MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Puszczykot Drogi kolego, zadałeś mi pytanie, na które nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć :wink: . Pewnie sam o tym dobrze wiesz . Dostała to co miałem pod ręką: spróchniały pniaczek podwieszony pod balkonem, wstępnie nawiercone kołki z lekko zmurszałego drewna, podobne do tych, w których kiedyś zagnieździła mi się Megachile willughbiella ( oooo ta to mi JESTEM_ WULGARNY /-NA po wygryzieniu, aż miło, kenaj5389 ją ma, zdaje się z ubiegłego roku, więc potwierdzi, że jest czego żałować-kawał "bydlaka")
Na filmikach w necie widziałem, że potrafią robić gniazda w rożnym materiale i nie wygląda, żeby konieczna była ta przestrzeń do wygryzienia gniazda pod kanałem wejściowym. Pierwszy raz w życiu ją zobaczyłem świadomie (bo może gdzieś tam kiedyś na Bałkanach coś przeleciało mi przed nosem i pomyślałem, że to giga chrząszcz) , więc nie wymagaj żebym cokolwiek podpowiedział odnośnie gniazdowania. W necie jest sporo informacji np. : żałuję, że z kopru włoskiego zostawiłem sobie najcieńsze badyle. Przydałyby mi się teraz dolne grube odcinki. Ehhhh.....,kto to wiedział? Próbuj, szukaj w necie, jesteśmy na tym samym etapie. U mnie ją widziałem , u Ciebie też jest prawdopodobnie, chyba musi być.

maniolek Nie wiem czy nie mylisz gatunków ptaków. Puszczykot coś Ci już napisał. U mnie pasą się na ogrodowej kapturki, pierdzielone budzą mnie skoro świt, bo zakładają gniazdo 5 metrów od moich okien. Mają pobyt mocno tolerowany, tzn. ja je lubię, a one mają mnie w kuprze. Pozwalają się podejść na 1,5 metra i drą dzioby,ale ładnie drą. Przy ilości ogrodowej jaką mam spokojnie się podzielimy. Jeżeli to jest dla Ciebie problem, spróbuj sposobu na maskotkę, czyli pluszaka. Na dzięcioły to działa, więc może udać się przy innych gatunkach ptaków. Pluszak musi mieć wyraziste oczy i trzeba go umieścić w chatce lub przy chatce. Ze dwa, trzy razy dziennie trzeba pluszaka przestawić , żeby "był żywy". Jak będzie stał w tym samym miejscu to go oleją po pewnym czasie. Sposób nie mój, tylko wyczytany od Adama Wajraka - znajdziesz szczegóły jak poszukasz. Sprawdziłem i to działa, mimo że wygląda jak żart. Stosuję przy chatkach niezabezpieczonych siatą.

Puszczykot Zobacz jak wygląda motyl oblaczek, może on Ci się przypomniał, Jest duży, no i nie przypomina motyla :wink: .
Awatar użytkownika
vascode
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 mar 2012, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WLKP.
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

maniolek pisze:Hejka pytanko takie, czy ktoś miał problem z wróblami które wyżerały Wam latające murarki? Zauważyłem, że podlatują w pobliże ulika i w locie łapią je... jakieś pomysły jak temu zapobiec?
u mnie w zeszłym roku jakieś ptaszki, próbowały się dobierać do rurek trzcinowych, troszkę mi powyciągały i wyżarły....

inny problem u mnie zauważyłem: mrówki.. skubane włażą na wiosnę i plądrują kokony, a potem atakują rurki :(
-vascode-
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja smaruję nóżki od ulika smarem maszynowym bariera dla mrówek nie do przebycia, co jakiś czas trzeba powtarzać smarowanie.
Awatar użytkownika
vascode
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 mar 2012, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WLKP.
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

kenaj5389 pisze:Ja smaruję nóżki od ulika smarem maszynowym bariera dla mrówek nie do przebycia, co jakiś czas trzeba powtarzać smarowanie.
U mnie domki wiszą na betonowym płocie, smarowanie niestety odpada :(
-vascode-
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja też mam uliki na betonowym płocie i musiałam zrobić dystansówki pomiędzy ulikiem a płotem, inaczej mrówki leśne wszystko by wyniosły nie wspominając o atakach na pszczoły.. Dystansówki owijam taśmą samoprzylepną przeciw owadom na drzewach owocowych.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W końcu się zaczęło samiczki się wygryzają u mnie wielkie szaleństwo po trzy na jednej ;:215



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie 10 trzcin zamurowanych różne grubosći od 0,5 mm do 1 cm a formatki jeszcze nie zajęte :( zastanawiam się czy mam dokupić rurek z trzciny bo duży ruch w nich ? czy nie dokupywać i wtedy zaczną murować w formatkach ?
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jak braknie trzciny to pchają się wszędzie. Inaczej formatki raczej nie mają szans. Pozdrawiam.
cin160
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 maja 2019, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze:cin160 Hejka! Pierwszy rok z zabawą chyba? Powodzonka!
Nie, to już mój 3sezon z Murakami :)
Na początku miałem z 20 rurek trzciny, potem 60, teraz mam te rurki i dokupiłem formatke że styroduru, ale jak na razie nie zdaje egzaminu (jak ktoś już tu pisał, szkoda pieniędzy, bo murarki wolą to co naturalne - chociażby trzcina lub wywiercone otwory w drewnie).
Jeszcze jakby było mało to te początkowe 20rurek mi zgniło więc z nich już murarek nie będę miał.

Teraz kwitnie u mnie czereśnia więc pszczółki mają roboty aż nadto. :wink:
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja zrobiłem sobie formatki z buczyny i stoją w garażu i czekają jak zrobię sobie drewutnię to tam wstawię dla pszczółek :heja

Obrazek




Obrazek



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Do dzisiaj pracowały pojedyncze ogrodowe, teraz już setki noszą pyłek. Większość nosi blado-oliwkowe szczoty,pewnie były na klonach.
U rogatej pojawiają się trupki, ale jeszcze wizualnie nie widać spadku ilości pracujących pszczół. Rurek zamurowały już chyba ponad tysiąc, więc idą dobrze.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik i bardzo dobrze niech niech rogatej będzie jak najwięcej i innych też ;:215



Pozdrawiam zagiel



Następną część wątku znajdziecie :arrow: tutaj.
bab...
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”