MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
rycho48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 cze 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w oakdnosi do kokonów się toogrodach.Cz.7

Post »

Dzisiaj z ciekawości otworzyłem jedną trzcinkę (mam ich 1200 - to moje pierwsze kokony) i trochę się zdziwiłem..
czy jest to normalne. że jest tak duża różnica między wielkością kokonów ? wiem, że samice są większe, a samce mniejsze
ale nie wiem jak to się ma do kokonów bo mój przychówek pochodzi od kokonów, które wyglądaly jak te większe.
Czy jest to prawidłowe ? czy będzie wymagać selekcji ?

Obrazek
Pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wszystko ok , nic nie rób . ;:304 jak sam zauważyłeś jest różnica pomiędzy kokonami różnej płci , ponadto mogły mieć również wpływ inne czynniki na ich wielkość czy nawet zwężająca się średnica rurki...

Marek
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W Tym roku postawiłem na rdest i szału nie ma, są larwy murarek w trakcie robienia kokonów. Nie zabrakło także wrogich larw. te białe larwy może ktoś rozpozna?

Foty na szybko, nie czyszczone jeszcze.
Myślę żeby jeszcze przetrzymać troszeczkę na zewnątrz te rurki i pod koniec października wyłuskiwać bo murarki jeszcze nie wszystkie są w kokonach, co o tym myślicie?

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Larwy które nie zdążyłý przejść w kokon już raczej nie zdążą , to rude w kosz i małe białe larwy też.

Marek
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witam, ja wczoraj też zaczęłam wyciąganie kokonów. Trzymam je na działce pod miastem, więc nie będę miała już za wielu okazji żeby tam się wybrać. Dlatego postanowiłam już teraz zacząć przebieranie. Rurki mam z rdestu, bo tylko to mam do dyspozycji. To mój początek hodowli na działce więc mam na razie 80 kokonów. Otworzyłam ze dwadzieścia-kilka rurek. Na prawdę sporo miałam spleśniałego pyłku, czego się nie spodziewałam, bo przecież w tym roku była susza... Duża ilość c.indagator, często obok nich wykształcony mniejszej wielkości kokon. Zdarzyły się 3 mikrokokony długości może 5mm... Takie tycie że zastanawiałam się czy w ogóle coś się z nich wygryzie... Kilka rurek z 1 lub 2 komorami najczęściej spasożytowanymi potem długo długo nic i na końcu zalepiony wylot - tak dla zmyłki chyba :wink: jeszcze około 10 zasuszonych larw i 2 zasuszone osy z pokładełkiem chyba monodontomerus takie jak na zdjęciu i 1 ulepiony garnuszek ale wyglądał jak niedokończony i pusty w środku.
Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zembolina Ojjjj dawno Ciebie tutaj nie widzieliśmy :) Na zdjęciu to nie jest raczej Monodontomerus bo: ma za długie czułki, ma brązowawy odwłok i nie ma tej "koślawości" jaką cechują się bleskotki. Coś w stylu Ichneumonidae bardziej.
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Tak, jakiś czas mnie nie było bo pojawiła się na świecie mała ogrodniczka i miłośniczka pszczółek i innych zwierzątek :D
klik możliwe że to Ichneumonidae, na pewno masz większą wiedzę entomologiczną ode mnie :wink: załączę jeszcze foto tego garnuszka bo mnie korci ;P, może to ten gliniarz naścienny... Pamiętam że był na samym końcu rurki, a potem murarka to zamurowała i utworzyła kilka swoich komórek.
Przyznam szczerze jeszcze że wyłuskane kokony odważyłam się zamknąć w słoiku, zainspirowało mnie do tego po jednym z ostatnich Twoich postów :) hihi
W nakrętce zrobiłam 1 otwór o takiej średnicy że spokojnie przejdzie przez niego duża samiczka. Tak na wszelki wypadek jakbym nie pojawiła się na działce do wiosny...
Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dzbanek wygląda na wolnicę Auplopus carbonarius. One mają więcej jak jedno pokolenie w roku. Czyli albo nie zdążyła dokończyć, albo przeszła pełny cykl rozwoju i pooooleciała.
kamileus
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W tym roku ustawiłem w ogrodzie gotowy domek z formatkami dla murarek. Ostatnio zajrzałem do formatki na samej górze i widzę coś takiego jak na załączonym zdjęciu. Zaznaczyłem na nim w czerwonych ramkach charakterystyczne punkty. Czy ktoś może podpowiedzieć co jest pod poszczególnymi numerami zwłaszcza 2-6?

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Cześć, 2 to zjedzona larwa murarki przez larwy pasożytniczej muszki , 3 to roztocz , 4-5 to prawdopodobnie larwy murarki które nie zrobiły kokonu , 6 larwa jakiegoś owada ala ja znam gatunku . Pewnie ktoś jeszcze może coś dorzuci ....
rycho48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 cze 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witam,
udało mi się dzisiaj wyłuskać kokony ze 100 szt rurek. ( 2 godziny :D )
Po kąpieli, wysuszeniu i przejrzeniu stan dość dobry.
Zdziwiły mnie jednak kokony otwarte ( ok. 20 na kilkaset sztuk pełnych ) i sądzę, że rurki były wstępnie zasiedlone przy kupnie na wiosnę. Dlaczego tak sądzę ? wszystkie rurki były zamurowane a w styczniu żona stwierdziła pojawienie się much w mieszkaniu... :D
okazało się, że były to nie muchy tylko murarki, które poczuły ciepło w mieszkaniu i wyszły z opakowania. Zatem sprzedawca zaserwował mi materiał testowy w rurkach.... (?) rurki przechowałem do wiosny w niskiej temperaturze i potem wystawiłem. Czy ta wersja może być do przyjęcia?
aha, najdziwniejsze to to, że te puste kokony nie wyglądają na wygryzione tylko równo przecięte..
mam jeszcze 10 paczek do wyłuskania i ciekawe co mnie jeszcze spotka... :D
Pozdrawiam
Ryszard
rycho48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 cze 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wycofuję się z tego określenia równo przecięte bo to jednak wygryzienie..
Pozdrawiam
Ryszard
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Moje wyłuskane ,wypiaskowane i wykąpane czekają wiosny.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”