MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

akl62 Przez co zapylone zostały grusze będzie trudno ocenić. Zapylają nawet chrząszcze. Mamy wdrukowane przekonanie, że za zapylanie odpowiadają tylko pszczoły, a to g... prawda. Owady to podstawa tego świata jaki on jest.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze:akl62 Przez co zapylone zostały grusze będzie trudno ocenić. Zapylają nawet chrząszcze. Mamy wdrukowane przekonanie, że za zapylanie odpowiadają tylko pszczoły, a to g... prawda. Owady to podstawa tego świata jaki on jest.
Cała prawda w jednym zdaniu ...poza pszczołami są jeszcze przecież motyle , muszki , ćmy i wiele innych z wyglądu owadów..

Kliku co do małych samic-mam to samo , wcześniej pisałem o prawie mutantach , a teraz znalazły się maluszki , które łatają rurki trzcinowe tak szybko , że aż sam się dziwię - i tutaj pies pogrzebany bo z takich wąskich rurek nie będzie dużych samic ...koło się zapętla.
kmszeryf
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 cze 2013, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne woj. Świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W zeszłym roku w okolicach 2 maja dopiero kokony wystawiałem. A teraz to chyba już koniec sezonu. Najbardziej mnie martwi, że około połowa z kokonów, które miałem się nie wygryzła. Prawie same duże kokony... Strasznie szkoda było mi je spalić i zastanawiam się co źle zrobiłem. W zeszłym roku z tak samo przechowywanych kokonów wygryzło się prawie 100%.
Jakaś osa samotnica już trzecią słomkę muruje :)
Pamiętajcie o wywieszeniu flagi! :)
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

markonix Jak pisałem - nie chce mi się wierzyć, że te kurduple są z mojej hodowli, przynajmniej bezpośrednio. Ogólne szaleństwo pyłkowe i pogodowe, mogło spowodować, że dzikusy też nie mają już w czym gniazdować. Wszystko leci do nas i te krasnale, to korniko/dziuro/rozmiar. Od ilu lat hodujesz murarkę? Ile razy taki totalny sezon Ci się trafił? Pytam się, bo myślę, że to nie jest norma, tylko mocne odbicie wariactwa i w przyszłym roku wielu będzie narzekało na marne przyrosty.
kmszeryf - Wars ma sposób na odróżnianie martwych pszczół w kokonach od żywych. Weź go zmolestuj o odpowiedź, albo przeszukaj jego posty.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

kmszeryf pisze: W zeszłym roku z tak samo przechowywanych kokonów wygryzło się prawie 100%.
Tak samo przechowywałeś czyli miałeś je w lodówce ?
Bo jeśli nie to przechowywanie nie jest takie same. W zeszłym roku była inna zima, wiosna, inna wilgotność itp.

Klik
To może ja Ci odpowiem. Takiego roku nigdy nie miałem bo takiej wiosny nigdy nie było. U mnie od kilku dni ponad 27 stopni, zero deszczu. W tym roku w domowym ulu w pierwszych 2 turach formatek i rurkach mam zatkane wszystkie otwory. A przez ostatnie lata dość sporo miałem kwater pozaczynanych. Dla mnie to szok, bo całe przemyślenia i obserwacje z kilku lat wzięły w łeb.

Natomiast dzisiaj po obserwacjach widzę że Rogata kończy żywot. Jedna wyparowała, jedna strasznie zmęczona życiem. A jedna całkowicie ogłupiała, przez cały dzień pchała się do wszystkich rurek. Nawet pustych ale żadnej nie zajęła.
Duża część populacji ogrodowej przez brak wolnych kwater w ostatnich dniach rozleciała się po okolicy.
Koło ula lata mi sporo samców nożycówki i wygryzły mi się 3 ostrożeniówki z kokonów z 2016 roku.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie tak na próbę.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik zrezygnowałem z trzciny między innymi dlatego , że są u mnie małe średnice , dużo malutkich kokonów miałem w stryrodurze - ale wszystkie wyłuskałem i się wygryzły . To małe pokolenie , które sobie gdzieś jednak lata , porozlatywały się po okolicy , ale wracają do miejsca wyklucia . Wystawiłem rurki z trzciny bo myślałem że zapoluję na miesierki lub nożycówki , a mam wszędzie murarki - w tym roku się jakoś nie cieszę z tego powodu .
Kiedy wygryzła się rogata , rozleciała gdzieś , a gdy wróciła to do murarek jednak duża ich ilość spowodowała , że nie miały już gdzie mieszkać . Napisałeś wcześniej że nagle wszystko zakwitło , temperatura ciut za wysoko jak na wiosnę , ale cóż - ja poczekam jeszcze z tydzień i wystawię resztki trzciny - ale dla dla kogo ?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dramatu z ogrodową ciąg dalszy. Zaczynam mieć ich dosyć! Wydaje mi się, że w tym roku była zachwiana proporcja płci w kokonach. Ilość samców nie zapowiadała takiej inwazji. Wymyśliłem sobie hipotezę, że to przez fatalną i opóźnioną ubiegłoroczną wiosnę. Samice musiały naskładać zdecydowanie więcej zapłodnionych jaj.
Pierwsze nożycówki latają z pyłkiem.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze:Wymyśliłem sobie hipotezę, że to przez fatalną i opóźnioną ubiegłoroczną wiosnę. Samice musiały naskładać zdecydowanie więcej zapłodnionych jaj.
I to jest trafna hipoteza. Za to przez dzisiejszą wiosnę w przyszłym roku będzie zatrzęsienie samców.
Kiedy wygryzła się rogata , rozleciała gdzieś , a gdy wróciła to do murarek jednak duża ich ilość spowodowała , że nie miały już gdzie mieszkać .
Marek troszkę mnie to dziwi ? Wystawiłeś kokony rogatej i ogrodowej w jednym czasie ?
Ja wystawiłem razem i rogata wygryzła mi się następnego dnia a samice 2-3 dni później. Natomiast pierwsze samice ogrodowej za coś około 10 dni po niej. Więc w pierwszych dniach miała pełny wybór kwater.
I tu zaskoczenie, ciekawostka.
Nie wybrała trzciny ani mdf-u. :shock: Tylko rurki z papieru które umieściłem po kilka sztuk w każdym z pęczków trzciny.
Kolejna ciekawostka to każda z nich wybrała rurkę i innym pęczku. Bez sąsiadki w pobliżu i tak sobie zalepiały te rurki przez połowę sezonu. Dopiero później gdy do pozostałych powprowadzały się ogrodowe zaczęły zalepiać co się da.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Przy jakich temperaturach zewnętrznych wygryzają się w maju Miesierka ?( chyba mam te brzozowe 14 szt).
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jolek Różne gatunki miesierek wygryzają się od maja do lipca, te które mają drugie pokolenie nawet do września. Wygryzanie nie jest związane z temperaturą w danym dniu, a z sumą temperatur w poprzednich miesiącach. Nie da się tak łatwo ustalić terminu ich wygryzania jak u wiosennych murarek.
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zapewne zadam śmieszne pytanie- otóż w ubiegłym roku dostałam w prezencie domek dla owadów, powiesiłam go na murku, ku mojemu zaskoczeniu już w tym samym dniu zleciało się doniego sporo owadów.
Po jakimś czasie wszystkie otworki były zamurowane.
Na zimę domek wniosłam do szopki, na początku marca wyniosłam go w stare miejsce, no i co, no i zaraz w tym samym dniu zaczęły wokół niego latać kolejne pszczółki. No ale wszystkie otworki zamurowane ,nie jestem w stanie przeczytac wszystkich stron wątków, poradźcie proszę,czy muszę im pomóc, powyjmować kokony,czy je pozostawić, a pszczólki poradzą sobie same?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dora1964 Nic teraz nie rób, bo możesz je zabić. Jak masz możliwość, to dołóż np pod domkiem trochę rurek trzcinowych, papierowych, itp. Resztę musisz doczytać.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”