie jest rdza gruszy czy tam mszycę ?
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Opryski koniecznie po oblocie, późnym wieczorem lub nocą, insektycydy wyłącznie selektywne.
Pozdrawiam Marcin
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Czyli się da pryskać :) tylko nocą trochę niedokładny oprysk się zrobi ? no ale pszczółki wazniejsze :D
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Kwitnie ognik i na nim same miodne, ale w dużych ilościach. Czyli gdzieś w pobliżu jest pasieka. Przy uliku dla murarek dziś były ze 2 spóźnialskie i osa.

U nas efekt zamurowań ilościowy marny. W przyszłym roku chyba rozdzielę oprzędy na 2-3 porcje i będę je wyjmować etapami, o ile da się utajnić przed M. pudełka z kokonami w lodówce. Warunek: musi być dość zdrowych kokonów.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

jacula pisze:Powiedzcie mi w przyszłym roku będę zakładał hotelik dla murarek i też szukam najlepiej kogoś z Krakowa lub okolic ?
No to dzień dobry , cześć i czołem .... ;:215
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”